Rusya ve Ortadoğu'ya 'Çığşar' kirazı gönderiliyor..

Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesine bağlı bin 700 rakımlı Çığşar Mahallesi'nde kiraz hasadı başladı.

12.07.2018 Perşembe 11:52
Güncellenme: 12.07.2018 12:03
Türkiye'de son kiraz  hasadının yapıldığı Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesine bağlı bin 700 rakımlı  Çığşar Mahallesi'nde ürünler toplanmaya başlandı.Çığşar Mahalle Muhtarı Erbay  Erkek:"Kirazlarımızı daha önce Avrupa ülkelerine ihraç ediyorduk. Şimdi ise Rusya ve Ortadoğu ülkelerine gönderiyoruz" dedi.
Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesine bağlı bin 700  rakımlı Çığşar Mahallesi'nde kiraz hasadı başladı. 
Yükseltisi ve doğal florası nedeniyle Türkiye'de son kiraz hasadının  yapıldığı mahalledeki hasatta yaklaşık 2 bin işçi çalışıyor.
Hasadı yapılan kirazlar, ihracatçılar tarafından tırlarla Rusya ve  Ortadoğu ülkelerine gönderiliyor.
 
 
 
Çığşar Mahalle Muhtarı Erbay Erkek, AA muhabirine, yüksek rakımdaki 6  bin dönümlük alanda yetişen kirazlara olan ilginin her geçen gün arttığını  söyledi.
Çığşar kirazının özellikle ihraç edildiği için iç piyasada tüketiminin  az olduğunu dile getiren Erkek, kirazların, iriliği, etli olması ve aromasıyla  ilgi odağı olduğunu belirtti.
Erkek, kirazların bu yıl Rusya ve Ortadoğu'ya ihraç edildiğini dile  getirerek, "Kirazlarımızı daha önce Avrupa ülkelerine ihraç ediyorduk. Şimdi ise  Rusya ve Ortadoğu ülkelerine gönderiyoruz. Daha önceki yıllarda İngiltere'ye  göndermiş olduğumuz kirazlar kraliyet ailesince tercih edilmekteydi." dedi.
 
Andırın Kiraz Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Tuğrul Çiğşar da  Avrupa'nın birçok ülkesine ihracat yaptıklarını ifade ederek, "Yollarla ilgili  sıkıntımız var. Tırlar buralara gelmekte zorlanıyor. Bir gelen ihracatçı bir daha  gelmiyor. Biz burada binlerce tonluk ihracat yapıyoruz. Yollarımızın sorunu  çözülüp sulu seçme tesisimiz de kurulduğu zaman, ihracat anlamında sıkıntı  yaşayacağımızı zannetmiyorum." diye konuştu.
 
İhracatçı Hüseyin Durmaz da Çığşar kirazlarının kalitesinin yurt  dışında bilindiğine dikkati çekerek, "Biz daha önce Çığşar'dan kraliyet ailesine  bile kiraz gönderdik. Dünyanın bir numaralı kirazı diye ürün ihraç ettik. Buranın  kirazları her zaman iyi oluyor. Bu sene bu kirazları Rusya ve Ortadoğu'ya  yönlendiriyoruz. Biz buradan kiraz alıp ihraç etmekten mutluyuz." ifadelerini  kullandı.
 

HABER ÖNERİLERİ

Son dakika: Bakan Albayrak açıkladı: Pazartesi başlıyoruz

21 bin angus İskenderun Limanı’na geldi

PKK’nın sözde Hollanda sorumlularından biri Diyarbakır’da yakalandı

Enis Berberoğlu cezaevinden tahliye edildi

MGK sonrası flaş açıklama: Operasyonlar sürecek

İşte FETÖ'nün hedefindeki o komutan

Çalıştığı bankayı 15 milyon lira dolandırdı

Adnan Oktar'ın sırrını açıkladı: Gizli kumandası vardı

PKK’da büyük kriz! Kadın teröristler isyan etti…

Son dakika: 2018 DGS yerleştirme sonuçları açıklandı