Şans gezegeni JÜPİTER, işimi şansa bırakmam diyen BAŞAK burcunda "

11.08.2015 Salı 18:32
Güncellenme: 11.08.2015 18:35

11 Eylül 2015 tarihinde Jüpiter 1 yıl kalacağı Başak burcuna geçiyor.

Jüpiter bolluğun, bereketin, şansın ve fırsatların, geliştiren, büyüten, görünür ve değerli kılan şeylerin gezegeni... Zodyaktakibir tam turunu yaklaşık 12 yılda tamamlıyor. Yaşam dönemlerimiz düşünüldüğünde çok sık rastlanmayan bir takım imkanların yaklaşık 12 yılda bir karşımıza çıkması ile bağdaştırılıyor. Genel olarak, etkilediği yaşam alanında olumlu, rahatlatan, gevşeten ve değer katan gelişmeleri tetikliyor.

(Ancak göz ardı etmemek gereken bazı noktalar da mevcut tabi ki bu konuda. Jüpiter transitinin bir kişiye neleri ve ne ölçüde getireceğini anlamak için kişinin kendi doğum haritasındaki Jüpiter’in gücü asaleti nedir sorusunun cevabını aramak çok kıymetli. Çünkü bu potansiyel, bize transit Jüpiter’in kişinin hayatındaki etkisi hakkında da fikir verir. Bir de transit Jüpiter bir kişinin haritasında bir yaşam alanından, ana akslardan geçiyorsa ya da haritasındaki bir gezegenle kavuşum ve karşıtlık başta olmak üzere ana açılardan birini yapıyorsa o aşamada da ana haritadaki o evin, gezegenin potansiyelini iyi değerlendirmek önemli. Zira Jüpiter’in iyileştiren etkisinin yanı sıra büyüten ve görünür kılan etkisini de atlamamak lazım. “İyi olan da büyüyecek, zorluk yaratan da” demek oluyor bu… Yani gökyüzünden gelecek asıl katkıyı hesaplayabilmek için öncelikle elimizdeki ana malzemenin ne olduğuna bakıyoruz. Bu nedenledir ki bu tarz transitlerde olumlu ya da olumsuz anlamda ön plana çıkarılan vurgular herkesin hayatında eşit ölçüde dikkat çekmiyor. )

Ne dedim? 12 yılda bir tur yapıyor dedim Jüpiter için. O zaman öyle ya da böyle, yaptığı tesir çok sıklıkla karşılaştığımız cinsten değil. Bir yaşam alanında ortalama 1 yıl kalıyor. Hepimizin hayatında mutlaka bir yerlere dokunuyor ancak burcu ya da yükselen burcu Başak olanları çok daha fazla ilgilendirecek bu bir yıllık süreç.

Jüpiter Aslan burcundan geçerken genel olarak hayattan maddi ve manevi anlamda beklentilerin arttığı gözlerin yükseklere çevrildiği bir dönem geçirdik. Sosyal hayat, beğeni beklentisi, sunuşlar, talepkar davranışlar, bilginin ifadesi, umutların dile gelmesi gibi şeylerde gösteriş ve büyütme ihtiyacı dikkat çekti. O süreçteki etkilerinden zaten yorumlarımda bolca bahsetmiştim. Örneğin Jüpiter inançları işaret ediyor. Aslan burcunda transit ederken bu tip konularda hükmedici ve fanatizme vardıran yaklaşımlara bolca şahitlik ettik…Sunuşlar, beklentiler hep bir level yukardan ifade edildi.  Pek çok şeyin özellikle de bilginin keyif öncelikli olanı, bize kendimizi iyi hissettireni ön plandaydı. En basit ve belki de basitliğin, sadeleşmenin önemini anlatan paylaşımlar gördüm bu dönemde sosyal medyada mesela... Olabilecek en şatafatlı formatta ve dikkat çekici şekilde hazırlanmış paylaşımlardı bunlar L

İnsanlar güzel gördükleri her şeyi diğer insanlara da ulaştırma gayretindeydiler. Okudukları bir söz, gördükleri bir resim, sahne herkes tarafından beğenilsin istediler. O özlü sözün işe yararlığından ziyade facebook da kaç beğeni aldığı ya da kaç paylaşım yapıldığı önemsendi. Kulağa hoş geldi belki. Gerçekten de doğru diye düşündü okuyan ancak pek fazla ben bunu kullanabilir miyim ya da ne işime yarar, hayatımda hangi sorunun çözümüze katkı sağlar diye düşünmedi.

Şimdi 1 yılı tamamladık. Geçen yılki Jüpiter Aslan geçişi yazımın sonunda bu içinde bulunduğumuz günleri işaret ederek şöyle demişim.

Yolculuğun en sonunda Başak burcuna geçmeden önce çok hızlı giden ve spontane gelişip ivme kazanmış işlerde ufak da olsa bir vites küçültme kendi kendini ve şansını sınırlama, yani Jüpiter’in bolluğunu tam olarak faydalı şekilde kullanama gibi bir durağanlık olacak. (Temmuz sonu ve Ağustos başı 2015 böyle geçecek. )”

İşte şimdi bu süreci de atlattık ve geldik JÜPİTER’İN BAŞAK BURCUNDAKİ transitine.Peki Jüpiter Başak burcundan geçerken hangi ana başlıkları daha çok ön plana çıkaracak bir de ona bakalım. Bunu yanıtlayabilmek için de öncelikle Jüpiter’in işaret ettiği konulara göz gezdirelim.

Genel olarak bakacak olursak, JÜPİTER’İN TEMSİL ETTİĞİ KONULAR, şans, bolluk, bereket, bilgelik, adalet, barış, koruyuculuk, inanç, din, felsefe, erdem sahibi olma, iyimserlik, hoşgörü, esneklik, açıklık, ilham gücü, anlayış, dürüstlük, bilgi ve bilgelik, umutlar, gelişime açık olan şeyler, gelişim ve genişleme ihtiyacı, neşe, mutluluk, maddi varlıklar, zenginlik ve bunların yanı sıra yansıtma, abartma, gösterişe kaçma, fanatizme varma gibi durumlar bu geçişten etkilenecek. Yayıncılık, öğrenim, yabancılarla yapılan işler, değişik kültürler gibi konular da Başak burcu tesirinde olacak.

Yani üretkenlik artacak.

Detaylar dikkat çekecek. 

Düzen kurma ihtiyacı ön plana çıkacak.

Kusursuz işler ortaya koyalım ve var olanı bozmayacak nitelikte açılımlar yapalım dedirtecek gökyüzünden yansıyan etkiler.

İş olan düşkünlük,

iyi işler ortaya çıkarma isteği,

işe yarama,

fayda sağlama,

kolaylaştırma,

pratikleştirme,

bozuk olanı düzeltme,

yolunda gitmeyeni rayına sokma,

fiziksel ve ruhsal açıdan şifaya ihtiyaç duyana çare olma ihtiyacı artacak. Bu ihtiyaçlar ve eğilimler de doğal olarak Başak burcu etkisinde iken, Jüpiter’in genişletici etkilerini bir miktar daraltacak

OLURUNA BIRAKAN DEĞİL DE OLMASI GEREKENİN EN İYİSİ İÇİN ÇABALAYAN HALLER POZİTİF OLANIN AKIŞINI SINIRLAYAC

Jüpiter sınırların genişlemesi ve olabileceğin en fazlasına ulaşmak adına tesir yaparken, Başak burcunun ayrıntılara takılma hali beklenen büyük kazancı da daraltabilir.

Jüpiter inançlar diyor, felsefi bakış açısı diyor. Başak burcunda ise bu derecede derin bakmak için ihtiyaç duyulan teslimiyet ve büyük resmi görebilme becerisi yok ne yazık ki.

Basamaklardaki tepesi görünen küçük çivilere, zararsız lekelere ve toz taneciklerine takılmak hızla o basamakları çıkma şansını kısıtlayabilir.

Elimizde ne varsa onu değerlendirmek yerine “daha tam olmadı, dur biraz daha üzerinde çalışayım” dedirtentamamlanmamışlık hislerine yenik düşmemek ve ayrıntılarda boğulmamak kıymetli olacak bu dönemde.

Peki bu geçiş sırasında hiç mi olumlu bir yansıma görmeyeceğiz. Tabi ki göreceğiz. Sonuçta bahsettiğimiz tema eninde sonunda en büyük şansı anlatan Jüpiter…

Gerçek anlamda DETAYLARA BAKMAYI GEREKTİREN şeyler mutlaka fayda görecektir.

BİR KERE BU DÖNEMDE YAŞAMI, MEKANI, SAĞLIĞI, İŞİ, İLİŞKİLERİ DAHA VERİMLİ, PRATİK VE FAYDALI HALE GETİRMEK İÇİN NE YAPABİLİRİM SORUSUNUN CEVABI ARANACAK. Küçük sorunları gözümüzde haddinden fazla büyütmediğimiz ve iyi olan şeylerin içinde bile mutlaka eleştirilecek bir takım pürüzler aramadığımız sürece bu soruların cevapları aslında çok geliştirici olacak

 Hizmet odaklı işlerde verim artacak.

Sağlık, tıp, temizlik ve düzen konulu alanlarda da başarılı işler ortaya çıkacak.

Bilgi alış verişi içerikli olan şeyler, eğitim, öğretim, yazılı ve sözlü ifade becerisi isteyen işler, muhasebesel ayrıntılar, kontrol odaklı olmamızı gerektiren meslekler ve çabalar, çalışma hayatını ve çalışanları ilgilendiren düzenlemeler açısından yol aldıracak ve var olan aksaklıkları yoluna sokacak yenilikler gelebilecek.

Bu transit sırasında Jüpiter 8 ocak 2016- 9 mayıs 2016 arasında retro olacak. O dönemde sürecin yukarıda bahsettiğim gölge taraflarını yaşama ihtimalimiz artmış olacak.

Bolluğu sınırlayan bir burç etkisinde ve üstelikte retro konumda olduğumuzdan, maddi ve manevi kazanç, eğitim, öğretim amaçlı girişimlerin yeni olanları pek desteklenmeyecek.

Eylül 2015 deJüpiter Neptün ile karşıt açıda olacak. İnançların sorgulandığı, kurallı olan ile ilahi olanın belki de karşı karşıya geldiği, daha fazla huzur ve mutluluk veren, iyiliğe hizmet eden şekilde bir takım değişimlerin içsel olarak yapıldığı, inanışların gözden geçirildiği ve bunlar olurken de bir takım kaygılı, çekişmeli hallerin yaşandığı günlerde olacağız.

Ekim 2015 de Jüpiter Plüton ile üçgen açıda olacak. Bu da öne çıkan konular ile ilgili önemli güç birlikleri,  yeni yapılanmalar, radikal düzenlemeler söz konusu olacak. Burada önemli bazı değişimler adına bir şeylerin köklü biçimde geride kalması, çok daha kontrolcü ve güç katan durumlar olması beklenebilir. Bu iki açı bir arada Mart 2016 da ve Mayıs Haziran aylarında bir kez daha tekrarlanacak ve ben bu transitler sırasında detaylı yorumlarımı ayrıca sizlerle paylaşacağım.

Bu bir yıllık sürecin içinde gerçekleşecek tutulmalardan 9 Mart 2016 da gerçekleşecek olan Güneş tutulmasında ve 23 Mart 2016 tarihinde gerçekleşecek olan Ay tutulmasında önemli bir etkisi olacak Jüpiter’in.

20 Aralık 2015 itibariyle Şubat 2016 sonuna kadar, özellikle 20-30 Ocak 2016 arasında Jüpiter Kuzey Ay düğümü ile kavuşum halinde olacak. ( 8 Ocak 2016 da 23 derecede başlayacak olan geri hareketi sebebiyle bu kavuşum bir miktar uzun sürecek)Haziran 2016 boyunca özellikle 20 Haziran civarında Jüpiter Kuzey Ay düğümü ile bir kez daha kavuşum halinde olacak. İki iyicil göstergenin el birliği olumlu pek çok fırsatı da beraberinde getirecek bu dönem boyunca. T.C. haritasını da dikkate aldığımızda, ülkemizi derinden etkileyecek bir takım dönemler çok yakınlaştı diyebiliriz önümüzdeki yıl için. Ayrıntıları ve ülkemiz açısından olası etkilerini ilerleyen aylarda detaylı biçimde paylaşacağım.

Jüpiter’in yeni döngüsünde yaratacağı bolluğun hayatınıza, hanelerinize ve ruhunuza akmasını ve güzellikler getirmesini gönülden dilerim…

Dr. Samiye Özbaş Soysal

11.8.2015

HABER ÖNERİLERİ

Astrolojinin İslamda yeri var mı?

Burçlara göre yatak sırları

Hint astrolojisi nedir, nasıl hesaplanır?

2017'de Terazi burcunu neler bekliyor

Sarı bilezikleri sokaktan almayın!

2017'de Aslan burcunu neler bekliyor

Güneş tutulmasına çıplak gözle baktı, hastanelik oldu

KİP, Remzi Gür ile hayat bulacak