Prof. Dr. Halim Hattat

tüm yazıları
e-posta gönder

Zevk sinirlerine iyi bakın

01.10.2017 Pazar

Sinir sistemi cinsel bölgedeki hislerin yoğunluğu, zevk ve uyarılmayı yöneten ana yapılardandır. Buna “zevk sinirleri” de diyebiliriz.

Beyin ile cinsel bölge arasındaki sinir sistemi cinsel his ve uyarıları taşıyan bir köprü gibi. Köprünüz hasarlıysa ya da yıkılmışsa sertleşme ve boşalma sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Örneğin merkezi sinir sisteminde oluşan inme, felç, omurilik hasarı, Parkinson hastalığı ve Multiple Skleroz gibi problemler köprüye zarar verir. Alkole, toksinlere, yanlış beslenmeye ya da bazı hasar-cerrahi işlemlere bağlı gelişen lokal sinir sorunları da öyle. Örneğin prostat ameliyatları sonrası sinir koruyucu teknikler kullanılamıyorsa sertleşme sorunu sıkça görülüyor. Ülkemizde gizli şeker ve diyabet çok yaygın.Şeker hastalığı penisteki sinirlere en çok zarar veren sorunlardan biri. Bu gibi durumlarda cinsel birliktelikte alınan haz ve hissiyat azalıyor. Ne kadar uyarı verilirse verilsin sertleşme kalitesi istenildiği gibi olmuyor. Boşalma süresi değişiyor.

Uyarıları ölçmek mümkün

Cinsel bölgedeki hissiyatı teknolojik cihazlar ölçebiliyor. Sertleşme sorunu yaşayan, sertleşse bile cinsel hislerinde azalma olduğunu, cinsel birliktelikte eski hazzı yakalayamadığını ya da boşalma süresinde gecikme, boşalamama gibi problemleri olduğunu belirten erkeklerde ölçümler faydalı oluyor. Bu ölçümlerden yola çıkarak cinsel bölgedeki sinirleri canlandıracak, hissiyatı kuvvetlendirecek öneriler verebiliyoruz.

 

Cinsel bölgedeki sinirleri koruyun

B vitamini sinir sistemini koruduğu için his kaybı, uyuşma gibi sorunlarda takviye edilmeli. Bazı destekler örneğin alfa lipoik asit sinirlere giden mikro-dolaşımı besliyor. Potasyum, kalsiyum da önemli. Ama hekiminize danışarak kullanın. Oturarak çalışıyorsanız sık aralıklarla ayağa kalkıp dolaşın. Bacak ve özellikle kasık bölgenizi esnetin. Şeker hastalığında kan şekeri takibi, kan şekerinin kontrol altında tutulması düzenli egzersiz sinir sistemi sorunlarının önüne geçmek için şart. Yoğun alkol cinsel işlevi baskılıyor. Üstelik uzun vadede kronik alkol kullanımı uç sinirlerde hasar yaratıyor. Bu nedenle alkolü ılımlı tüketin! Biofeedback gibi pelvik kasları geliştiren sistemler lokal sinirleri de destekliyor. Yoğun lokal sinir hasarlarında penis enjeksiyonları, sertleşme ilaçları, ileri durumlarda penis protezler kullanılabiliyor.

Felçlilerde seks hayatı biter mi? 

Her zaman değil! Eğer alt omurilik bölgesinde bir sorun yoksa ve bu bölgede sertleşme merkezi hasar görmemişse sertleşme fonksiyonları devam edebiliyor. Ancak çoğu zaman bu kişilerde istemsiz ve refleks sertleşmeler yaşanıyor. Penis enjeksiyonları gibi seçenekler sertleşmenin cinsel istek olduğu zaman oluşması sağlanabiliyor. Partnerin yardımıyla uygulanacak tedavi seçenekleri de bulunuyor. 

Bisiklete binmek sorun yaratır mı?

Buradaki ana sorun bisikletin selesi. Bisiklete binen kişi vücut ağırlığını seleye veya selenin uç kısmına yüklediğinde, pelvik kemik üzerine binen yük, penisteki pudendal sinire baskı yapar.Bu durumda penis ve testisleri saran skrotum kesesinde his kaybı oluşuyor. Kronik baskı penise giden damarları da daraltıp, kan akışını da azaltabiliyor. Geniş ve rahat seleli bisikletleri seçmeniz de yararlıdır.  

Yazarın Önceki Yazıları

22.07.2018

Sağlıklı cinsellik için hedef günde 10 bin adım!

15.07.2018

Performansınızı artırmanın 10 yolu

08.07.2018

Önemli olan boyu mu işlevi mi?

01.07.2018

Islak mayo prostatı üşütür

24.06.2018

Seks sıklığı ne olmalı?

17.06.2018

Yüksek performans için tatil planı

10.06.2018

Testosteron desteklerini kim kullanmalı?

03.06.2018

Oruç tutmak testosteron seviyesini olumlu etkiler

27.05.2018

Prostat sağlığı için ne yiyelim?

20.05.2018

Ne kadar su içmelisiniz?
daha fazlası...

Günün Yazarlar

Eda Solmaz

Türkçe pop hala yaşıyor!

Koray Caner

Yazın en popüler çantası

Müge İplikçi

Damızlık kızların şahane hikayesi

Oya Doğan

Kızlar ‘2. Sayfa’yla ekrana dönüyor

Mert Nayır

Türk işçisine yurt dışında da rahat yok

Serhat Ulueren

Geçen yıldan daha iyi olacak

Mehmet Ayan

Gülümse

Lütfü Özel

İran meselesi!