Süha Derbent

tüm yazıları
e-posta gönder

Sihirli bir dünya: Hindistan

30.09.2017 Cumartesi

Hindistan sihirli ve bambaşka bir dünya. Bu başkalığı ise öylesine kendine özgü ki burada gördükleriniz ve yaşadıklarınız, yeryüzünün başka hiçbir yerinde yok.

İnanç sistemlerinin şekillendirdiği, kimi zaman hayranlık kimi zaman da kaotik hisler uyandıran; karmaşayla sadeliğin, yoksullukla ihtişamın, gösterişle mütevazılığın iç içe geçtiği, adeta sihirli bir dünya Hindistan. Sihirli ve bambaşka bir dünya. Bu başkalığı ise öylesine belirgin, öylesine kendine özgü ki burada gördükleriniz ve yaşadıklarınız, yeryüzünün başka hiçbir yerinde, bir benzerinin dahi olamayacağı türden. Her köşesi farklı bir deneyim vadeden bu toprakların yolcusu olmak, hiç şüphesiz ki kolay sayılmaz. Hindistan önce sizi biraz hırpalar, çokça sarsar gerçekleriyle; sonrasında ardına kadar açar kapılarını; büyüsüyle sizi sarmalar. İddiası ise büyüktür: Bir ömrün sonuna kadar akıldan hiç çıkmamak. Çoğunlukla da kendiliğinden gerçekleşir bu iddia; bazen büyük bir hayretle kimi zaman da nefes kesici bir hayranlıkla. 
 
Hindistan’da görülmesi gereken yerlerden biri olan Varanasi için doğrudan bir uçuş bulunmuyor. Aktarmayla 12 saatten biraz daha fazla süren uçuşun ardından varılan ve şehrin kuzeyinde bulunan Lal Bahadur Shastri Uluslararası Havalimanı’ndan, Varanasi’nin merkezi, yaklaşık 25 km olsa da taksiyle bile bu mesafe bir saate yakın sürüyor. 
 
Özellikle de araçların geçmesine imkân vermeyen daracık sokaklar nedeniyle bir yerden sonra yürüyerek devam etmek zorunda kalıyorsunuz. Varanasi’de Ganj Nehri’ni ve çevresindeki ritüelleri rahatlıkla izleyebileceğiniz pek çok konaklama imkânı bulunuyor. 
 
 
Ölmeye gidilen şehir: Varanasi 
 
Tanrı Şiva’nın kenti olarak da bilinen Varanasi, her yıl milyonlarca Hindu’nun haç ziyareti için geldiği bir dinî merkez olmasının yanı sıra şehrin kenarından geçen Ganj Nehri nedeniyle de Hinduların gözünde benzersiz bir yere sahip. Hindular, her gün doğumu ve gün batımında Ganj kıyılarında, Ganga’ya saygılarını göstermek için dini merasimler düzenliyor. Ülkenin dört bir yanından insanlar,imkânları ölçüsünde, buraya ya ölülerini yakmaya ya yaktıkları ölülerinin küllerini savurmaya ya da ölmeye geliyor. Hâl böyle olunca da Varanasi, 24 saat cenaze merasiminin sürdüğü; sokaklarında yakınları ölmüş, saçları kazınmış, beyazlar içinde kişilerin dolaştığı; buna karşın yaşamın tüm hızıyla sürdüğü, karmaşık duyguları bir arada yaşayacağınız, baharat ve is kokan bir şehir.
 
Ayrıcalıklı tapınaklar
 
Tarihi böylesine eskilere; inanç biçimi de Budizm’e dayanan Varanasi’de, görülmesi gereken diğer yerlerin başında elbette tapınaklar geliyor. Bunlar arasında en görkemli ve en popüleri ise Kashi Vishwanath Tapınağı’dır. Yalnızca Varanasi’nin değil tüm Hindistan’ın en ünlü tapınaklarından biri olan Kashi Vishwanath’ın bütün kubbelerinin altın kaplama olması ve tarih boyunca birçok defa tahrip edilip yıkılması, geniş güvenlik önlemleri alınmasına yol açmış.

 

 

Yazarın Önceki Yazıları

17.02.2018

Her mevsim güzel Safranbolu

10.02.2018

Varşova’da tarih ve sanat keyfi

03.02.2018

Venedik’te karnaval zamanı

16.12.2017

Melekler şehri Bangkok

25.11.2017

Eğlence, kültür sanat, tarih Atina

18.11.2017

Tarih ve sanatın buluşma noktası Varşova

11.11.2017

Orta Çağ’ın ruhu bu şehirde: Tallinn

04.11.2017

Cazibe merkezi Riga

07.10.2017

Avrupa ile Akdeniz ruhunun buluştuğu yer Marsilya

30.09.2017

Sihirli bir dünya: Hindistan
daha fazlası...

Günün Yazarlar

Koray Caner

Moda haftasının kraliçesi

Kürşad Zorlu

İttifak modelinde seçmeni bekleyen püf noktası

Güngör Mengi

Türkiye’nin giderilmeyen kaygıları!

Murat Çelik

Meral Akşener net konuştu

Onur Gülmek

Yemekli sahneler

Serhat Ulueren

20 milyon €'luk adam!

Mehmet Ayan

Fıtratı hatırlama

Bahri Havadır

SAYGI!