Son dakika: Almanya Adil Öksüz hakkında arama kararı çıkarttı

Anadolu Ajansı bugün, FETÖ'nün sözde "Hava Kuvvetleri İmamı" darbeci Adil Öksüz’ün Almanya’nın başkenti Berlin'de örgüte ait bir evde saklandığını öne sürdü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bu konuyla ilgili, "Biz Almanya nezdinde temasa geçtik. Almanya Adil Öksüz ile ilgili arama kararı çıkarttı." dedi.

13.06.2018 Çarşamba 14:32
Güncellenme: 13.06.2018 17:39
AA
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbeci sözde "Hava Kuvvetleri İmamı" Adil Öksüz’ün Almanya’ya kaçtıktan sonra örgütün Berlin’deki hücre evlerinde kaldığı iddia edildi.  Hükümetten ve AK Parti'den bu gelişme üzerine peş peşe açıklamalar geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada Almanya ile temasa geçtiklerini belirterek, "Almanya Adil Öksüz ile ilgili arama kararı çıkarttı. Almanya'nın bulduktan sonra yapacağı şey, anlaşmalar ve hukuk  çerçevesinde bize teslim etmesidir" dedi.ALMANYA'DAN ADİL ÖKSÜZ AÇIKLAMASI

Berlin'de düzenlenen basın toplantısında Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü  Adebahr ve İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Eleonore Petermann, FETÖ firarisi Adil  Öksüz’ün Almanya’nın başkenti Berlin’de görüldüğü iddialarına ilişkin AA  muhabirinin sorularını cevapladı.
 
Adebahr, "2 yıl önce Türkiye’de gerçekleşen darbe girişiminin ele  başlarından Adil Öksüz’ün Almanya’da Berlin’de görüldüğüne ilişkin haberler var.  Bu konuda Alman makamlarında bilgi var mı? Eski Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar  Gabriel, Öksüz hakkında yeterli bilgiler olması durumunda Alman makamlarının  harekete geçeğini söylemişti.” şeklindeki soruyu yanıtlarken,  “Gabriel’in o  dönemde söyledikleri hala geçerli. Onun temel ifadesi geçerli. Güncel bir gelişme  olup olmadığı konusunda şu an bir şey söyleyemeyeceğim." dedi.
 
Alman hükümetinin FETÖ’yü yeniden değerlendirdiğine ilişkin Alman  basınında da haberler çıktığının hatırlatılması üzerine Adebahr, şöyle konuştu:
 
"Bildiğiniz gibi haberlerle ilgili yorum yapmıyoruz. Burada, Alman  Büyükelçiliğinin olası gizli bir raporundan söz ediliyor. Şunu söyleyebilirim:  Alman Hükümeti ve Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'deki tüm olayların  değerlendirmesinde olduğu gibi Gülen hareketinin değerlendirmesinde de çeşitli  kaynaklara dayanıyor. Buna, Büyükelçiliğin raporları, Türk kaynakları,  ortaklarımızın verdiği bilgiler ve istihbarat bilgileri de dahil. Önümüzde  bulunan tüm bilgilerin ışığında, Gülen hareketi üyelerinin, Türkiye’deki darbe  girişimine katılmış olduklarını dışlayamayız."
 
Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü  Petermann da firari FETÖ’cü Adil  Öksüz’ün Almanya'da görülmesine ilişkin "Bu konuda bilgi yok." dedi.

HABER ÖNERİLERİ

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya istifa etti

Meteorolojiden yağış uyarısı! Çok kuvvetli geliyor...

Ankara'da kumar operasyonu: 21 gözaltı

Son dakika... Nazlı Ilıcak'a gizli belge açıklamaktan 5 yıl 10 ay hapis

MHP'li Belediye Başkan adayı hayatını kaybetti

Uzman çavuşlara kadro müjdesi! Milli Savunma Bakanlığı..

İZBAN'da uzlaşma sağlandı

Cep yakan tuzağa BTK'dan 888 numaralı önlem!

Peş peşe FETÖ operasyonları: Çok sayıda gözaltı var

Öğrencisine tekme atan öğretmene 4.5 yıl hapis!