Penis boyunu uzatmanın yolları

06.04.2014 Pazar 00:00
Güncellenme: 05.04.2014 19:55
Prof. Dr. Halim Hattat
Yıllardır yaptığım klinik çalışmalarda gördüğüm kadarı ile erkeklerin en büyük sıkıntısı, partnerlerinin vücut imajı ile ilgili konularda kıyaslamalar yapması. Özellikle en uzun, en tatminkar cinsel yaşamı sağlamaları gibi gerçekçi olmayan beklentiler erkeklere vücutları konusunda baskı kuruyor. Kısaca Türk erkekleri kendilerini cinsel açından güçlü, güvenli ve başarılı hissetmeyi cinsel organlarının şekil ve hacim konusuyla bir tutuyor. Gerçekten de penis boyutunu artırmak pek çok erkek için takıntı derecesinde bir amaç halini alıyor. Oysa penis büyüklüğü erkekten erkeğe değişiyor. Penis boyunun yetersiz olduğunu düşünen pek çok erkeğin aslında normal bir anatomisi var. Yapılan çalışmalar penis boyunun ortalama 11-16 cm arası değişebildiğini gösteriyor. Yumuşak haldeki penisin uzunluğu 7 cm ve altında ise penis yetersiz boyutta kabul ediliyor. Penis boyunuz cinsel ilişkiye girmenize imkan sağlamıyor veya penisiniz tıbbi açıdan yetersiz boyuta sahipse o zaman penis büyütme ameliyatlarından yararlanabilirsiniz. Penisinizin yeteri kadar büyük olmadığını düşünerek değişiklik yapmak istiyorsanız işte sormanız gereken 5 önemli soru:

1. Penis büyütme ameliyatları nasıl yapılır?

Penis büyütme ameliyatları esas olarak iki tip cerrahi işlemin bir arada yapılmasıyla tamamlanıyor. Birinci işlemde penisin boyu uzatılırken, ikincisinde kalınlığı arttırılıyor. Genelde bu iki işlem aynı cerrahi operasyonda tamamlanıyor. Genel anestezi altında yapılıyor. Cerrahi işlemin tipine göre 40 dakika ile 2 saat arasında sürebiliyor. Bu ameliyatlar sonrasında yağ dokunun emilme ihtimali olabiliyor. Aşırı emilme durumunda işlem yeniden tekrarlanabiliyor. Penis büyütme ameliyatlarının da diğer bütün ameliyatlarda olduğu gibi bazı risklerinin olduğunun bilinmesi gerekir. Penis büyütme ameliyatları penisin damar ve sinir yapısını ilgilendirdiğinden bu yapılarda oluşabilecek muhtemel hasarlar sertleşme fonksiyonunu olumsuz etkileyebiliyor.

2. Dışardan belli olur mu?

Kalınlaştırma operasyonlarında böyle bir yan etki meydana gelmezken bazı uzatma ameliyatlarında ameliyatın tipine göre dışardan izlerin belli olması mümkün. Yine de bu izler estetik açıdan rahatsızlık yaratacak boyutta olmuyor.

3. Hedefiniz gerçekçi mi?

Ameliyat öncesinde uzmanınız ile beklentilerinizi ayrıntılı bir şekilde konuşmak ve ameliyat sonrası elde edilecek sonuçları tartışmak gerek. Bu nedenle eğer penis büyütme ameliyatını düşünüyorsanız, bu işlem için iyi bir aday olup olmadığınızı ve bu ameliyattan ne kadar fayda sağlayabileceğinizi mutlaka hekiminizle görüşmelisiniz.

4. Mutluluk çubuğu da denilen penil protezler penisi büyütmek amacıyla kullanılabilir mi?

Hayır. Penil protezler, sertleşme sorunlarında tedavide genellikle ameliyat dışındaki yöntemlere öncelik verilse de, cerrahi girişimin gerekli olduğu hasta grubu için diğer tedavi seçenekleri başarısız sonuçlar verdiğinde veya bu tedavileri reddettiklerinde geriye tek seçenek olarak kullanılıyor. Özellikle şeker hastalığının damar ve sinir uçlarında yaptığı geriye dönüşümsüz hasarlar veya uzun süreli yüksek tansiyonun yarattığı damar problemleri ilaç veya enjeksiyon tedavilerinin yetersiz olmasına neden olabiliyor. Organik kökenli sertleşme sorunuyla sonuçlanan bu ve benzeri hastalığı olanlarda, radikal tedavi seçeneği penil protezler.

5. Penis eğrilikleri de bu ameliyat ile düzeltilir mi?

Penis boyutu her ne kadar pek çok erkeğin ortak sorunu gibi gözükse de erkeklerin canını sıkan başka bir sorun da penis eğrilikleri. Penis eğrilikleri doğuştan veya sonradan meydana geliyor. Penisinizde eğrilik ve ağrı şikayetlerini ilk yaşamaya başladığınızda, cerrahi tedavi uygulanmaz, ilaç tedavisi ile takibiniz yapılıyor. Yaklaşık bir yıl boyunca penis eğriliği şikayetleriniz devam ediyorsa ve eğrilik yaklaşık üç aydır değişmediyse o zaman cerrahi işlemler için uygun bir adaysınız demek. Bu durumda peniste oluşan plakların alınması veya penis protezi uygulanması yoluyla cerrahi işlemlerden yararlanabilirsiniz. Burada amaç, tatminkar bir cinsel ilişki yaşamanızı engelleyen, size ve partnerinize acı veren, psikolojik olarak sizi yetersiz hissettiren eğrilikleri yok etmek. Penis eğriliklerinde doktorunuz ameliyat öncesinde penisteki oluşumları ve bozukluğun şiddetini araştıracak, penis uzunluğuna bakacak ve sertleşme fonksiyonlarınızı inceleyecektir. Bundan sonra size uygun cerrahi tekniklerden birini seçerek penis eğriliğinizi düzeltecektir.

Hangi tedavi çeşidini seçeceğinize karar verin

- Haplar ve losyonlar: Penis büyütücü hapların ve losyonların içinde çoğu zaman sadece vitamin, mineral ve bitkisel ürünler var. Bu maddelerin penis büyütücü etkisi bulunmuyor. Ancak özellikle sahte ürünlerde peniste allerjik reaksiyonlar, döküntü, kaşıntı, morarma gibi ciddi yan etkiler oluşabiliyor.

- Vakum pompaları: Sertleşme sorunu tedavisinde kullanılan vakum cihazları penise giden kan akışını arttırıp peniste şişme yaratıyor. Aslında sertleşme iyileştiği için erkeğe penis büyümüş gibi hissettiriyor. Bu pompaların uzun süreli kullanımı ise penis dokusunda harabiyet yaratıp sertleşmeyi tamamen bozabiliyor.

- Penis masajı: Penisin dibinden ucuna doğru elle yapılan masajların penisi büyütebileceği düşünülse de aslında penis boyuna önemli bir faydası dokunmuyor.

- Esnetme cihazları: Penis dokusunda esneme- uzama meydana getirmeyi hedefleyen ve penise takılan uzatıcı bir cihazların sağlıklı erkeklerde kullanımı dikkat gerektiriyor. Bu cihazlar bazen prostat veya penis eğriliği ameliyatlarından sonra kullanılabiliyor. Ancak hekim kontrolünde kullanılmaları büyük önem taşıyor. Aksi takdirde peniste tahribat meydana gelebiliyor.

- Penis egzersizleri: Bazı pelvik çalışmalar sertleşme halinde penisin daha dik durmasına yardımcı olduğundan penisi büyük gösterebiliyor. Bu çalışmaları biofeedback cihazları ile uygulamak daha kesin sonuçlar veriyor.

- Dolgu Maddeleri: Penise çeşitli dolgu maddelerinin enjekte edilerek kalınlaştırılması yoğun ilgi görüyor. Dolgu maddelerinin çok dikkatle seçilmesi ve mutlaka bir uzman tarafından yapılması gerekiyor. Penis dokusundabozulma, dolgunun belli bir yere toplanması gibi komplikasyonlar oluşabiliyor.

Sorun fazla kilo olabilir

Aşırı göbeklenme şikayeti olan erkeklerde “gömülü penis“ denilen bir durum yaşanabiliyor. Penis boyu aslında anatomik olarak normal olsa da yoğun yağ dokusu nedeniyle penis sanki küçükmüş gibi görünebiliyor. Bu durumda penisi kaplayan yağ tabakası kalınlaştırma yapmak amacıyla kullanılabiliyor.

Sertleşme sorunu mu penis küçüklüğü mü?

Peniste tam olarak sertleşme meydana gelmediğinde penis cinsel birliktelikte küçülmüş gibi görünebilir. Bu durumda sertleşme sorununa yol açan faktörlerin araştırılması ve gerektiğinde sertleşme ilaçları/ enjeksiyonları/penis ütüsü gibi tedavilerle sertleşme kalitesinin arttırılması daha büyük gösterir.

Önemli olan fonksiyon

Hiçbir erkek penisinin yeteri kadar büyük olduğunu düşünmez. Oysa penisin büyüklüğü ile orgazm veya zevk seviyesi arasında bir bağlantı yoktur. Sertleşmenin meydana gelebilmesi ve ilişkiyi devam ettirecek ölçüde sürdürülebilmesi cinsel fonksiyon açısından en önemli faktördür. Cinsel birleşmenin yeterli kalite ve sürede tamamlanması da önemlidir. Dolayısıyla penis boyunu düşünürken cinsel fonksiyonlarınızda bir sorun olup olmadığını da gözden geçirin.

Penis kırılır mı?

Penis kırılamaz çünkü penisin içinde kemik bulunmuyor. Burada söz konusu olan penisin cinsel ilişki sırasında değişik pozisyonlarda maruz kaldığı travmalar veya aşırı zorlanmalar nedeniyle kavernöz dokusunda oluşan yırtılmalar. Çalışmalar bu travmaların çoğunun mastürbasyon ve cinsel ilişki sırasında olduğunu, bir kısmının uyku sırasında oluştuğunu, bazısının da penise gelen bir darbeden kaynaklandığını gösteriyor.

HABER ÖNERİLERİ

2 bin adım kilo aldırmaz 6 bin adım uzun yaşatır 10 bin adım zayıflatır

Cerrahi mi respiratörlü maske mi?

Osman Müftüoğlu itiraf etti

Erken boşalmayı geciktiren çözümler

Tarladan eve sanal manavlar

Çocuklarda dikkati artıran 8 yöntem

40’lı yaşlarda Ağırlık kaldırmak koşmaktan daha faydalı

Hangi salata kaç kalori?

Miss Turkey olmak için güzellik yeterli değil