Sadece bizim 12 milyar dolar likiditemiz var

Yaşanan krizler sonrası bankacılık sektörünün şoklara hazırlıklı olduğunu söyleyen Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, sadece Garanti’nin 12 milyar dolarlık likiditesinin bulunduğunu açıkladı

11.10.2017 Çarşamba 02:30
Güncellenme: 11.10.2017 01:46

Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, ‘dijitalleşme’ odaklı yeni hizmet modelini tanıttı. Toplantıda ekonomide Türkiye’nin son iki yıldır birçok testten geçtiğine dikkati çeken Erbil, bankacılık sektörünün bunlara ne kadar güçlü ve başarılı reaksiyon gösterdiğini herkesin gördüğünü vurguladı. Erbil, bankacılık sektörünün bundan daha ciddi şoklara karşı gerekli yabancı para likiditesine sahip olduğunu ve bugün itibarıyla sadece Garanti’nin 12 milyar dolarlık likiditesinin bulunduğunu söyledi.

Sektörün likiditesinin sağlam olduğunun, bununla ilgili herhangi bir endişe ve sıkıntının sektörde olmadığının altını çizen Erbil, “Türk bankacılık sektörünün sermaye yeterlilik oranları belki de son dönemlerin en yüksek seviyelerindedir. Bugün itibarıyla bankamızın solo sermaye yeterlilik oranı yüzde 19’lara varmıştır. Konsolide olarak baktığımızda oran yüzde 17’nin üzerindedir. Sektör ortalaması da yüksektir” diye konuştu.

Fuat Erbil, Türkiye ekonomisinin büyümesine ilişkin de “Ekonomide çok ciddi aktivite var. Bizim araştırma birimimizin 3. çeyrek büyüme tahmini yüzde 8’in üzerinde. Yılın tamamında yüzde 6’lık bir büyüme bekliyoruz. Alınan tedbirler ekonomiyi canlandırma konusunda süper çalıştı. Bu sadece ticari aktivitede değil, tüketicinin aktivitesi ve güveni anlamında da ciddi canlanma görüldü” yorumunu yaptı.

Verginin faturası 150 milyon TL

Kurumlar vergisinin finans sektöründe 2 puan artırılmasına ilişkin soru üzerine Erbil, “Bu gelişme bizim için sürpriz oldu. Bankamıza etkisi 150 milyon lira olacaktır. Bu yıl için kârımız 150 milyon lira eksilecek. Sonuçta bu vergi devletimize gidecek” ifadelerini kullandı. Garanti’nin kredi büyümesiyle ilgili Erbil, “Bu yılın 9 ayında kredi büyümemiz yüzde 20’ye yaklaştı. Kredi verme iştahımız tam. Bu yılın tamamında kredi büyümemizin yüzde 21-22 olmasını tahmin ediyoruz” dedi.

HABER ÖNERİLERİ

Emekliye 355 TL zam yolu göründü

Bakan Albayrak: Piyasalarla kavga etmeyeceğiz

Kurban Bayramı tatilini 9 gün yaptılar bile!

SGK’dan emekli maaşlarına yapılan zamlara ilişkin açıklama

Kredi kartı kullananlar için çok önemli uyarı

24 Temmuz gerilimi

Hissedip Getir’di vurdu gol oldu

Rakıda “milliyetçilik” kavgası Mey ile Elda’yı mahkemelik etti

30 bin YTL’lik TV için kuyruk

Türkiye bir daha bu kadar cazip olmaz