Petrol paranızı gelin Türkiye’ye park edin

Başbakan Yardımcısı Şimşek, petrol zengini Müslüman ülkelere çağrı yaptı: Paranızı çok düşük oranla Batı’ya park ediyorsunuz. Türkiye’nin reel varlıkları gelecek vadediyor

13.02.2018 Salı 02:30
Güncellenme: 12.02.2018 23:31
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, petrol zengini Müslüman ülkelere bir çağrısının olduğunu belirterek, “Paralarını çok düşük oranla Batı’ya park ediyorlar. Reel varlıklar, Türkiye gibi Endonezya gibi ülkelerde çok ciddi, uzun vadeli gelecek vadediyor” diye konuştu. 
 
22 trilyonluk kaynak
 
‘İslam Kalkınma Bankası Katılım Platformu ve Dönüşüm Fonu Tanıtım Toplantısı’nda Türkiye ekonomisine ilişkin sunum yapan Şimşek, dünyada aslında kaynağın bol olduğunu ve bu yıl tasarruf miktarının 22 trilyon doları bulacağını vurgulayarak, Türkiye’nin uygun ortamı sağlamasıyla paranın ülkeye geleceğini söyledi. Türkiye’nin başına gelen felaketlere rağmen makul düzeyde kaynak çektiğine işaret eden Şimşek, “Önümüzdeki dönemde hızlı şekilde reform yaparak bugün çektiğimiz kaynağın 2-3 katına ulaşabiliriz” dedi. 
 
Mehmet Şimşek, Türkiye’nin, Avrupa Birliği’nin yanı sıra, Afrika, Balkanlar, Ortadoğu ve Orta Asya ile ilişkilerini daha da geliştirileceğini kaydederek, şöyle devam etti: “Önümüzdeki dönemde en çok Afrika ve Asya’ya yoğunlaşacağız. Çünkü oralarda ciddi  bir yükseliş var. Önümüzdeki 100 yılda da öyle olacak. Pazar olarak da iş birliği anlamında da gelişmekte olan ülkelere yoğunlaşacağız.” 
Şimşek, Türkiye ekonomisinin büyüklüğünün 2050’de 5 trilyon doların üzerine taşınmış olacağını sözlerine ekledi. 
 
Fırsatlara odaklandık
 
Türkiye’nin coğrafyasının sıkıntılı bir mahalle olarak algılanmasına rağmen büyük fırsatlar içerdiğine dikkati çeken Şimşek, şu noktaların altını çizdi: 
“Önümüzdeki dönemde fırsatlara odaklanacağız. Bölgemizde 1.2 milyar insan ve 24 trilyon dolarlık gayrisafi yurt içi hasıla var. Bunu Türkiye’nin avantajına nasıl dönüştürebiliriz? Türkiye, Suriye’de, Irak, Yemen, Libya, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Balkanlar’da huzur, barış ve istikrar istiyor. Niye? Çünkü bizim menfaatimize. Buralarda huzur, istikrar olursa, biz oralarla daha çok iş yaparız. Türkiye enerjide de çok önemli bir merkez ve önemli bir kullanıcı. Dolayısıyla bu da Türkiye’ye büyük avantaj sağlıyor. Önümüzdeki dönemde bu avantajı kendi lehimize dönüştürmek için petrokimya gibi alanlarda bölgesel ekosistem kurup Türkiye’nin cari açığını nasıl azaltırız, onu da hızlı şekilde hayata geçireceğiz. Şeffaflık noktasında da Avrupa’nın bazı ülkeleriyle benzer, bazı ülkelerin gerisinde, bazısının ilerisindeyiz. Şeffaflık ve hesap verilebilirlik konusunu önemsiyoruz.”
 
Hedef Avrupa’da ilk 3’e girmek
 
 
Türkiye’nin, pek çok alanda Avrupa’nın ilk 3 sırasını hedeflediğini belirten Mehmet Şimşek, “Kişi başı milli gelirde, milli gelir büyüklüğünde ve diğer alanlarda ilk 3’ü hedefliyoruz, iddialıyız. Oraya da eninde sonunda ulaşacağız” diye konuştu.
 
Bölgemiz sıkıntılı ama manevra alanımız var
 
Mehmet Şimşek, enflasyonu önemli ölçüde aşağıya çektiklerini ancak sorunun devam ettiğini söyledi. Şimşek, “Para politikası gereken tepkiyi veriyor. Gıda Komitesi gerekli adımları atıyor” dedi. Konuşmasında bölgesel sıkıntılara dikkat çeken Şimşek, şunları kaydetti: “Ancak önemli olan manevra alanına sahip olmanızdır. Türkiye düşük kamu borç oranıyla bu oranı sağlıyor.”

HABER ÖNERİLERİ

Otomatik öde ceza yeme

'İçecek ambalajlarından depozito alınacak'

Evi olmayana 2019 model fırsat

İstanbul'da yöneticiliği bıraktı, Sakarya'da koyun yetiştiriyor

Emekliye şubat zammı

Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosu vagonları raylara indirildi

Bunu yapanın 2 bin lirası cebinde kalacak!

Türkiye'ye 400 yıl yetebilecek kaya tuzu rezervi var

Bakan Kurum: Türkiye Emlak Katılım Bankası çok yakın zamanda açılacak

Büyük İstanbul Tüneli’ne onay