Propaganda serbestliği ve seçim yasakları yarın başlıyor

24 Haziran'da yapılacak seçimler için propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları yarın başlayacak.

13.06.2018 Çarşamba 09:53
Güncellenme: 13.06.2018 09:54
24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları yarın başlayacak.
 
Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) seçimler için belirlediği takvim uyarınca propaganda, oy verme gününden önceki onuncu gün, yani yarın sabah başlayacak ve oy verme gününden önceki gün saat 18.00'de sona erecek.
 
Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim propaganda süresinin sona ermesine kadar, yazılı basında ilan ve reklam yoluyla veya internet sitesi açarak sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecek.
 
Vatandaşların, elektronik posta adreslerine gönderilecek mesajlarla, taşınabilir veya sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapılamayacak. Ancak, siyasi partiler kendi üyelerine her zaman sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderebilecek.
 
Oy verme gününden önceki 10 günlük sürede, yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve herhangi bir surette dağıtımı yasak olacak.

HABER ÖNERİLERİ

AK Partili Şentop: 310 vekil olursa...

Yeni dönemin bakanlık listesi

ABD'nin şok hamlesine Türkiye'den sert yanıt

Çay bahçeleri oy verme günü kapalı olacak

İYİ Parti'den 250 kişi istifa etti

Tansu Çiller: Doğruları söylememden rahatsız olanlar olabilir

Başbakan Yıldırım: 135 milyarlık paketi onayladık

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İlk adım bunlar, daha da ilerleteceğiz

"Kılıçdaroğlu'nu 28 bin kişiyle koruduk"

Bakan Eroğlu: Özal'ı limonata ile zehirlediler