Şehit Savcı Selim Kiraz davasında karar

İstanbul Adliyesi'nde görev yapan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın, makam odasında terör örgütü DHKP/C üyelerince rehin alınarak şehit edilmesine ilişkin 4'ü tutuklu 9'u firari 14 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanıklar Mustafa Koçak ve Murat Canım, "Anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

11.07.2019 Perşembe 21:36
Güncellenme: 11.07.2019 22:09
AA
İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada kararını açıklayan  mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Mustafa Koçak ve Murat Canım'ın, "Anayasal  düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis  cezası verirken, bu sanıkları ayrıca, savcı Kiraz'ın şehit edilmesiyle ilgili,  "kasten öldürmeye yardım" suçundan 27 yıl, "kamu görevlisini silahla  hürriyetinden yoksun kılma" suçundan 12 yıl ve "ateşli silahlar kanununa  muhalefet" suçundan 3 yıl (2 bin 700 lira da adli para cezası)  olmak üzere  toplam 42'şer yıl hapis cezasına çarptırdı.
 
Sanıkların olaydan pişmanlık duymamaları nedeniyle herhangi bir  indirim yoluna gitmeyen heyet, "silahlı terör örgütüne üyelik" suçundan,  "anayasayı ihlal" suçundan ceza verildiği için karar vermeye yer olmadığını ve bu  sanıkların tutukluluk halinin devamını da hükme bağladı.
 
Firari 9 sanığın dosyası ayrıldı
 
Mahkeme heyeti, " silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım  etme" suçundan tutuklu sanıklardan Cengiz Özel'e 11 yıl 3 ay ve Mithat Öztürk'e  de 10 yıl hapis cezası verirken, bu sanıkların tutukluluk halinin devamın  kararlaştırdı.
 
Tutuksuz sanık Deniz Özel'in, "silahlı terör örgütüne bilerek ve  isteyerek yardım etme" suçundan 6 yıl hapsini kararlaştıran heyet, sanık hakkında  daha önce verilen "ev hapsi" şeklindeki adli kontrol uygulamasını kaldırırken,  yurt dışına çıkış yasağından oluşan adli kontrol tedbiri uygulanmasının devamına  yönelik hüküm kurdu.
 
Heyet, haklarında daha kırmızı bültenle yakalanma emri çıkarılan  firari sanıklar Faruk Ereren, Hüseyin Fevzi Tekin, Mesut Demirel, Musa Aşoğlu,  Nuri Eryüksel, Seher Demir, Şadi Naci Özpolat, Şerefettin Gül ve Zerrin Sarı'nın  (9 sanık) dosyalarının ayrılmasına ve yakalama infazlarının beklenilmesine  yönelik karar da aldı.
 
Kararın açıklamasın ardından sanıklar mahkeme heyetine tepki  gösterirken, sanık avukatları da kararı bozduracaklarını söyledi

HABER ÖNERİLERİ

Akdeniz'de 3.5 büyüklüğünde deprem

'Bataklık Operasyonu'nda 16 şirkete kayyum atandı

Bakan Koca: 1.000’in altına çok yakınız fakat bu azalmaların yavaş

Şanlıurfa'da 120 ev karantinaya alındı

Ayasofya ibadete açıldı! İlk namaz tarihi belli oldu...

Binali Yıldırım'ın eşine hakaret eden Özeren tutuklandı!

Berber, kuaför, güzellik salonlarında müşteri ve çalışanlar konuşmayacak

İngilizler jet gibi dönüyor!

İYİ Partili Özeren'den çirkin hakaret!

Köylü kadınların şikayeti örgütü ortaya çıkardı! 'Günah şehri'