Stoltenberg ve Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ortak basın toplantısı düzenledi.

16.04.2018 Pazartesi 14:00
Güncellenme: 16.04.2018 15:57
AA
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı  Emmanuel Macron'un "Doğu Guta'da kimyasal saldırılar artmasaydı Türkiye'ye gelip  Erdoğan, Putin ve Ruhani ile görüşmeyi planlıyordum." şeklindeki açıklamalarına  karşılık, "Macron, üçlü zirve yapılmadan önce Ankara'ya gelmek ve bu zirveye  katılmak istediğini söyledi. Ama bu gelişmeler, Doğu Guta'da kimyasal silahların  kullanılmasından önceydi." dedi. 
 
Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin Rusya ile farklı düşünceleri  olabileceğini de belirterek "Ama Rusya ile ilişkilerimiz, Fransa  Cumhurbaşkanı'nın ayıracağı kadar zayıf değil. Rusya ile güçlü ilişkilerimiz  var." değerlendirmesinde bulundu.
 
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bakanlıkta yaptığı ikili  görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, Macron'un  "Türkiye ile Rusya'yı ayırdık", "Doğu Guta'da kimyasal saldırılar artmasaydı  Türkiye'ye gelip Erdoğan, Putin ve Ruhani ile görüşmeyi planlıyordum" şeklindeki  açıklamalarının hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:
 
"Maalesef birçok Avrupalı dostumuz işin ciddiyetinden uzak popülizmi  tercih ediyor ve Fransa Cumhurbaşkanı'nın yaptığı açıklamalar da farklı ülkeler  tarafından da yalanlandı. Bir Cumhurbaşkanı'na yakışır şekilde açıklama  bekliyoruz. Macron, üçlü zirve yapılmadan önce Ankara'ya gelmek ve bu zirveye  katılmak istediğini söyledi. Cumhurbaşkanımız da Rusya ve İran liderini aradı.  Rusya, 'Herhangi bir mahsuru yok, gelebilir' dedi. İran ise 'Üçlü toplantımızı  yapalım, daha sonra 3 1 Fransa ile toplantımızı yapalım' dedi. Ama bu gelişmeler,  Doğu Guta'da kimyasal silahların kullanılmasından önceydi. Bu olaylarla hiçbir  ilgisi yok. Bundan bağımsız gelmek istedi ve üçlü toplantıya dahil edilmeyince de  gelmedi. Olayı başka yerlere çekmeyelim. Doğruları söyleyelim ki herkes bilsin.  Bunları açıklamak durumunda kalmamalıydık ama gerçeği söylemeyince bir  Cumhurbaşkanı, biz söylemek durumundayız."
 
Türkiye'nin başından bu yana kimyasal silahlara da nükleer silahlara  da karşı olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, her defasında bu bölgeden delillerin  toplanması ve Lahey'e Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütüne ulaştırılması  konusunda da her türlü desteği verdiğini söyledi. Çavuşoğlu, Türkiye'nin bu  saldırı olduğu için Rusya ya da İran ile farklı düşünmediğini, daha önce kimyasal  silah kullanıldığı zaman da karşı çıktığını hatırlattı.
 
Türkiye'nin İran ve Rusya ile iş birliğinin tek amacının ateşkesi  tesis etmek ve bu şekilde kimyasal silahların kullanmasını önlemek ve siyasi  sürece katkı sağlamak olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, bu süreçte de önemli  kazanımlar elde edildiğini ancak bunun siyasi süreçle taçlanması gerektiğini  belirtti. Bu süreçte her iki ülkeyle rejimin saldırıları konusunda hep farklı  düşündüklerini dile getiren Çavuşoğlu, durum böyle olunca diğer alanlardaki iş  birliğini sonlandırmak yerine parantez içine aldıklarını anlattı.
 
Bakan Çavuşoğlu, "Yani 'Fransa burada bir müdahalede bulundu, o  nedenle Türkiye ile Rusya'yı ayrıştırdı' sözü doğru bir söz değil. Bizim farklı  düşüncelerimiz olabilir ama Rusya ile ilişkilerimiz Fransa Cumhurbaşkanı'nın  ayıracağı kadar zayıf değil. Rusya ile güçlü ilişkilerimiz var." görüşünü  paylaştı.
 
Türkiye'nin Rusya ile ilişkilerinin NATO ile ilişkilerine alternatif  olmadığının altını çizen Çavuşoğlu, ilişkilerin her ülkeyle güçlü tutulması  gerektiğinin altını çizdi.
 
"(Ege'de) Gerginliği artıracak adım atmamak gerek"
 
Bir gazetecinin Ege’de Yunanistan ile artan gerilimi ve son olarak  yaşanan bayrak dikme krizini sorması üzerine Bakan Çavuşoğlu, "Yunanistan bizim  komşumuzdur. İlişkilerimizi her alanda geliştirmek için birlikte adımlar  attık.  Sayın Cumhurbaşkanımızın, 65 yıl sonra ilk defa Cumhurbaşkanı olarak Atina’ya ve  Batı Trakya’ya yaptığı ziyaret çok anlamlı, sembolik ve faydalı olmuştur. Var  olan sorunları da açıkça konuştuk. Ama pozitif gündeme nasıl odaklanabileceğimizi  de yine birlikte değerlendirdik. En son Yunanistan’ın uçağı düştüğü zaman  Başbakanımız Binali Yıldırım Bey, Yunanistan Başbakanı Çipras’ı arayarak  üzüntülerimizi, taziyelerimizi milletimiz adına iletti." dedi.
 
Yunanistan ile iyi günde de kötü günde de beraber olmaları gerektiğini  dile getiren Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Sorunlar var mı, var. İhtilaflı konularımız var mı? Evet var. Bu  ihtilaflı konulara bir çözüm bulmak için istikşafi görüşmeleri de sürdürüyoruz.  Bizden önceki hükümetlerin başlattığı görüşmeler. Bu görüşmeler faydalı olmuştur.  Görüş ayrılığı olduğu zaman tırmandırmadan üstesinden gelmemiz lazım. Evet daha  önceki anlaşmalarla Lozan dahil, kime ait olduğu belirlenmeyen adacıklar,  kayalıklar var. Yunanistan’ın başından beri ‘bizimdir’ diyor, biz de Türkiye  olarak ‘Hayır, bizimdir’ diyoruz. Ama bu konuda bir görüş birliği yok. Ya da  çözüme kavuşturulmamış. Yapılması gereken şey gerginliğe yol açacak adımlardan  kaçınmaktır. Bu yaz Kardak’ta biliyorsunuz, Yunanistan bazı tırmandırıcı adımlar  attı. Biz de gerekli tedbirleri aldık. Bir tane bot geldi bizim hücum botumuza  çarptı. Biz her zaman söylüyoruz. Burada tehlikeli adımlar atmayın. Bir kaza  çıkabilir. Ya da askerlerimizin elinden bir kaza çıkabilir. Maalesef,  Yunanistan’ın bir savunma bakanı var kimisine göre iyi çocuk kimisine göre kötü  çocuk. Yunanlılara göre söylüyorum. Popülizmi seviyor. Aşırı sağ partiden.  Partinin de lideri. Tamam da onun şımarıklığı iki ülke arasındaki ilişkileri  bozacak düzeye gelmemesi lazım."
  
Çavuşoğlu, son olarak birkaç sivilin Didim açıklarındaki kayalıklara  Yunan bayrağı dikmesine ilişkin olarak da "Dün akşam da üç sivil sanırım böyle  bir davranışta bulunmuş. Komandolarımız gitti aldı, bu problem değil, gene  alırız, yaparız ama bunlara ne gerek var. Karşı tarafın bu tür adımlardan  kaçınması gerekiyor. Ya da durup dururken ilişkileri gerecek, Ege’de bir krize  yol açacak adım atmamaları gerekiyor. Attıkları zaman da karşılığını buluyorlar.  Dolayısıyla bu popülizmin de Yunanistan’a bir faydası yok. Biz iki NATO müttefiki  ülke olarak daha pozitif gündeme odaklanmamız lazım. İkili ilişkilerimizi somut  projelerle, demiryolu projeleriyle, İzmir-Selanik arası deniz seferleriyle diğer  alanlardaki iş birliğimizle daha da güçlendirme yolunu tercih etmeliyiz."  ifadelerini kullandı.

HABER ÖNERİLERİ

Tutuklu youtuber’a 15 yıl hapis istendi

Manukyan’ın mirasçı sayısı 36’ya yükseldi

Makinist sesi duyunca treni durdurdu! Gördükleri dehşete düşürdü...

PKK'ya bomba yağdıran TSK'nın hamleleri Irak'ı rahatsız etti!

Dışişleri Bakanlığı'ndan Irak açıklaması

"Alparslanlar" ve "Kılıçlar" teröristlere darbe indirdi

Tunceli'de mağarada saklanan PKK'lı teröristlerden 2'si öldürüldü

Meteoroloji'den ülke geneli için flaş uyarı!

Tarihe saygısızlık!

Karnından 2 kilogram plastik çıktı