Sezonun ilk kuru inciri 200 liradan alındı

Aydın'ın Nazilli ilçesinde, bu yılın ilk kuru incir alımı, açık artırma usulüyle kilosu 200 liradan gerçekleşti.

10.08.2017 Perşembe 15:54
Güncellenme: 10.08.2017 16:00
AA
Nazilli Ticaret Borsası'nda sezonun ilk kuru üzümün satışı, Sümer  Park'ta düzenlenen törenle yapıldı. 12 üreticinin getirdiği incir, yapılan açık  artırmada en yüksek fiyatı veren Nazilli Kaymakamlığı ve Nazilli Belediyesi  tarafından kilosu 200 liradan satın alındı.
 
Törende konuşan Nazilli Ticaret Borsası Başkanı Ziya Aksüt, Nazilli  incirinin markalaşması konusunda çalıştıklarını belirterek geçen yıl 35 bin ton  incirin tescil işlemeni gerçekleştirdiklerini söyledi.
 
Türkiye'deki incir ticaretinin yarısının Nazilli'de gerçekleştiğini  aktaran Aksüt, meyvenin hem iç hem de dış piyasadaki pazarını genişletmek  istediklerini kaydetti.
 
Hedef, 85 bin ton tescilli incir ve 400 milyon ihracat
 
Aksüt, sektörün özellikle kadın istihdamında önemli rol oynadığını  vurgulayarak, "Bu sektör Nazilli’deki kadınlarımıza iş bulma imkanı sağlıyor. Bu   aynı zamanda Nazilli’de 5-6 bin kadın istihdamı yaratmak demek." dedi.
 
Özellikle pamuğun ekim alanlarının azalmasıyla incirin, pamuğun yerini  aldığını belirten Aksüt, şöyle devam etti:
 
"Yaklaşık 35 bin ton civarında ticaret borsasında gerçekleşen bir  incir tescili yapıldı. Bu rakam aynı zamanda elde edilen incirin Nazilli’nin  önemli bir ticaret olduğunu gösteriyor. 12 bin 13 bin ton incir direk Nazilli’den  hem işlenerek yurt içine hem de ham madde olarak yurt dışına ihraç ediliyor.  Bizim beklentimiz 85 bin tonun üzerinde incir tescil rakamını görmek.
 
Bu sene rekolte artışıyla birlikte 45 bin ton tescil  gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz. 300 ile 400 milyon lira arasında bir rakam  oluşacağını öngörüyoruz. Türkiye’nin incir ihracatı 200 ile 250 milyon dolar  arasında bu liraya vurduğumuz zaman zaten 800 milyon lira yapıyor. Biz bu rakamın  yarısını Nazilli’de gerçekleşeceğini umuyoruz."
 
Konuşmaların ardından tüccarların da katıldığı ve kilosu 20 liradan  açılan açık artırmayı, 200 lirayla Nazilli Kaymakamlığı ve Nazilli Belediyesi  kazandı.

HABER ÖNERİLERİ

Emeklilere müjde! En düşük maaş 2199 lira

100 bin lira yatır 130 bin lira kazan

Engelli çocuğu olan memura iyileştirme

Konutta düşük taksitli ertelemeli seferberlik

Bu kış özel otomobiller de kış lastiği takacak!

SGK'dan 531 TL alabilirsiniz!

Tarihi imza atıldı! O ilaçlar artık Türkiye’de üretilecek

Bakan açıkladı! Faizsiz kredi müjdesi

Anne olana 4 bin 500 lira

Türkiye'deki yumurtalar 'temiz' çıktı