Şimşek el koydu

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in başkanlığında toplanan Finansal İstikrar Komitesi, kripto paralarla ilgili çalışma grubu kurulmasına karar verdi

12.01.2018 Cuma 02:30
Güncellenme: 12.01.2018 00:57
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığında gerçekleştirilen Finansal İstikrar Komitesi (FİK) toplantısında, Türkiye’de yasal bir dayanağı olmayan kripto paralara ilişkin düzenlemelerin geliştirilmesi için çalışma grubunun oluşturulmasına karar verildi. 
 
Hazine Müsteşarlığı’nın internet sitesinden yayımlanan açıklamada, toplantıda, kripto paraların risklerine yönelik kamuoyunun bilgilendirilmesine karar verildiğine işaret edildi. İşlemlerin herhangi bir resmi otoritenin güvencesi altında olmadığı vurgulanan açıklamada, şunlar paylaşıldı: “Kripto paralar, en bilinen örneğiyle Bitcoin, piyasa değerinin aşırı oynak olabilmesi, dijital cüzdanların çalınabilmesi, kaybolabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi gibi olumsuz özelliklere sahip. Ayrıca kullanıcıların ve hizmet alınan firmaların operasyonel hatalarından ya da kötü niyetli kişilerin suistimallerinden  kaynaklanan zararların, işlemlerin geri döndürülemez nitelikte olması nedeniyle düzeltilmesi veya iptal edilmesi mümkün değil. Kripto paraya dayalı bazı iş modelleri, büyük kârlar vadeden oluşumlar şeklinde yapılanarak kişilerin bilgi eksikliğini suistimal etmekte ve önemli maddi kayıplara neden olabilmektedir. Kripto para ihraç edecek girişimlerin başlangıç sermayesi elde etmeye dönük uygulamaları genellikle herhangi bir düzenleme ve gözetim kapsamında yapılmadığından dolandırıcılık için uygun bir zemin oluşturuyor.”
 

HABER ÖNERİLERİ

Patronla rekabet tazminatsız attırır

Robotla aşk gerçek oluyor

Sağlık turizmi 10 milyar dolar getirdi

Emekliye 600 lira promosyon!

Cemil Ertem'den ÖTV indirim sinyali geldi!

6 bin konutluk TOKİ ihalesi iptal

2. el otomobilde devrim gibi karar

İstihdam seferberliğinde rekor

Yüzyılın madeni ‘Leonardit’in kaynağı Türkiye’de

2 milyar TL’ye koşuyor