Son dakika... Harita değişti! PKK, ABD'nin desteğiyle...

Suriye'de 7 yıldır süren iç savaşta ülkenin yüzde 37'si terör örgütleri DEAŞ ve PKK/PYD'nin işgalinde. PKK/PYD, ABD desteğiyle işgal bölgesini son 5 ayda yüzde 2 genişletmiş durumda. İşte bölgeden son dakika gelişmeleri...

13.09.2017 Çarşamba 14:24
Güncellenme: 13.09.2017 14:32
AA
Suriye'de yedinci yılına giren iç savaşta son dakika haberleri peş peşe geliyor, terör örgütleri arasında büyük çekişme yaşanıyor.
 
AA'nın yaptığı harita alan ölçümlerine göre, yaklaşık 185 bin kilometrekare olan Suriye'de DEAŞ ve PKK/PYD terör örgütleri ülkenin toplam yüzde 37'sini işgal ediyor. 27 bin kilometrekare civarında bir alanı işgal eden DEAŞ, halen ülkenin yüzde 14'üne hakim.
 
TÜRKİYE HAREKATLA BÖLGEYİ TERÖRİSTLERDEN TEMİZLEDİ
 
Fırat Kalkanı Harekatı'nın Türkiye sınırından uzaklaştırdığı DEAŞ, ülkenin doğusunda, Irak sınırında ve Humus çöl alanı ile Dera ve Hama doğusunda varlığını sürdürüyor. Harekatla 2 bin 60 kilometrekare alan DEAŞ ile PKK/PYD'den arındırmıştı.
 
 
PKK İŞGALİ BÜYÜYOR
 
PKK/PYD'nin kontrolündeki alan, 41 bin kilometrekare ile ülkenin yaklaşık 23'ünü buluyor. Son 5 ayda, terör örgütü 2 bin 500 kilometrekareyi ABD'nin desteğiyle ele geçirdi. Örgüt, Suriye-Türkiye sınırının da yüzde 65'ine hakim.
 
PKK/PYD, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırı boyunca, doğuda Haseke ve Rakka ilinin kuzeyi, Halep’in doğusundaki Münbiç ve kuzeybatısındaki Afrin ilçelerini işgal ediyor.
 
REJİMİN ALANI YÜZDE 46
 
Ölçümlere göre, son dönemde Halep, Rakka ve Deyrizor'da ilerleyen Esed rejimi 85 bin kilometre karelik bir alanı elinde bulundurarak Suriye'nin yüzde 46'sını kontrol ediyor.
 
Parçalı bir yapı gösteren muhalifler ve rejim karşıtı askeri gruplar ise tüm toprakların yüzde 17'sini kontrol ediyor.

HABER ÖNERİLERİ

Jinekologdan hastasına iğrenç teklif: İlişkiye girmek ister misin?

ABD Başkanı Trump kararnameyi imzaladı!

'Bir milyon erkekle yattım' diyen kadın şimdi...

ABD'den Deutsche Bank'a 205 milyon dolar ceza

"PKK, Avrupa'yı lojistik üs olarak kullanıyor"

Trump'a çok ağır sözler: Yerle bir ediyor...

Türk F-35’lerinin ilk uçuşu görüntülendi!

Tecavüze uğrayan kız, 12 yıl sonra polis olup...

Kendi cenaze töreninde ortaya çıktı, herkes şoke oldu!

İngiltere'de skandal! 456 hasta yanlış ağrı kesiciden hayatını kaybetti