Son bir haftada 23 terörist etkisiz hale getirildi

Türk Silahlı Kuvvetlerince, 5-11 Ekim tarihleri arasında Hakkari, Siirt ve Diyarbakır'da bölücü terör örgütüne karşı yürütülen operasyonlarda 23 terörist etkisiz hale getirildi; çok sayıda silah, mühimmat ve el yapımı patlayıcı ele geçirildi.

13.10.2017 Cuma 14:36
Güncellenme: 13.10.2017 15:38
AA
Genelkurmay Başkanlığından yapılan bilgilendirmeye göre, 5-11 Ekim  2017 arasında bölücü terör örgütünün, sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş  güzergahı olarak kullanması sebebiyle büyük önem taşıyan, özellikle Hakkari,  Siirt ve Diyarbakır bölgelerinin teröristlerden temizlenmesi amacıyla yürütülen  operasyonlara devam edildi.
 
Hakkari Yüksekova'nın Alandüz ve İkiyakalar mevkileri, Siirt'in Eruh  ve Diyarbakır'ın Hani ilçelerinde orta çaplı icra edilen operasyonlarda, 23  terörist etkisiz hale getirildi. Operasyonlarda 9 adet piyade tüfeği, bir adet  zagros keskin nişancı tüfeği, bir adet dragunov keskin nişancı tüfeği, bir adet  av tüfeği ve sekiz adet tabanca olmak üzere toplam 20 adet silah ele geçirildi.
 
Ayrıca bir adet keskin nişancı tüfeği dürbünü, 93 kilo amonyum nitrat,  30 adet el bombası, 2 bin 174 adet çeşitli cins ve çapta hafif silah mühimmatı,  bir adet 82 milimetre havan mühimmatı, 26 kilogram tahrip kalıbı, 6 kilogram A-4  patlayıcı madde, 5 kilogram C-4 patlayıcı madde, bir adet dinamit lokumu, 3  kilogram potasyum nitrat, bir adet mayın, 107 adet RPG-7 roketatar mühimmatı, 44  adet RPG-7 roketatar sevk fişeği, 162 adet fünye, iki adet gece görüş dürbünü, 51  adet şarjör, 23 adet telsiz ve 5 adet tüp ele geçirildi. Tespit edilen 29 adet el  yapımı patlayıcı da imha edildi.
 
Güvenlik güçleri, teröristler tarafından kullanılan 27 silah mevzi,  sığınak, barınak, mağara ve depoyu da kullanılamaz hale getirdi.
 
Yasa dışı sınır geçişlerinde 16 bin 188 kişi yakalandı
 
Bölücü terör örgütünün en önemli finansal kaynaklarından olan  kaçakçılık ve uyuşturucuyla mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve  icra edilen operasyonlar sonucunda ise 133 bin 920 paket kaçak sigara ve 11 bin  290 adet kök kenevir ele geçirildi.
 
Etkili hudut güvenliği ve hizmetleri kapsamında icra edilen denetim ve  kontrollerde, sınırlardan yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 16 bin 188 kişi  yakalandı.
 
İki askerin şehit olduğu, 7 askerin de yaralandığı operasyonlarda  terör örgütüne ağır darbe indirildi.
 
Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekat
 
Hudut güvenliğini sağlamak, DEAŞ terör örgütünün tehdit ve  saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı  sağlamak ve sivilleri korumak, yaşanan terör olaylarından zarar görmesini  engellemek maksadıyla Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekatta, Türk Silahlı  Kuvvetleri tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu'nun yoğun ve kararlı  mücadelesi sayesinde Azez-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskun mahal ve 2  bin 15 kilometrekarelik alan kontrol altına alındı.
 
Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama-temizleme çalışmalarına da  devam edildi. PKK/PYD terörist unsurlarının Afrin'den doğuya, Münbiç'ten batıya  doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin  uygulanmasına hassasiyetle devam edildi.
 
Özellikle Azez-Mare ve zaman zaman da Münbiç bölgesinden yapılan taciz  ve saldırılara misliyle mukabelede bulunuldu, bölgede yürütülen normalleşme  çalışmalarına katkı sağlandı.
 
İdlib'de Gözlem Noktaları'nı teşkil faaliyetlerine başlandı.
 
Astana süreci kapsamında, ateşkesin tesis, gözetim ve devamını  sağlamak, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması ve yerlerinden  edilenlerin evlerine dönmesi için uygun şartları temin etmek maksadıyla İdlib  Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde görev yapacak Türk Silahlı Kuvvetleri  unsurlarının, 8 Ekim 2017'de icrasına başlanan keşif faaliyetleri ile koordineli  olarak, 12 Ekim 2017'den itibaren Gözlem Noktaları'nı teşkil faaliyetlerine  başlandı.
 
Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları, bölgedeki görevlerini Astana  sürecinde garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde  sürdürüyor.

HABER ÖNERİLERİ

Bingöl ve Muş'ta tarihi eser kaçakçılığı operasyonu

Çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi

Eski başkan yeni başkanı öldürdü

Fransızlar PKK’ya üniversite yapıyor!

Ağrı Baro Başkanı: Leyla'nın cinayetinde fail tek kişi değil

Nüfus müdürlüklerine akın ettiler!

Atatürk'e hakaret eden Safiye İnci tutuklandı

3,5 yaşındaki Evrim Atış'ın kaybolması ile ilgili son dakika gelişmesi

O artık öğretmen!

Semih Yalçın: MHP'ye dönüş için müracaat olursa değerlendiririz