Rum lideri Anastasiadis'ten AB'ye "Türkiye'yi durdurun" çağrısı

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis,BM, ABD ve AB'ye şikayet ettikleri Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmalarını sürdürmesi sebebiyle paniğe kapıldı. Anastasiadis, Avrupa Birliği'ne (AB) Doğu Akdeniz'deki çalışmaları nedeniyle Türkiye'ye karşı sert tutum izlemesi çağrısında bulundu.

04.07.2020 Cumartesi 13:50
Güncellenme: 04.07.2020 13:53
DHA
Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis,BM, ABD ve AB'ye şikayet ettikleri Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmalarını sürdürmesi sebebiyle paniğe kapıldı. Anastasiadis, Avrupa Birliği'ne (AB) Doğu Akdeniz'deki çalışmaları nedeniyle ‘Türkiye'ye karşı sert tutum izlemesi’ çağrısında bulundu.
 
Türkiye'nin sismik arama ve sondaj gemileriyle Doğu Akdeniz’de başlattığı çalışmaları durdurabilmek için her yolu deneyen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastiadis, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile telekonferans yöntemiyle görüştü.
 
Rum lideri Anastasiadis'in Michel ile görüşmesinde "AB’nin, gerek AB, gerek de üye devletlerinin çıkarlarını koruyarak, Türkiye karşısındaki tutumunda daha katı ve kararlı olması gerekir" ifadelerine yer verdiği bildirildi. Anastasiadis'in görüşmede, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de engellenmesi gerektiğini ifade ederek, "Sanıyorum ki, herkesin de anladığı gibi, Avrupa Birliği’nin faaliyetlerinden, Türkiye’nin meydan okumalarıyla ilgili olarak, bunun artık böyle devam edemeyeceği gibi bir algı var" dedi.
 
'ÇÖZÜM İÇİN ÇABALIYORUM'
Bunun Türkiye’yi tutumunu değiştirmeye zorlayacak bazı pratik önlemlere dönüşüp dönüşmeyeceğine dair bir soru üzerine ise Anastasiadis, "Bir etkiye sahip olması için, bu tarz girişimler olacağına inanmak istediğini" söyledi. Anastasiadis'in, "Türkiye ve kendilerini destekleyen herkes tarafından, Kıbrıs sorununun çözümünün hem Türkiye’nin, hem de Kıbrıs halkının tamamının yararına olduğunun anlaşılması için mücadele etmeyi sürdüreceklerini" savundu. Mavi Vatan sözlerine de atıf yapan Anastasiadis, "Bizim vatanımız da mavidir" dedi.
 
 

HABER ÖNERİLERİ

Pakistan dünyaya ilan etti! İşte yeni harita

Lübnan'da büyük patlama! Dehşeti gözyaşları içinde açıkladı!

Beyrut patlama nedeniyle "felaket bölgesi" ilan edildi

Almanya'dan flaş Türkiye kararı! 4 il için seyahat yasağı kaldırıldı

Dünya genelinde korkutan corona virüs tablosu

Felaketin detayları ortaya çıkıyor! Beyrut'taki patlamada tonlarca...

Beyrut’taki patlama Kıbrıs'ta hissedildi

ABD basını dünyaya böyle duyurdu: Doğu Akdeniz'de Türkiye'yi dışlamak artık çok zor

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta büyük patlama!

Cezayir basını yazdı: Türkiye firari yaveri iade etti