PKK'ya 325 günde büyük kayıp

Kırsaldaki saldırılarını şehir merkezlerine taşıyan ve eylemlerini ramazanda da sürdüren terör örgütü PKK mensuplarına yönelik sürdürülen operasyonlarda yurt içi ve yurt dışında 325 günde 7 bin 600 terörist etkisiz hale getirildi.

09.06.2016 Perşembe 11:09
Güncellenme: 09.06.2016 11:11
Halkın can ve mal güvenliğini tehdit eden teröristlerin kentlerden  temizlenmesi, kurulan barikatların kaldırılması, kazılan çukurların kapatılması,  patlayıcı tuzaklarının imhası amacıyla ilan edilen sokağa çıkma yasakları  doğrultusunda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarının ortaklaşa  gerçekleştirdiği operasyonlarda terör örgütü PKK'ya büyük darbe vuruldu.
 
Geçen yılın temmuz ayından bu yana Muş, Mardin, Diyarbakır, Şırnak,  Hakkari, Van, Bingöl ve Irak'ın kuzeyi başta olmak üzere düzenlenen  operasyonlarda etkisiz hale getirilen terörist sayısı yaklaşık 7 bin 600 oldu.
 
Operasyonların tamamlandığı yerleşimler ile kontrolün ele geçirildiği  bölgelerdeki arama tarama çalışmaları kapsamında da evlere, bahçelere ve yollara  döşenen binlerce patlayıcı imha edildi.
 
PKK'lı teröristlerin patlayıcıları özellikle dolap, beşik, soba,  buzdolabı, tencere ve valizlerin içi ile kapıların arkasına tuzaklayarak insan  yaşamını hiçe saydıkları görüldü.
 
Kentlerden teröristler temizlendi
 
Sur'da, 28 Kasım 2015'te Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin  hayatını kaybettiği, polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Adem Erdur'un şehit  edildiği saldırının ardından terör örgütü PKK mensuplarının yakalanması, kamu  düzeninin sağlanması, barikatların kaldırılması, çukurların kapatılması ve  patlayıcıların imhası için başlatılan "Bayrak-12 Sur Müşterek Özel Birlik  Operasyonu" 103 günde tamamlandı.
 
Şırnak'ın Silopi ilçesinde de kurdukları barikat, kazdıkları çukur ve  tuzakladıkları patlayıcılarla yaşamı hiçe sayan teröristlere yönelik 14 Aralık'ta  uygulanan sokağa çıkma yasağı kapsamında asker ve emniyet unsurlarınca başlatılan  "Şehit Polis Muhammet Onur Operasyonu" başarıyla sona erdi.
 
Cizre'de ise 14 Aralık 2015'te başlatılan ve 2. Ordu Komutanı  Orgeneral Adem Huduti tarafından yönetilen "Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş  Burak Demirci Operasyonu"nun 59. gününde ilçe teröristlerden temizlendi.
 
İdil'de terör örgütüne yönelik 16 Şubat saat 23.00'te ilçe merkezi ile  Dirsekli köyünde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından 18 Şubat'ta TSK ve  emniyet unsurlarınca başlatılan "Şehit Özel Harekat Polisi Ersin Yıldırım  Operasyonu" 20. gününde sona erdi.
 
Operasyonlar süresince başarıyla yürütülen çalışmalar sonunda Sur'da  300, Cizre'de 700, İdil'de 120 ve Silopi'de 150 civarında terörist etkisiz hale  getirildi.
 
Teröristlere göz açtırılmadı
 
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarına yönelik  13 Mart'ta başlatılan "Şehit Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle" operasyonu da 20  Nisan'da tamamlandı.
 
Operasyonda 200 civarında bölücü terör örgütü mensubu teröristin  etkisiz hale getirilmesinin yanı sıra 214 barikat kaldırıldı, 135 çukur  kapatıldı.
 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde, terör örgütü PKK'ya yönelik 14 Mart'ta  başlatılan "Atmaca-7 Operasyonu" 82'nci gününde sona erdi.
 
Operasyonda bugüne kadar 496 terörist etkisiz hale getirildi, 515  barikat kaldırıldı, 53 çukur kapatıldı ve bin 258 el yapımı patlayıcı imha  edildi.
 
Şırnak merkezde terör örgütü PKK'ya yönelik 14 Mart'ta başlatılan  "Şehit Jandarma Üsteğmen Mehmet Çifci Operasyonu" 82 günde tamamlandı.
 
Operasyonda bugüne kadar aralarında terör örgütünün yöneticileri ile  dağ kadrosundan gelen teröristlerin de bulunduğu 507 terörist etkisiz hale  getirildi, çoğu el yapımı patlayıcılarla tuzaklanan 240 barikat kaldırıldı, 39  çukur kapatıldı, yaklaşık 50 ton ağırlığında bin 598 el yapımı patlayıcı imha  edildi, 4 bin 131 ev kontrol edildi.
 
Irak'ın kuzeyinde teröristlere büyük kayıp
 
Irak'ın kuzeyindeki bölücü terör örgütüne ait hedeflerin bulunduğu  Metina ve Hakkurk ile Gara, Zap ve Kandil'e yönelik hava harekatlarında ise  teröristlere büyük kayıp verildi.
 
Hava harekatları kapsamında 2015'ten itibaren örgütün sözde üst düzey  yöneticilerinin yer aldığı 3 bini aşkın terörist etkisiz hale getirildi.
 
Hava operasyonlarında teröristlerce kullanıldığı tespit edilen silah,  sığınak, barınak ve mağaralar imha edildi.
 
PKK'lı teröristlere yönelik 2015 temmuz ayından itibaren yurt içi ve  dışında düzenlenen operasyonlarda, etkisiz hale getirilen terörist sayısı 7 bin  600 oldu.
 
Hain saldırılar ramazanda da devam etti
 
Operasyonlarda büyük darbe alan terör örgütü, İstanbul ve Mardin'de  ramazan ayında bombalı araçla yaptığı saldırıda insan yaşamını hiçe saydığını bir  kez daha gösterdi.
 
İstanbul Fatih ilçesi Vezneciler semtinde çevik kuvvet polisini  taşıyan araçlara yönelik bombalı saldırıda 7'si polis 11 kişi hayatını  kaybederken, 36 kişi yaralandı.
 
Mardin'in Midyat ilçesinde PKK'lı teröristlerce bomba yüklü araçla  emniyet müdürlüğüne düzenlenen saldırıda ise 2 kadın polis şehit düştü, 2 kişi  yaşamını yitirdi, yaralanan 30'u aşkın kişi ise hastanelerde tedaviye alındı.
 
Bu saldırılar da terör örgütü PKK'nın gerçekleştirdiği diğer  katliamlar gibi hafızalara kazındı.

HABER ÖNERİLERİ

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Meclis'e geliyor...

Ahmet Hakan: Çok yakında Cem Uzan’dan...

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 'prezervatif' tartışması

Kuvveti yağış ve sel uyarısı! Meteoroloji son hava durumu raporunda uyardı

Tapuda "e-devlet" dönemi!

'Hanımağa' tutuklandı

Adnan Oktar Örgütü Davası'nda tahliye kararı!

Küçük çocuğun testislerinden 350 gram ağırlığında taş çıkartıldı

Sokak ortasında dehşet! Küçük çocuğun gözü önünde...

Cumhurbaşkanı Erdoğan aile yakınının cenaze törenine katıldı