RTÜK'ten FOX Tv ve Halk Tv'ye ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sözleri nedeniyle Halk TV'ye, Fatih Portakal'ın "protesto" çağrısı için ise Fox TV'ye ceza verdi.

26.12.2018 Çarşamba 18:12
Güncellenme: 26.12.2018 20:23
AA
RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada, "Uğur Dündar'la Halk Arenası"  programında Müjdat Gezen'in "bak Recep Tayyip Erdoğan sen benim, bizim  vatanseverliğimizi sınayamazsın haddini bil", Metin Akpınar'ın ise "Belki  liderini ayağından asarlar belki mahzenlerde zehirlenerek ölür" ifadelerini  kullandığı hatırlatıldı.
 
Söz konusu ifadelerin, eleştiri sınırlarını aştığı, toplumu kin ve  düşmanlığa teşvik ettiği belirtilen açıklamada, bu nedenle Halk TV'ye en üst  sınırdan 5 kez program durdurma ve tavandan idari para cezası uygulandığı  bildirildi.
 
Açıklamada, yine "Uğur Dündar'la Halk Arenası" programında Yılmaz  Özdil'in "Tayyip Erdoğan bir tek bira içmiş olsaydı bugün çok daha iyi bir  Türkiye olurdu" sözünün izleyicilerin alkol kullanmaya, alkolün iyi bir şey  olduğunu düşünmeye teşvik ettiği değerlendirilerek, Halk TV'ye 3 kez program  durdurma ve tavandan idari para cezası kesildiği kaydedildi.
 
Fox TV Ana Haber Bülteni Sunucusu Fatih Portakal'ın ise "Hadi bakalım  barışçıl bir eylem için protesto edelim, zamları protesto edelim Doğal gaz  zammını. Hadi bakalım. Yapalım. Yapabilecek miyiz?" ifadelerini kullandığı  aktarılan açıklamada, bu nedenle kanala 3 kez program durdurma ve tavandan idari  para cezası verildiği ifade edildi.
 
Açıklamada, Ulusal 1'deki "Nasıl Yani?" ve TV 8'deki "MasterChef  Türkiye" programları ile bazı dizi ve filmlerdeki uygun olmayan sahneler  nedeniyle çeşitli kanallara ceza kesildiği belirtildi.
 
  
 

HABER ÖNERİLERİ

Paiytaht Abdülhamid 75. bölüm fragmanları

Yemekteyiz'de haftanın birincisi kim olacak?

Tek Yürek 3. bölüm fragmanı!

Müge Anlı'da dehşete düşüren ifadeler!

Can Yaman'ın yeni ve eski sevgilisi aynı dizide!

Özgecan Aslan'ın hayatı film oldu! Faint Sound 15 Aralık'ta vizyonda

Çağlar Çorumlu Güldür Güldür'den ayrıldı!

Acun TV8'i kaça satın aldı?

Efsane dizi Kanıt geri dönüyor

'Arka Sokaklar'da yürek yakan kareler!