Orta Doğu barış planı kasım ayına ertelenebilir

ABD'nin Orta Doğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt, Trump Hükümetinin "Yüzyılın Anlaşması" olarak nitelediği Orta Doğu barış planına ilişkin açıklamayı kasıma ertelenebileceğini söyledi.

16.06.2019 Pazar 21:37
Güncellenme: 16.06.2019 21:39
AA
Orta Doğu barış planı kasım ayına ertelenebilir. New York'ta düzenlenen The Jerusalem Post yıllık konferansında konuşan  Greenblatt, uzun süredir açıklanması beklenen Orta Doğu barış planının  İsrail'deki seçimler nedeniyle kasım ayına kalabileceğini bildirdi.
 
Greenblatt, ABD Başkanı Donald Trump'ın ekibinin bu yaz açıklamayı  düşündüğü barış planının, İsrail'de eylül ayında yapılması öngörülen seçimlerden  sonra yeni kurulacak hükümeti bekleyebileceğini dile getirdi.
 
Barış planı konusunda detay vermeyi reddeden Greenblatt, "Elimizde çok  hassas bir şey var. Üzerini sıkıca kapalı tutarsak, başarı şansını arttırırız."  ifadelerini kullandı. Planın baş mimarlarından biri olan Trump'ın damadı ve kıdemli  danışmanı Jared Kushner, nisan ayında New York'ta Time dergisinin düzenlediği  "Time100" etkinliğinde yapılan mülakatta Orta Doğu barış planını ramazan ayından  sonra açıklanacağını duyurmuştu. Kushner, Orta Doğu barış planının normalde yıl başında sunulacağını  ancak bu yıl İsrail'de erken seçim kararı alınmasının ardından bunun  ertelendiğini kaydetmişti.
 
"Hiçbir ülkeyi zorlamayacağız”
 
 "Filistinlileri satmak istemeyen Arap devletlerinin İsrail ile  anlaşmalarının bir sınırı olduğunu" dile getiren Greenblatt, "Hiçbir ülkeyi rahat  oldukları konumdan daha ileri gitmeye zorlamayacağız." diye konuştu.  Greenblatt, Orta Doğu barış planı sürecinde şu an Bahreyn'de yapılacak  konferansa odaklandıklarına dikkati çekerek, "Bahreyn zirvesi, bir barış  anlaşması olursa Filistin ekonomisine ne olabileceğini göstermeyi amaçlıyor."  dedi.
 
Bahreyn'de 25-26 Haziran'da Filistin ekonomisine yönelik yatırımların  konuşulacağı konferansa, Trump yönetimiyle Mısır, Fas, Ürdün, Suudi Arabistan,  Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'ın katılması bekleniyor. Filistin tarafı, Orta Doğu barışı konusunda Trump yönetimiyle yaşanan  gerginlikten dolayı Filistinlilerden bir temsilcinin katılmayacağını  açıklanmıştı.
   
Batı Şeria'nın ilhakı açıklamasına destek
 
Manhattan'daki konuşmasında Greenblatt, ABD Büyükleçisi David  Friedman'ın "İsrail'in Batı Şeria'nın bir kısmını ilhak etme hakkı bulunduğu"  yönündeki açıklamasına da destek verdi. Greenblatt, "Bu açıklamayı destekliyorum. David'in açıklamalarının  savunulmasını ise kendisine bırakıyorum." ifadelerini kullandı. Geçen hafta New York Times'a verdiği mülakatta Büyükelçi Friedman'ın  Ortadoğu barışının başarısız olması konusunda Filistinlileri suçlayarak, Batı  Şeria'nın bir bölümünün İsrail tarafından ilhak edilebileceğini söylemesi  tepkilere neden olmuştu.
 
  
 
 

HABER ÖNERİLERİ

Yunanistan'dan AB'ye son dakika Türkiye çağrısı: Acilen yapalım

Beyaz Saray'da silah sesleri! Trump hemen salondan çıkarıldı

Eşsiz keşif! 236 karatlık elmas ortaya çıkarıldı...

Çin'den misilleme: 11 ABD'liye yaptırım kararı

ABD Başkanı Trump'tan büyük gaf! Alay konusu oldu...

Bill Gates corona virüsün biteceği tarihi verdi!

Hindistan’daki sellerde ölü sayısı 246'ya yükseldi

ABD istedi! Arap ülkeleri harekete geçti!

Karısını köpekle seks yapmaya zorlayıp videoya kaydetti

Pentagon açıkladı! Terör örgütü PKK'nın korkunç yüzü