Oya Doğan

tüm yazıları
e-posta gönder

Kanal D’de neler oluyor?

30.11.2017 Perşembe

Her 3 yılda bir böyle bir yazı yazacağım gibi görünüyor. En son 2014’te aynı başlıklı bir yazı kaleme almıştım. Tam 3 yıl önce de kanalın aynı sorununu dile getirmiştim. O günden bugüne kanalda üç yönetici değişti ama sorun devam etti. Peki ama bu kanalın bitmek bilmeyen sorunu ne? Kanal D tartışmasız Türk televizyonculuğunun en önemli markası. İddia ediyorum o marka bilincini hala kaybetmedi. Ancak bir önlem almazsa çok yakında o güvenini izleyici gözünde kaybedecek. Çünkü izleyici artık sızlanmaya başladı. Bir haftada 7 gün var ama kanalın sipariş ettiği dizi sayısını inan ben bile takip edemedim. İş öyle bir hale geldi ki, hangi dizi yayına girdi ve ne zaman yayından kaldırıldı takip etmesi çok zor. Eskiden diziler 6 bölümde biterdi, şimdi ilk bölümüyle ne olacağı belli olmayan dizilerle dolu Kanal D ekranı. Mesela Sibel Can ve Emre Kınay’ın başrollerini oynadığı Sevda Bahçesi dizisi ne zaman başladı, nasıl bitti kimse anlamadı. Annem bana “3 bölüm tutacak mı diye bekledim, sonra izlerim diye düşündüm. Ama bitmişti” dedi. Düşünün annem bile bir diziyi izlemek için artık 3 bölüm yayınlanmasını bekliyor. Ver Elini Aşk ve son olarak Hayati Ve Diğerleri de cabası... Yüksek reyting almadığı için dizilerinin kaldırılması normal ama bu kanala her yapımcı önce en iyi işini getiriyor. Nasıl oluyor da bu işler seçiliyor zaten anlamak zor. İnanılıp yatırım yapılan işlerin de arkasında durulmuyor. Kanal D resmen deneme yanılma tahtasına döndü. O kadar çok iş sipariş edildi ki, neredeyse arkada bekleyeni yayına vermek için iş kaldırılıyor. Bütün bunlar kanal yayıncılığı ve finans alanında doğru hamleler olabilir ama biz izleyici olarak durumdan memnun değiliz. Bir kanalı ayakta tutan seyircinin ona duyduğu güvendir. O güven yok olursa bir daha toplanması uzun yıllar alabilir. Demedi demeyin!

Fatih bu yıl yayında olur mu?

KANAL D’NİN tartışmasız bu sezon ekrana vereceği en pahalı ve en iddialı işi Kenan İmirzalıoğlu’nun başrolünü oynadığı Fatih projesi. Çekimlerine de aylar önce başlandı ve ocakta yayında olacağı açıklandı. Ancak ne olduysa bir anda ilk bölüm çekimlerinin beğenilmediği söylenerek yönetmen Altan Dönmez’le yollar ayrıldı ve Fatih’in ilk bölüm çekimlerine yeniden başlandı. Gerçi insan düşünmeden edemiyor, bu kadar büyük bir yatırım yapılmış, 5 ay çekimler sürmüş, yapımcı ve kanal son ana kadar hiç mi izlememiş diye... Bu tabii ki mümkün değil, mutlaka izlendi, onay verildi ve devam edildi. Ama son anda ne olduysa oldu ve Altan Dönmez’in yerine Cevdet Mercan geldi. Kulağıma gelen bilgiler şöyle; Mercan pek çok oyuncunun performansını da beğenmediği için yeniden oyuncu seçimleri yapılıyormuş. Altan Erkekli projeden ayrılmış, Metin Akpınar’ın da ayrılacağı konuşuluyor. Aralık ayına geldik. Hala Fatih birinci bölümü ortada yok. Ocak ayına da yetişmeyeceği ortada. Bu durumda çok zor olsa bile dizi en erken şubat ortası ekrana gelecek. Bu da neredeyse 2 milyon liralık proje olan Fatih’i kurtarmayacak. Zaten dizi çok zor ve hızlıca çekilen bölüm izleyiciyi zor tatmin edecek ve kanal yine zarar edecek. Umarım ben yanılırım. Çünkü bu kadar yatırım, emek varken, yurt dışı bile bu diziyi beklerken daha özenli bir planlamayı hak ettiğini düşünüyorum.

Live PD Lifetime’da

Bu akşam 20.30’da Lifetime ekranında Live PD başlıyor. Amerika’da izlenme rekorları kıran program suçluların ve polislerin dünyasını, gerçek zamanlı operasyonları konu alıyor. Benim programı izleme şansım oldu. Üç saat süren programda; 6 farklı şehirde, 6 farklı polis departmanındaki olaylar anlatılıyor. Polisiye dizi izlemek gibi değildi ama canlı canlı olayın nasıl sonuçlanacağını beklemek gerçekten daha seyirlikti. Bundan sonra her perşembe ve cuma akşamı ekrana gelecek. Polisiye seviyorsanız ve baskın sırasında neler yaşandığını izlemekten hoşlanıyorsanız bu akşam mutlaka bakın derim.

Yazarın Önceki Yazıları

21.07.2018

Gelin ve kaynanaları birbirine düşürecek

15.07.2018

8 kere tekrar eden reklamla otizme dikkat çektiler

09.07.2018

Rusya’da Kaan izdihamı

08.07.2018

Meleklerin Aşkı bu yazın en farklı işi

07.07.2018

Darısı Başımıza’da romantik taraf eksik kaldı

04.07.2018

Selami Şahin müzikal oluyor

02.07.2018

‘Hillary Clinton dizimizi takip ediyor’

30.06.2018

‘Sette dominatrix bir danışmanız var’

28.06.2018

Romantik komedide hep aynı formül

24.06.2018

Yaz dizilerinde o eski tat yok
daha fazlası...

Günün Yazarlar

Koray Caner

Uzun soluklu bir macera

Kürşad Zorlu

Ahmet Yesevi ve Atatürk çizgisi

Oya Doğan

Gelin ve kaynanaları birbirine düşürecek

Onur Gülmek

İlk durak Alaçatı