Penisi büyüten tedaviler hangisi daha sağlıklı?

Geçtiğimiz hafta kliniğime başvuran 27 yaşındaki genç hastam penisini büyütmek için internetten ısmarladığı penis ağırlıklarını günde 7-8 saat kullanarak penisinde kalıcı hasarlar yarattığından tamamen habersizd.

03.11.2013 Pazar 00:00
Güncellenme: 02.11.2013 19:52
Prof. Dr. Halim HATTAT
Problemini ani başlayan sertleşme sorunu (!) olarak tarif ediyordu! Gerçekten de penis boyutunu artırmak pek çok erkek için takıntı derecesinde bir amaç halini alıyor. Penis boyu ve hacmini başkalarıyla ve özellikle abartılı performansların çizildiği pornografilerle kıyaslayan erkeklere sunulan çok cazip seçenekler de var. Kremler, enjeksiyonlar, haplar ve daha pek çok ürün bu erkeklere hayallerinin ötesinde bir anatomi vadediyor. Peki bu ürünlerin hangileri sağlıklı?

İşte bilmeniz gerekenler:

- Haplar ve losyonlar: Penis büyütücü hapların ve losyonların içinde çoğu zaman sadece vitamin, mineral ve bitkisel ürünler var. Bu maddelerin penis büyütücü etkisi bulunmuyor. Ancak özellikle sahte ürünlerde peniste allerjik reaksiyonlar, döküntü, kaşıntı, morarma gibi ciddi yan etkiler oluşabiliyor.
- Vakum pompaları: Sertleşme sorunu tedavisinde kullanılan vakum cihazları penise giden kan akışını arttırıp peniste şişme yaratıyor. Aslında sertleşme iyileştiği için erkeğe penis büyümüş gibi hissettiriyor. Bu pompaların uzun süreli kullanımı ise penis dokusunda harabiyet yaratıp sertleşmeyi tamamen bozabiliyor.
- Penis masajı: Penisin dibinden ucuna doğru elle yapılan masajların penisi büyütebileceği düşünülse de aslında penis boyuna önemli bir faydası dokunmuyor. Uzun süreli ve kronik masaj penis dokusunu bozabiliyor.
- Esnetme cihazları: Bu cihazlar bazen prostat veya penis eğriliği ameliyatlarından sonra kullanılabiliyor. Ancak hekim kontrolünde, hekimin önereceği süre ve şekilde kullanılmaları büyük önem taşıyor.
- Penis egzersizleri: Penisin içinde çizgili kas bulunmuyor. Bu nedenle kol veya bacak kaslarınızı çalıştırarak penisinizi büyütemezsiniz. Ancak bazı pelvik çalışmalar sertleşme halinde penisin daha dik durmasına yardımcı olur ve büyük gösterebilir.
- Dolgu maddeleri: Penise çeşitli dolgu maddelerinin enjekte edilerek kalınlaştırılması son yıllarda yoğun ilgi görüyor. Ancak bu dolgu maddelerinin çok dikkatle seçilmesi ve mutlaka bir uzman tarafından yapılması gerekiyor. Penis dokusunda bozulma, harabiyet, dolgunun belli bir yere toplanması gibi komplikasyonlar oluşabiliyor.

- Penis büyütme ameliyatları: Penis boyunuz cinsel ilişkiye girmenize imkan sağlamıyor veya penisiniz tıbbi açıdan yetersiz boyuta sahipse o zaman penis büyütme ameliyatlarından yararlanabilirsiniz. Penis büyütme ameliyatları iki tip cerrahi işlemin bir arada yapılmasıyla tamamlanıyor. Birinci işlemde penisin boyu uzatılırken, ikincisinde kalınlığı artırılıyor.

Penis boyu kaç santim olmalı?

Penis büyüklüğü erkekten erkeğe değişiyor. Penis boyunun yetersiz olduğunu düşünen pek çok erkeğin aslında normal bir anatomisi var. Yapılan çalışmalar penis boyunun ortalama 11-16 cm arası değişebildiğini gösteriyor. Yumuşak haldeki penisin uzunluğu 7 cm ve altında ise penis yetersiz boyutta kabul ediliyor.

Sorun fazla kilo olabilir

Kilo fazlalığı ve özellikle aşırı göbeklenme şikayeti olan erkeklerde “gömülü penis“ denilen bir durum yaşanabiliyor. Penis boyu aslında anatomik olarak normal olsa da penisi çevreleyen yoğun yağ dokusu nedeniyle penis sanki çok küçükmüş gibi görünebiliyor. İşte fazla kilolardan kurtulmak için bir neden daha! Bu durumda penisi kaplayan yağ tabakası cerrahi olarak yer değiştirilip penise kalınlaştırma yapmak amacıyla kullanılabiliyor.

Sertleşme sorunu mu penis küçüklüğü mü?

Sertleşme sorununda peniste tam olarak sertleşme meydana gelmediğinden penis cinsel birliktelikte küçülmüş gibi görünebilir. Bu durumda sertleşme sorununa yol açan faktörlerin araştırılması ve gerektiğinde sertleşme ilaçları/enjeksiyonları/ penis ütüsü gibi tedavilerle sertleşme kalitesinin arttırılması penisi de daha büyük gösterir.

Önemli olan işlevi!

Hiçbir erkek penisinin yeteri kadar büyük olduğunu düşünmez. Oysa penisin büyüklüğü ile orgazm veya zevk seviyesi arasında bir bağlantı yoktur. Sertleşmenin meydana gelebilmesi ve ilişkiyi devam ettirecek ölçüde sürdürülebilmesi cinsel fonksiyon açısından en önemli faktördür. Eşin tatmini açısından ön hazırlık sürecinin tamamlanması, cinsel uyarılma noktalarının doğru seçilmesi, cinsel birleşmenin yeterli kalite ve sürede tamamlanması da önemlidir. Dolayısıyla penis boyunu düşünürken cinsel fonksiyonlarınızda bir sorun olup olmadığını da gözden geçirin.

HABER ÖNERİLERİ

Penis boyunu uzatmanın yolları

2 bin adım kilo aldırmaz 6 bin adım uzun yaşatır 10 bin adım zayıflatır

3 günlük detoksla yağlarınızdan kurtulun!

Boris’in dedesini asılmış görmek İsmet Paşa’yı çok öfkelendirdi

Fazla kilo penisi küçük gösterir!

Bir hapla 24 saat iktidar dopingi

Üniversiteli olmanın bedeli aylık en az 2 bin TL

Asker rolü algılarımı açtı

Vücudumuz hangi saatte ne yapıyor?