Son dakika: Bakanlık 200 TL desteği duyurdu

Aile Bakanlığı cihaza bağlı kronik hastalara 200 TL elektrik faturası desteği verecek.

12.10.2018 Cuma 10:00
Güncellenme: 12.10.2018 10:35
AA
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,  evde bakım yardımı almayan, kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı şekilde  hayatını sürdürmek durumda kalan hastalara 200 liraya kadar elektrik faturası  desteği sağlanacağını bildirdi. 
 
Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan’ın 100 Günlük İcraat Programı’nda açıkladığı "Ağır kronik hastalığı  nedeniyle cihaza bağımlı olan hastaların bulunduğu hanelerin elektrik fatura  bedeli ve kesintisiz güç kaynağına yönelik ihtiyaçlarının karşılanması"na yönelik  çalışmaların sonuna gelindiğini belirtti.
 
100 Günlük İcraat Programı'na uygun şekilde, Elektrik Desteği  Programı'nın kasım ayı başında başlatılacağını bildiren Selçuk, başvuruların il  ve ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılabileceğini ifade  etti.
 
Elektrik Desteği Yardım Programı'ndan, 3294 sayılı Kanun kapsamında  muhtaç durumda olduğu tespit edilen ve 2828 sayılı Kanun kapsamında evde bakım  yardımı almayan, kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı şekilde hayatını  sürdürmek durumunda kalan hastaların faydalanacağını belirten Selçuk, yardım  programının Elektrik Tüketim Desteği, Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği ve Birikmiş  Elektrik Borcu Desteği olmak üzere üç bileşenden oluşacağını aktardı.
 
Selçuk, şunları kaydetti:
 
"Elektrik Tüketim Desteği ile hak sahiplerinin konutlarına ait  elektrik faturalarına destek olmak için, kullanılan cihazın elektrik tüketim  düzeyine göre, aylık 200 TL'ye kadar yardım yapılacak. Kesintisiz Güç Kaynağı  Desteği ile de hak sahiplerine kesintisiz güç kaynağı sağlanabilecek. Yardımın  başladığı ilk ay, tek sefere mahsus olmak üzere hak sahibi hanelerin cihaza  bağlanma tarihinden sonraki birikmiş elektrik borçları da ödenecektir."

HABER ÖNERİLERİ

Emeklilere güzel haber! 269 lira ek ödeme

Bakan müjdeyi verdi! Tek seferde ödenecek

ÖTV ve KDV indirimi uzatıldı! Bu fırsatı kaçırmayın

Yaşlıya ayda bin 907 TL! İşte gerekli şartlar

Son dakika: İkinci el araç satışlarında KDV düzenlemesi!

Bakan Albayrak: Konut faizlerinde düşüş devam ediyor

Kredi çekmek isteyenlere güzel haber! İyi niyetli borçluya kredi riski kolaylığı

Türkiye de düğmeye bastı! Cep telefonu olan herkesi ilgilendiriyor

Milyonlarca emekli bekliyordu! En az 119 TL

Hizmet birleştirerek emekli olacaklar dikkat! İkramiye alamazsınız