Rusya'da radyoaktif izotoplar bulundu

Resmi meteoroloji ajansı, ülkenin kuzeyindeki bir askeri üste gerçekleşen patlamanın ardından radyoaktif sızıntı tespit edildiğini duyurdu.

26.08.2019 Pazartesi 10:27
Güncellenme: 26.08.2019 11:17
Rusya'da ay başında askeri birlikte yaşanan patlamanın  ardından bölgede nükleer sızıntı tespit edildi. Rusya'nın hava durumu servisi Roshydromet’ten yapılan açıklamada,  Arhangelsk bölgesinin Severodvinsk kentinde askeri birlikte meydana gelen  patlamadan sonra bölgede radyasyon içeren bulut oluştuğu belirtildi. Patlamanın ardından oluşan radyoaktif bulutun çeşitli izotoplar  içerdiği kaydedilen açıklamada, bölgedeki radyasyon seviyesinin kısa bir süre  için yükseldiği ve tekrar normale döndüğü bilgisine yer verildi.  Rusya Devlet Atom Enerjisi Kuruluşu (Rosatom), Severodvinsk'te bulunan  askeri birlikteki patlamanın, sıvı yakıtlı roket motoru için denenen "radyoizotop  güç kaynağı"ndaki kaza nedeniyle yaşandığını bildirmişti. Patlama nedeniyle 5 kişi hayatını kaybederken, Rus medyasında çıkan  bazı haberlerde patlamanın ardından bölgede nükleer sızıntı yaşandığına yönelik  bilgiler yer almıştı.
 
Kuzey Kutbu bölgesindeki Nyonoksa Donanma Üssü'nde 8 Ağustos günü meydana gelen füze patlamasında beş kişi ölmüş, üç kişi yaralanmıştı.Rus nükleer şirketi Rosatom, kazanın sıvı yakıtlı bir füze motorunun denenmesi sırasında meydana geldiğini kaydetmişti. Kazada yaralanan üç kişide ağır yanıklar olduğu da açıklandı.
Şirket Rus medyasına, teknik ekip ve mühendislerinin bir izotop güç ünitesi üzerinde çalıştığını söylemişti.
 
Rusya meydana gelen kazadan sonra bilgi isteyen uluslararası Kapsamlı Nükleer Test Yasağı Antlaşması Örgütü'ne "Sizi ilgilendiren bir durum yok" cevabını vermişti.Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Riyabkov, patlamanın nükleer denemeleri denetlemek üzere oluşturulan örgütün yetki alanına giren bir konu olmadığını savunmuştu.
 
Viyana merkezli Kapsamlı Nükleer Test Yasağı Antlaşması Örgütü (CTBTO) kazadan sonra, internette bölgeden radyasyon ölçümü bildiren birçok gözlem istasyonunun yayını durdurmasının kaygı verici olduğunu ve ölçümlerin gizlendiği ya da üzerinde oynandığı söylentilerine yol açtığını söyleyerek bilgi istemişti.Kazadan hemen sonra 'patlamanın pek büyük olmadığı' yönünde açıklamalar yapan Moskova, daha sonra ölümler ve yaralanmaları kabul etmişti.
 
CTBTO başkanı Lassina Zerbo, Twitter'dan bir mesaj yayımlayarak, buna patlama sırasında ortaya çıkması muhtemel bir radyasyon bulutunun bölgeye nasıl yayılmış olabileceğini gösteren bir harita eklemişti.Zerbo ayrıca Rusya'nın Kutup bölgesine yakın Severodvinsk kenti yakınlarındaki iki gözlem istasyonunun patlamadan iki gün sonra yayını kestiğini, başka gözlem istasyonlarının da radyasyon düzeyi yayınlamayı durdurduğuna ilişkin haberler aldıklarını da söylemişti.
 
Rus donanması tarafından kullanılan bütün füzelerin denemeleri Kutup bölgesinde Severodvinsk kentine 47 kilometre mesafedeki Nyonoksa'da yapılıyor.Severodvinsk kentindeki Rus yetkililer kazadan sonra radyosyon düzeyinin 40 dakika kadar normalin üzerine çıktığını fakat sonra normal düzeyine döndüğünü söylediler.Yetkililer ayrıca normalin üzerine çıktığı sırada bile radyasyonun tehlike düzeyinin çok altında olduğunu da kaydettiler. Severodvinsk kent yetkilileri tarafından yapılan bu açıklama daha sonra internetten kaldırıldı.

HABER ÖNERİLERİ

ABD'den İran'a yeni yaptırım kararı!

Prens Selman ile aşk yaşadığı konuşulan Lindsay Lohan bombayı patlattı!

Dünya ayağa kalktı!

'Tuvalette sifonu iki kez çekti', uçuş iptal edildi

Zina kanunu ülkeyi karıştırdı! Milyonlarca kişi hapse atılabilir

Her ayrıntısı kan dondurdu! Yıllarca annesinin cesedini saklamış

Twitter Kahtani'nin hesabını askıya aldı

Nükleer savaşta 34 milyon kişi ölecek

Bir ülke daha Tayvan'la köprüleri attı

AB ile vize serbestisi süreci hız kazanacak