Son dakika... Trump: İran büyük bir hata yaptı

ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın ABD'ye ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürmesi konusunda, "Çok büyük bir hata yaptılar. İHA uluslararası sulardaydı, bilimsel olarak bunun kanıtlarına sahibiz. (ABD'nin İran'a saldırı planı olup olmadığını) Yakında göreceksiniz." dedi.

20.06.2019 Perşembe 17:27
Güncellenme: 20.06.2019 20:04
AA
ABD Başkanı Trump, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile Beyaz  Saray'daki görüşmesi sırasında basın mensuplarına ABD-İran gerilimine ilişkin  açıklamalarda bulundu.
 
Trump, İran'ın ABD'ye ait bir insansız hava aracını düşürmesi  konusunda, "Çok büyük bir hata yaptılar. İHA uluslararası sulardaydı, bilimsel  olarak bunun kanıtlarına sahibiz. Bunu yapan kişiler büyük bir hata yapmıştır,  yapanlar başıboş ve aptal birileri olmalı." değerlendirmesini yaptı.
 
Trump, "ABD'nin İran'a yönelik bir saldırı planı var mı?" şeklindeki  bir soruya ise "Yakında göreceksiniz." diye yanıt verdi.
 
Öte yandan Kanada Başbakanı Trudeau da "İran kaynaklı gerilimden  dolayı çok endişeliyiz çünkü biz de NATO dolayısıyla Irak'ta görevler yapıyoruz.  En yakın müttefikimizle bunları konuşuyoruz ve uluslararası kamuoyu olarak nasıl  ilerleyeceğimizi de değerlendiriyoruz." yorumunu yaptı.
 
ABD Başkanı Trump, ABD'ye ait bir İHA'yı düşüren İran'a Twitter  hesabından, "İran çok büyük bir hata yaptı." sözleriyle tepki göstermişti.
 
Diğer yandan Beyaz Saray'da bugün ABD'nin düşürülen İHA konusunda  Tahran'a nasıl bir tepki verileceğinin tartışılacağı bir toplantının yapıldığı  bildirildi. Toplantıya ilişkin Beyaz Saray tarafından herhangi bir detay  paylaşılmadı.
 
Düşürülen İHA
 
İran Devrim Muhafızları Ordusu, sabah saatlerinde Umman Körfezi'ne  kıyısı olan Hürmüzgan eyaletine bağlı Kuhmubarek kenti sahilinde "İran hava  sahasını ihlal eden" ABD Hava Kuvvetlerine ait RQ-4 Global Hawk tipi İHA'nın  karadan havaya füzeyle vurularak düşürüldüğünü duyurmuştu.
 
ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı ise Hürmüz Boğazı üzerinde uçan ABD  Hava Kuvvetlerine ait insansız hava aracının İran tarafından düşürüldüğünü  doğrulamış, ancak söz konusu İHA'nın uluslararası sularda uçarken vurulduğunu  savunmuştu.
 
  
 

HABER ÖNERİLERİ

Rusya'da Putin'i çıldırtacak aşı gelişmesi!

Alman hükümeti: Fransa'nın Doğu Akdeniz'deki adımını not ettik

Yunan-Rum ikilisi AB'den beklediğini bulamadı

Eski güzellik kraliçesi erkek arkadaşını kırbaçladı

Trump'ın korktuğu başına geldi! Kelimenin tam anlamıyla utanç verici...

ABD'den skandal Doğu Akdeniz hamlesi! Gerilimi tırmandıracak

Türkiye'den BAE'ye büyük tepki!

ABD Başkanı Trump'ın kardeşi hastaneye kaldırıldı!

Tam teçhizatlı Yunan komandolarından Türk köyünde tatbikat!

Çinli ‘süper baba’ kızını ölümden böyle kurtardı