Restoran ve kafeler açılacak mı? Kötü haber geldi

Restoranlar bir an önce açılmayı beklerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restoranların açılma talepleri ile ilgili olarak, “Kabine toplantımızda inşallah bunun değerlendirmesini yeniden ele alacağız” dedi. TURYİD de yeme-içme sektörüyle ilgili rapor hazırladı. Rapora göre açılış süreci uzar ve destek verilmezse sektörde 700 bin kişi işini kaybedebilir.

23.01.2021 Cumartesi 08:46
Güncellenme: 23.01.2021 08:52
Restoran ve kafelerin açılması hükümetin gündemine girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konunun Bakanlar Kurulu’nda görüşüleceğine vurgu yaparken, uzun süredir açılmayı bekleyen yeme içme sektörü gelecek olumlu cevabı bekliyor. Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, yeme-içme sektörü için hazırladıkları raporu dikkat çekti. Rapora göre yaklaşık 35 bin işletme açılmama tehlikesi ile karşı karşıya kalırken, 700 bin kişinin de işini kaybetme riski bulunuyor.
 
20 MİLYAR TL’LİK DESTEK BEKLİYORUZ
 
Yaşanan durum sebebiyle kamunun vergi kaybının 47 milyar TL’ye ulaşabileceğini ifade eden TURYİD Başkanı Kaya Demirer, beklenti ve önerilerini paylaştı. Demirer şunları söyledi: “Mart ayında beklenen yeniden açılma sonrası sektörün yüksek talep göreceğini tahmin ediyoruz. Bu talebe cevap verecek, zamanında yatırım yapmış işletmelerin sürdürülebilir yapıya kavuşması ve kamuya gelir sağlamaya başlaması ve ilave istihdam yaratabilmesi için açılışa kadar işletmelerin vergi, SGK, yeniden yapılandırma, tedarikçi ödemeleri için 20 milyar TL’lik nakit hibe desteği bekliyoruz. Ayrıca açılış sonrası işletmelerin ciro kayıpları dikkate alınarak, muhtasar, vergi, SGK primlerinin 6 ay süre ile alınmamasını talep ediyoruz. Yapılandırılmış vergi borçlarının ilk taksitlerinin Haziran’a ertelenmesini bekliyoruz. Kamu bankalarına olan kredi borçlarının faiz eklemeden 3-6 ay arası ötelenmesi önem taşıyor. Bu, özel bankalara da örnek olacaktır. KDV indiriminin yıl sonuna kadar devam ettirilmesi de beklentilerimiz arasında.”
 
‘ÇALIŞANLAR BÜYÜK ZORLUK YAŞIYOR’
 
İşletmelerinde yasaklar öncesi 52 kişiyi istihdam ettiklerini ifade eden Gezi İstanbul ve Agora 1890’ın sahibi Hakan Kıran, “Şu anda Agora 1890 tamamen kapalı. Gezi İstanbul’da ise 8-10 kişi çalışıyor. Yaşanan durum işletmelerin dışında en çok çalışanlarımızı etkiledi. Maaş dışında bahşiş gelirleri de olan çalışanlarımız şu anda büyük zorluk yaşıyor. Gücü olan işletmeler çalışanlarına destek olmaya çalışıyor ancak bu durum sürdürülebilir değil. Bu yüzden gerekli tedbirlerle bir an önce açılmayı bekliyoruz. İşini iyi yapan yani tedbirleri harfiyen uygulayan işletmelerle, tedbirlere uymayan işletmelerin aynı kefeye konulmaması gerekiyor. Kapalı olunan süreç sadece ekonomik değil sosyal hayatı da etkiliyor. Çok kapsamlı düşünerek harekete geçilmesini bekliyoruz” diye konuştu.
 
‘EN BÜYÜK SIKINTI ÇALIŞANLARIMIZDA’
 
İstanbul Bağdat Caddesi’nde Fiyonk Bakery isimli kafenin işletmecisi Özge Teker, kapalı kaldıkları süreci değerlendirdi. Kapanma öncesinde 12 kişiyi istihdam ettiklerini ifade eden Özge Teker, şunları söyledi: “Virüs tehlikesi devam ediyor. Bu bakımdan alınan tedbirleri doğru buluyoruz. Ancak bizim gibi işletmeler artık sıkıntıya girdi. Biz bir şekilde paket servisle hayatımızı devam ettiyoruz. Bizim hayatımıza devam etmemizin dışında artık çalışanlarımızı düşünüyoruz. Çünkü kafemizde servis olmadığı için çalışanlarımızın büyük kısmı ücretsiz izne ayrılmak zorunda kaldı. Bizim için şu an büyük sorun çalışanlarımızın durumu. Bunun dışında tedarikçilere yapılacak ödemeler aksıyor. Onlar zor duruma düşüyor. Ödenmesi gereken vergiler gecikiyor. Alınacak tedbirlerle artık bir an önce açılmayı bekliyoruz.”
 
İŞTE TURYİD’İN HAZIRLADIĞI YEME-İÇME SEKTÖRÜ RAPORU
 
2 MİLYON
 
Yeme-içme sektöründe doğrudan çalışan kişi sayısı
 
135 MİLYAR TL
 
Yeme-içme sektörünün 2019 yılı toplam cirosu
 
56 MİLYAR TL
 
Sektörde çalışanların işveren ve işçi payları için ödenen toplam bedel
 
14 MİLYAR TL
 
Sektörün ödediği yıllık KDV miktarı
 
70 MİLYAR TL
 
Yeme-içme sektörünün kamuya katkısı
 
35 BİN
 
Sektörün açılamaması ve destek verilmemesi halinde kepenk indirecek işletme sayısı
 
3.350 TL
 
Sektörde çalışanların ortalama maaşı
 
700 BİN
 
Tedbirlerin uzaması ve kapasite düşüşü nedeniyle işini kaybetmesi beklenen kişi sayısı
 
7 BİN
 
Vergi yapılandırması yapan ancak ödeme yapamama tehlikesi bulunan işletme sayısı
 
47 MİLYAR TL
 
Mart 2021-Mart 2022 arasında sektöre destek verilmemesi halinde kamunun kaybı (Hürriyet)

HABER ÖNERİLERİ

Normalleşme sonrası 2 ilde alarm verildi! Yasaklar kalktı derken rekor geldi...

e-Devlet'ten hemen kontrol edin! Bu harfler varsa...

Koronavirüs Bilim Kurulu bugün toplanıyor

Sokak kısıtlaması ile ilgili flaş karar! 7, 14, 21 ve 28 Mart'ta...

Risk haritası iki ayda tepetaklak oldu! Hafta içi akşam yasağı neden kalkmadı? işte sebebi...

Teröristbaşı Karayılan'a büyük şok! Teslim oldu

Sokağa çıkma yasağı ile ilgili yeni adım! Saatler değişecek ve...

Hukuk fakülteleri ile ilgili flaş karar!

Yeni dönem başlıyor! 81 ile genelge gönderildi, ilk defa yarın yapılacak...

Ölümcül etkisi var! Sezyum 137 uyarısı, evden çıkmayın...