Penisiniz size mi bakıyor?

11.05.2014 Pazar 00:00
Güncellenme: 10.05.2014 03:33
Prof. Dr. Halim Hattat / halimhattat@hattatklinik.com
Penis boyutu her ne kadar pek çok erkeğin ortak sorunu gibi gözükse de erkeklerin canını sıkan başka bir sorun da penis eğrilikleri. Aşağı, yukarı veya yanlara doğru oluşabilen penis eğrilikleri doğuştan veya sonradan meydana gelmelerine göre ikiye ayrılıyor ve tedavi edilmediklerinde erkeklerin cinsel yaşamını kabusa çeviriyor. İşte penis eğrilikleri hakkında bilmeniz gerekenler:

Doğuştan olan eğrilikler ergenlikte ortaya çıkıyor

Doğuştan oluşan penis eğriliklerinde penisin iç dokularında kısmi doku yapışıklıkları bulunuyor. Bu durum yapışıklığın bulunduğu yöne doğru penisin eğilmesine yol açıyor. Özellikle penis boyutunun büyüdüğü ergenlik çağında ortaya çıkan bu sorun, eğriliğin derecesine göre ergenlerin kendine olan güvenlerinin azalmasına, cinsel ilişkiden soğumalarına, cinsel ilişki esnasında zorlanmalarına hatta ilişkide bulunamamalarına yol açabiliyor. Bu nedenle sorunun bir an önce fark edilmesi ve tedavisinin yapılması önem taşıyor. Doğuştan olan penis eğriliklerin ilaçla tedavisi mümkün olmadığından cerrahi tedaviyle düzeltiliyor. Cerrahi işlemlerin bu tip hastalarda oldukça başarılı sonuçlar verdiğini belirtelim.

Cinsel ilişki sırasında penisinizi yırtmayın!

Sonradan meydana gelen penis eğrilikleri arasında en çok ilgi çeken bir konu da penis kırılmaları. Öncelikle penis kırılamaz çünkü penisin içinde kemik yoktur. Burada söz konusu olan penisin cinsel ilişki sırasında değişik pozisyonlarda maruz kaldığı travmalar veya aşırı zorlanmalar nedeniyle kavernöz dokusunda oluşan yırtılmalar. Bu yırtılmalar hemen cerrahi tedavi ile tamir edilmezse peniste eğriliğe neden oluyor. Eğer kavernöz dokudaki yırtılmalara bağlı peniste bir eğrilik oluşmuş ise yine bazı özel cerrahi teknikler ile bu eğikliğin düzeltilmesi de mümkün. Kısacası penis kırılmaz ama yırtılır diyebiliriz!

Ne zaman cerrahi işlemler için uygun?

Eğrilik ve ağrı şikayetlerini ilk yaşamaya başladığınızda, cerrahi tedavi uygulanmaz, ilaç tedavisi ile takip yapılır. Bir yıl boyunca penis eğriliği şikayetleriniz devam ediyorsa ve eğrilik yaklaşık üç aydır değişmediyse o zaman cerrahi işlemler için uygun bir adaysınız demektir. Bu durumda peniste oluşan plakların alınması veya penis protezi uygulanmasından yararlanabilirsiniz.

40 yaşından sonra da çok yaygın!

Sonradan gelişen penis eğriliklerinin arasında en yaygın olanı Peyronie hastalığı. Bu hastalıkta peniste plak tarzında sert alanlar meydana geliyor. Özellikle 40 yaş sonrasında sıklaşan Peyronie hastalığının oluşumunda genetik faktörler kadar zorlayıcı bir cinsel ilişki sonrası küçük damarlarda kanama odaklarının oluşması ve bu kanamaların iyileşmemesi de rol oynuyor.

Eğrilik ve ağrı varsa hemen tedavi şart!

Peyronie hastalığında yaklaşık 12 ayı bulan ilk dönemde genellikle peniste sertleşmeyle oluşan şiddetli ağrılar ve eğrilik görülüyor. Uygulanan ilaç tedavileri ile yüzde 30-40 oranında başarı sağlanabiliyor. Unutmayın, bu hastalığa bağlı penis eğriliği yaşayan önemli sayıda erkek sertleşme sorunu da yaşıyor. Hatta çoğu erkek sertleşme problemi ile doktora başvuruyor.

HABER ÖNERİLERİ

Penis boyunu uzatmanın yolları

Bir hapla 24 saat iktidar dopingi

Penisi büyüten tedaviler hangisi daha sağlıklı?

2 bin adım kilo aldırmaz 6 bin adım uzun yaşatır 10 bin adım zayıflatır

Gıda takviyesi nasıl ve ne zaman alınmalı?

Aşkı uğruna Osmanlı’yı bitiren kadın: Gertrude Bell

Fazla kilo penisi küçük gösterir!

Genç erkekleri bekleyen tehlike: Testis kanseri

Instagram’da bir ayda 20 bin lira kazanılabilir

3 günlük detoksla yağlarınızdan kurtulun!