Suudi Arabistan'dan flaş hamle!

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulunun, ülkede nükleer programa yönelik ulusal politikayı onayladığı bildirildi.

13.03.2018 Salı 19:53
Güncellenme: 13.03.2018 19:59
AA
Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan habere göre,  "nükleer programa ilişkin ulusal politika" Kral Selman bin Abdülaziz  başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu Toplantısında onaylandı.
 
Söz konusu programın "tüm nükleer kalkınma faaliyetlerini uluslararası  mevzuata ve sözleşmelerin belirlediği sınırlar ile haklar dahilinde barışçıl  amaçlarla sınırlandırmayı kapsadığı" belirtilen haberde, Suudi Arabistan ulusal  politikasının, düzenleyici ve operasyonel boyutlarda şeffaflık ilkesine ve  nükleer ile radyoaktif tesislerde nükleer güvenlik standartlarına ulaşılmasına  tam olarak uymayı içerdiği aktarıldı.
 
Haberde ayrıca, programın en iyi küresel standartların ve radyoaktif  atık yönetimi ile atom enerjisi sektöründeki yerel içeriğin geliştirilmesinin  sürdürülebilirliğini de içerdiği ifade edildi.
 
Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Halid  el-Falih, daha önce yaptığı açıklamada ülkesinin, 2019'dan önce iki adet nükleer  reaktör kurulması için sözleşmeler imzalayacağını belirtmişti.
 

HABER ÖNERİLERİ

Bilim insanları, en zararlı uyku pozisyonunu açıkadı

Son dakika... Rusya'nın patlaması an meselesi! İki hafta içinde...

'İran her an saldırabilir'

Türkiye paniği yaşıyorlar!

"Yunan polisi, kaçakları yarı çıplak Türkiye'ye geri gönderdi"

Tarihi anlaşma: El sıkıştılar

Hollanda elçisi dönüyor!

Saldırı sonrası Suudi Arabistan'dan açıklama geldi!

İran'dan tehdit geldi! 'Hepsini yok edeceğiz'

'İçkili yurt partisinde cinsel saldırı yaptı'