Son dakika: Bakanlık 200 TL desteği duyurdu

Aile Bakanlığı cihaza bağlı kronik hastalara 200 TL elektrik faturası desteği verecek.

12.10.2018 Cuma 10:00
Güncellenme: 12.10.2018 10:35
AA
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,  evde bakım yardımı almayan, kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı şekilde  hayatını sürdürmek durumda kalan hastalara 200 liraya kadar elektrik faturası  desteği sağlanacağını bildirdi. 
 
Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan’ın 100 Günlük İcraat Programı’nda açıkladığı "Ağır kronik hastalığı  nedeniyle cihaza bağımlı olan hastaların bulunduğu hanelerin elektrik fatura  bedeli ve kesintisiz güç kaynağına yönelik ihtiyaçlarının karşılanması"na yönelik  çalışmaların sonuna gelindiğini belirtti.
 
100 Günlük İcraat Programı'na uygun şekilde, Elektrik Desteği  Programı'nın kasım ayı başında başlatılacağını bildiren Selçuk, başvuruların il  ve ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılabileceğini ifade  etti.
 
Elektrik Desteği Yardım Programı'ndan, 3294 sayılı Kanun kapsamında  muhtaç durumda olduğu tespit edilen ve 2828 sayılı Kanun kapsamında evde bakım  yardımı almayan, kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı şekilde hayatını  sürdürmek durumunda kalan hastaların faydalanacağını belirten Selçuk, yardım  programının Elektrik Tüketim Desteği, Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği ve Birikmiş  Elektrik Borcu Desteği olmak üzere üç bileşenden oluşacağını aktardı.
 
Selçuk, şunları kaydetti:
 
"Elektrik Tüketim Desteği ile hak sahiplerinin konutlarına ait  elektrik faturalarına destek olmak için, kullanılan cihazın elektrik tüketim  düzeyine göre, aylık 200 TL'ye kadar yardım yapılacak. Kesintisiz Güç Kaynağı  Desteği ile de hak sahiplerine kesintisiz güç kaynağı sağlanabilecek. Yardımın  başladığı ilk ay, tek sefere mahsus olmak üzere hak sahibi hanelerin cihaza  bağlanma tarihinden sonraki birikmiş elektrik borçları da ödenecektir."

HABER ÖNERİLERİ

Ofiste çalışmaktan sıkılınca kaktüs işine girdi

Bunu yaptırmayana 2 bin 500 lira ceza!

Sınırsız kotaya sınırsız fiyat

Türkiye'nin ilk ve tek Tarım AVM’si kuruluyor

Pakistan'dan sonra ikinci ATAK siparişi Filipinler'den

Ziraat Bankası tarımsal kredileri yeniden vadelendiriyor

Muhtarın girişimi köylüye gelir kaynağı oldu

Emekliye çifte zam!

Bakan Fatih Dönmez duyurdu: 100 milyar dolarlık kaynak bulduk

Havalar soğudu çinekop tezgahları doldurdu