Pınar Karahan

tüm yazıları
e-posta gönder

İzlenme rekorları kıran cinayetler

24.11.2017 Cuma

Aksiyon, suç, gerilim ve psikoloji sevenler için Netflix’in iki yeni dizisi ‘The Punisher’ ve ‘Mindhunter’ın ilk sezon bölümleri yayınlandı. Çok sevilen çizgi roman karakteri Frank Castle’ın intikam mücadelesini anlatan ‘The Punisher’ ve özellikle seri katillerin psikolojilerini anlamaya çabalayan FBI ajanlarının hikayesi ‘Mindhunter’ şimdiden ‘En iyi diziler’ arasına girmeyi başardı

Kış geldi! Mevsimin ilk karı birçok şehre düştü. Uzun kış gecelerinin en güzel tarafı, elimizde sıcak içeceğimiz, battaniye altında uzanmışken dışarıda yağan yağmur ya da kar eşliğinde seçtiğimiz yapımları izleyebilmek. Son dönemin popüler psikolojik rahatsızlığı olan ‘gündemi kaçırma’ sendromunu sanırım daha az hissedeceğimizden telefonu da bir kenara bırakıp rahatlıkla ekrandaki yeni dünyaya odaklanabiliriz.

Halihazırda ne izleyeceğini bilmeyen veya listesine yenilerini eklemek isteyen yabancı dizi severler için iki önerim var: ‘The Punisher’ ve ‘Mindhunter’. İki dizi de Netflix yapımı. The Punisher’ın 9.1, Mindhunter’ın ise IMDb puanı 8.7.

Aksiyon aksiyon üstüne

The Punisher, bir çizgi roman karakteri. Oyunlarının ardından filmleri yayınlandı. Ardından da ‘Daredevil’ dizisinin 2’inci sezonunda görüldü. Frank Castle (Jon Bernthal) yani nam-ı diğer The Punisher, Marvel’in her çizgi roman karakterinden ayrı ayrı ekmek yeme sevdasından nasibini bayağı aldı. Castle’ın hayat hikayesi aslında biraz klişe. Ailesini yok eden kötü adamlardan intikam almaya çalışırken, New York’un yeraltı dünyasından daha derinlere uzanan bir komplonun da gün yüzüne çıkmasını sağlıyor. Zamanla da intikamının yanı sıra adaletsizliklerin de peşine düşmeye başlıyor. Bu uğurda hiç acıması yok. E haliyle aksiyonun ardı arkası kesilmiyor.

Özellikle ‘The Walking Dead’ dizisindeki rolüyle tanınan Jon Bernthal’in canlandırdığı Castle, çizgi roman dünyasında çok sevilen bir karakter. Dizi, karakteri yansıtma başarısı sayesinde hayranları tarafından beğenildi. İlk sezonun 13 bölümü yayınlandı.

Diğer dizimiz Mindhunter, aksiyondan ziyade psikoloji sevenler için daha ilginç bir konuya sahip. 1970’lerde geçen dizide, FBI’da ders de veren ajan Holden Ford bir arabulucu. İnsanları rehin alan suçlular ile görüşüp elinden geldiğince kimsenin zarar görmemesini sağlıyor. Ancak bazen her şeyi doğru yapsa da olayların farklı bir şekilde ilerlemesinin ve birilerinin ölmesinin önüne geçemiyor. FBI’da Davranış Bilimci olan Bill Tench de aynı konu üzerine kafa yoruyor. Bir araya gelen ikili, suçlu psikolojisini anlamaya çalışıyor.

Geçtiğimiz günlerde “Çocukluğunda neler yaşadığını bilmediğimiz kimseyi gerçekten anlamamız mümkün değildir” diye bir cümle okumuştum. Bu diziyle çocukluklarını bilsek de yeterli olmayacağını anladım. Çok daha derin araştırmalar gerekiyor. Kahramanlarımız da bu yüzden seri cinayetlerde katilin nedenlerini öğrenmek için çabalıyorlar. Böylece belki de olaylar gerçekleşmeden önleme şansları olabileceğini düşünüyorlar. Bu konuda sınırları da zamanla ortadan kalkıyor. Gerçek suçlularla bir araya gelmeye başlıyorlar. Dizi, bir yandan da suçlular için “Öyle doğulur mu, olunur mu?” sorgulamasını yapıyor.

Sıkı durun! Dizinin yapımcıları; ‘Dövüş Kulübü’, ‘Panik Odası’, ‘Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi’ ve ‘House of Cards’ gibi yapımlara imza atan David Fincher ile ‘Cani’ filmiyle 2003’te ‘En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını alan Charlize Theron. Diyaloglar şahane. Psikoloji ile olayların derinlerine inme inanılmaz ilgi çekici. Suç, gerilim ve dram sevenler için  10 bölüm hazır.

Yazarın Önceki Yazıları

19.01.2018

Korkuya açılan altın kapı kazazede filmleri

05.01.2018

Nerede bu iyi insanlar?

29.12.2017

Renklerin özgür adamı

27.12.2017

Film değil de dizisi iyi gider

15.12.2017

Herkes için Star Wars

08.12.2017

Korku dünyası

24.11.2017

İzlenme rekorları kıran cinayetler

10.11.2017

Turgul’un mesajı 12’den vuruyor

03.11.2017

Efsaneler de düşer

27.10.2017

Savaşın kızı Ayla
daha fazlası...

Günün Yazarlar

Koray Caner

Unutulmaz veda

Kürşad Zorlu

Afrin bir son olmayacak...

Güngör Mengi

ABD’nin “işbirliği” komedisi!

Murat Çelik

Utanabilme! Cesaretin panzehiri!

Oya Doğan

Mehmetçik Kut’ül Amare nasıl başladı?

Onur Gülmek

Abdi ile canlı müzik