Suçlu bir gün bile olsa hapis yatacak

Mevcut infaz sisteminde değişiklik yapılmasını ön gören AK Parti’nin teklif taslağına göre bir yılın altındaki cezalarda dahi suçlular bir gün bile olsa cezaevine girecek.

15.06.2019 Cumartesi 08:10
Güncellenme: 15.06.2019 08:13
AK Parti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde yer alan hedefler doğrultusunda iki ayrı yargı torba teklif taslağı üzerinde çalışıyor. Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, yapılan planlama çerçevesinde ilk torbaya hâkim ve savcı yardımcılığı, istinafta kesinleşen 5 yılın altındaki cezalara temyiz yolunun açılması ve avukatlık mesleğiyle ilgili düzenlemeler gibi tek bir yasada yapılacak değişikliklerin yeterli olacağı dar kapsamlı düzenlemeler konuldu. Ceza infaz sistemi değişikliği, erken yaşta evlilik mağdurları, nafaka gibi kapsamlı değişiklik gerektiren konuların ise ikinci torbada yer alması öngörüldü. Bu paketlerin içeriği ve Meclis’e sunuluş takvimi konusunda Erdoğan’ın talimatının beklendiği öğrenildi.
 
İnfaz sistemi değişikliği
 
AK Parti kurmayları, Erdoğan’ın kararına bağlı olmakla birlikte ilk yargı paketinin yaz tatili öncesi Meclis gündemine getirilmesinin düşünüldüğünü bildirdiler. İkinci yargı paketi kapsamında değerlendirileceği belirtilen infaz sistemi değişikliği üzerindeki çalışmalarda da önemli yol katedildiği öğrenildi. Milliyet’in parti kurmaylarından edindiği bilgiye göre, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Kanunu’nda yapılacak değişiklikle hem toplum vicdanını rahatsız eden hırsızlık, darp başta olmak üzere halen faillerin cezaevine girmeden salıverildikleri dönem kapanacak hem de cezaevindeki doluluk oranı azaltılacak.
 
‘Yarıdan bir tık fazla’
 
Mevcut infaz sisteminde iki yılın altındaki cezalarda, suçlular cezaevi yüzü görmüyor. Yeni sistemde ise cezaya göre kademeli bir infaz sistemi uygulanacak ve suç türlerine göre cezaevinde en az yatılacak süreler belirlenecek. Böylece bir yılın altındaki cezalarda dahi suçlular bir gün bile olsa cezaevine girecek.
 
Milliyet'ten Şebnem Hoşgör'ün haberine göre, terör, kadına şiddet ve çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarında ceza artırımı da düşünen AK Parti’nin üzerinde çalıştığı yeni infaz sistemi kapsamında, halen üçte iki oranında uygulanan infaz süresini bir miktar düşürmeyi planlıyor. Cezaevinde kalış süresini uzatan infaz yasası değişikliğini kendilerinin yaptığını belirten parti kurmayları, infaz oranı konusunda, “Yarıdan üçte iki oranına biz çıkardık. Şimdi tekrar yarısına dönmek doğru olmaz. Bunun yerine yarısından bir tık fazla, üçte ikisinden bir tık az bir oran uygulanması gündemde” ifadelerini kullandılar. Parti kaynakları bu çerçevede infaz süresi için “beşte üç” oranına işaret ettiler. Bu yönde bir değişiklik yapılması halinde 20 yıl ceza almış bir hükümlünün şu anda 13 yıl 3 ay cezaevinde yatması gerekirken, beşte üç oranı benimsenirse cezaevinde kalış süresi 12 yıla düşecek.
 
Denetimli serbestlik
 
AK Parti, infaz süresinin yanı sıra “denetimli serbestlik” süresinde de kademelendirmeye gitmeyi planlıyor. Parti kurmayları, “Denetimli serbestlik için örneğin 20 yıl ceza alanlar için 2 yıl, 2 yıl için ise 2 ay gibi süreler belirlenebilir” bilgisini paylaştılar.
 
 

HABER ÖNERİLERİ

CHP'den Muharrem İnce'ye 24 Haziran yanıtı hazır

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Meral Akşener ve Muharrem İnce açıklaması

Son seçim anketinde çarpıcı sonuç! Cumhurbaşkanı Erdoğan açık ara...

İsmail Bilen’in corona virüs testi pozitif çıktı

Meclis Başkanı Şentop'tan flaş erken seçim açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Libya mesajı: Kimse heveslenmesin izin vermeyeceğiz!

‘Yeni parti’ ihtimaline ilk yorum: Millet inadına CHP diyecek

İnce başkente ofis açıyor; ilk davet ‘küskün’ CHP’liye

AK Parti'den flaş İstanbul Sözleşmesi kararı!

İnce kuracağı partiyle ilgili tarih ortaya çıktı!