Türkiye'den BM Güvenlik Konseyi'nde İdlib'de ateşkes çağrısı

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, BM Güvenlik Konseyinde (BMGK) İdlib'de bütün askeri operasyonlara son verilmesi ve ateşkes çağrısında bulundu.

11.09.2018 Salı 20:05
Güncellenme: 11.09.2018 21:17
AA
Sinirlioğlu, Rusya'nın talebi üzerine toplanan BMGK'de, Türkiye  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İran  Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Tahran'da yaptığı zirvenin sonuçları hakkında üye  ülkeleri bilgilendirdi.
 
Astana görüşmelerinin Suriye'de şiddeti azaltmak ve siyasi sürece hız  kazandırmak için yapıldığını hatırlatan Sinirlioğlu, Tahran zirvesinde de İdlib  konusunun öne çıktığını belirtti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Tahran'da ateşkes çağrısı yaptığını  hatırlatan Sinirlioğlu, İdlib'de bütün askeri operasyonlara son verilmesi ve  ateşkes çağrısını yineledi.
 
Sinirlioğlu, ''Ateşkes çağrımız tüm askeri operasyonları kapsıyor ve  Türkiye bu yönde çalışmalarını sürdürecek. Uluslararası toplumu da sesli ve aktif  olarak çabalarımızı desteklemeye davet ediyoruz.'' dedi.
 
 Feridun Sinirlioğlu, ''İdlib'de askeri operasyonlar hiç şüphesiz  insani felakete neden olur, mülteci akını başlatır, Türkiye ve Avrupa ve ötesinde  muazzam güvenlik riskleri oluşturur.'' uyarısında bulundu.
 
 Türkiye'nin 3,5 milyonla dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan  ülke olduğunu hatırlatan Sinirlioğlu, ''Ama şununla da yüzleşelim uzun süre önce  kapasitemizin üst sınırına ulaştık.'' diye konuştu.
 
İdlib'de milyonlarca masum insanın hayatının tehlikeye atılmasına  müsaade edilmemesi gerektiğini vurgulayan Sinirlioğlu, ''Bu uluslararası toplumun  ortak görevi. Bugün İdlib'de bizi endişeyle izleyenler terörist değil, 3,5 milyon  sivil ve bunun 1 milyonu çocuk. Onları hayal kırıklığına uğratamayız.''  ifadelerini kullandı.
 
  
 
 

HABER ÖNERİLERİ

İstanbul'da FETÖ operasyonu: ByLock kullanıcısı 21 kişi yakalandı

Fransa'dan geldi, Esenler otogarında yakalandı!

'Sabah babam yaşında bir erkeğin yanında uyandım'

Öldürülen 5 teröristin kim oldukları ortaya çıktı!

Dizi oyuncusu sahte polis kimliğiyle yakalandı

Van’da 18 dakika arayla iki deprem

Bakan Çavuşoğlu duyurdu! Karşılıklı olarak açılacak

Sedanur soruşturmasında gözaltına alınan zanlı konuştu! Telefonunda çıkanlar şoke etti

Teslimat için gün sayıyor

‘Çocukları oynatıyorlar’