Offline çöpçatanlıkla 4 bin kişi buluştu

Tenkap ilişki koçluğu yapan ve offline hizmet veren bir çöpçatanlık şirketi. Danışanlarına uygun partneri bulmak için algoritmayla kişinin ilişki profili çıkartan Tenkap şu an adaylarından aktif olan 1500 kişiyi ‘match etmek’ için yeni üyelerini bekliyor.

22.07.2018 Pazar 02:30
Güncellenme: 21.07.2018 21:21
Melis Güvenç / mguvenc@gazetevatan.com

Araştırmalara göre çağımızda artık her yıl 1 milyon kişi online platformlardan tanıştığı kişilerle ilişki yaşamaya başlıyor ve evleniyor. Teknolojinin gelişmesi, hızlı hayat temposu ve insanların giderek kendilerini daha fazla yalnız hissetmeleri; girecekleri farklı bir sosyal alan bulamamaları onları online arkadaşlık sitelerine itiyor. Bu siteler sayesinde hayalindeki partneri arayan kişilerin sayısı da giderek artıyor. Buna paralel olarak gün geçtikçe çöpçatanlık ve online arkadaşlık sitelerine de bir yenisi ekleniyor. Ancak aralarından bir tanesi var ki hepsinden ayrı değerlendirilmesi gerek...

34 yaşındaki Avukat ve İlişki Koçu Yunus Sezener tarafından 2014 yılında kurulan ve bir offline çöpçatanlık şirketi olan Tenkap, ilişki danışmanları, psikologlar ve her biri yurt dışından sertifikalı olan Matchmaker ekibiyle kendilerine başvuranlara farklı bir hizmet sunuyor. Bugüne kadar 21 çiftin; yani 42 kişinin evlenmesine, 700’den fazla kişinin uzun süreli ilişki yaşamasına vesile olan şirket, profesyonel bir ilişki ve çöpçatanlık hizmeti. Bugüne kadar 4 bin kişi ile birebir algoritma yapan Tenkap, önce sizi hizmet alan diğer danışanların referanslarıyla sistemine davet ediyor. Sonrasında yapılan ön görüşme ve algoritmayla ilişkilerdeki olmazsa olmazlarınızı, beklentilerinizi onlarla beraber belirliyorsunuz.

Aktif 1500 danışan var 

Sistemde sizin beklentilerinizle uyan biri varsa o kişiyle eşleştiriliyorsunuz ve bir randevuya çıkıyorsunuz. Ancak bunun öncesinde de sistemin sizi eşleştirdiği kişinin fotoğrafı size gönderiliyor. İlişki beklentilerinize uyan kişinin fotoğrafını gördükten sonra şans vermemeye karar verirseniz, sizin için başka bir uygun aday aranıyor. Sistemde size uyan başka bir kişi yoksa da Tenkap sizin için  bulmak için  çalışıyor. Tenkap’a üye olmak için ilk şart bekar ve 18 yaşından büyük olmanız. Bir yıl içerisinde size gerekirse altı farklı kişiye kadar buluşma ayarlayabiliyor. Levent ve Suadiye’de olmak üzere iki ofis ile hizmet veren Tenkap, video konferans ile de Türkiye’nin birçok yerine ve hatta Doha, Londra, Dubai, Hollanda, Almanya gibi dünyanın birçok farklı şehir ve ülkesinde yaşayan kişilere de hizmet veriyor. Şirket şu an hali hazırda 1500 kişiye aktif danışan olarak hizmet vermeye devam ediyor. Danışanların kadınlarda yaş ortalaması 34, erkeklerinki ise 42 gelir ve eğitim seviyesi yüksek.   

Tenkap’la ilk buluşma...

Binlerce kadın ve erkekle  görüşmüş ve beklentilerinin neler olduğunu iyi bilen Sezener, “Kadınlar kendilerini her koşulda güvende hissettiren erkeklerle olmak istiyor. Erkekler ise cıvıl cıvıl, kendilerini takdir eden, kadınlarla olmak istiyor” diyor. Ben de bir ilişkiden beklentim ne öğenmek için Yunus Sezener’in danışmanlığıyla Tenkap’ı denemek istedim ve algoritmayla başladım. Soruları yanıtladım. Bu sorularda başlıca; beraber olacağınız kişiden beklentileriniz, spor yapmasını isteyip istemediğiniz veya sigara içmesini kabul edip etmemeniz, dövmesi olup olmamasını önemsemeniz, hobileriniz, evlenmek ve çocuk sahibi olmak isteyip istemediğiniz gibi birçok soru cevapldım. Bana yapılan algoritmadan sonra sistemde eşleşebileceğim bir aday çıktı. Ben ismine Bay X diyorum. 34 yaşında ve kurumsal bir şirkette çalışıyor. İkimizin Tenkap algoritmasına göre %88 uyumlu olduğunu söylediler.

Eski bir tanıdık gibiydi

Hakkındaki bilgileri Tenkap Matchmaker’ları bana kim olduğunu anlayamayacağım şekilde anlattı. Sonrasında fotoğraflarını gönderdiler. Bay X’e de aynı şekilde bilgilerim verildi ve fotoğrafım gönderildi. İki taraftan da onay alındıktan sonra birbirimizin numaraları paylaşıldı. İlk arayan Bay X oldu. Buluşma yerimizi ve zamanımızı da Tenkap’tan bağımsız olarak biz ayarladık. Onlara sadece buluşma yerini ve zamanını haber verdik. Görüşme yerini Bay X belirledi, Hesabı da o ödedi. Zaten bana her aşamada olasılıkları söyleyen Tenkap ekibi; erkeklerin genelde ilk buluşmayı da ödemeyi teklif ettiklerini söylemişlerdi. En azından Bay X için bu önemliydi. Şirin bir café’de bir araya geldik. Hakkında önceden çok şey bildiğim için tanıdık biriyle oturuyormuş gibi rahat hissettim. Tenkap’tan başlayıp, tatil planlarına, ‘’Seni galiba bir yerden tanıyorum’’a kadar konuştuk. Yaklaşık iki saatlik görüşmeden sonra tekrar görüşmek üzere heyecanla ayrıldık...  

Çocukluğumdan beri arkadaşlarımı eşleştiriyorum

Tenkap’ın kurucusu Yunus Sezener’in parlak bir eğitimi ve kariyeri varken neden çöpçatanlık işine girdiğini sorduğumda bunu şöyle açıklıyor; “Aslen bir hukukçuyum; ama üniversite ikinci sınıftayken bu işi yapmak istemediğimi biliyordum. Mezuniyet sonrası 3 sene Avukatlık yaptıktan sonra ise hayatımı değiştirmeye karar verdim. Yeni insanlarla tanışmayı çok seviyorum. Avukatlık bu ihtiyacı karşılar gibi gözükse de aslında daha çok evrak ve sözleşmelerle muhattap oluyorsunuz. Yurtdışında MBA eğitimi sonrasında bir işe alım danışmanlığı ve yönetim danışmanlığı şirketlerinde çalıştım. Özellikle Headhunting, yani işe alım danışmanlığı işinde kazandığım deneyimin Tenkap’a çok katkısı oldu. İnsanları bir araya getirme işi çok hoşuma gitti ve bu işi çok iyi yaptığımı gördüm. Zaten çocukluğumdan beri en yakın arkadaşlarımı birbirine eşleştiririm.”

 Evli ve bir çocuk babası Yunus Sezener Tenkap için kendi ilişkisinden ilham aldığını da anlatarak, “Eşimle yaklaşık 8 yıldan beri beraberiz, bir kızımız var. Aslında Tenkap’ı kurarken kendi ilişkimden ilham alarak da yola çıktım. Herkes için hayalim eşimle yakaladığımız uyuma yakın bir beraberlik yaşamaları. Zor günlerimizde de ilişkimizi  büyüttüğümüz biriyle beraberim. Her insanın hayatı paylaşacağı bir eşi olduğuna inanıyorum. Bu işe de ilk etapta kendi arkadaş çevremle başladım ve  referanslarla büyüdük.”   

 

HABER ÖNERİLERİ

Penis boyunu uzatmanın yolları

Penisi büyüten tedaviler hangisi daha sağlıklı?

'Cinsel mutluluk bu oyuncaklarda gizli'

Bir hapla 24 saat iktidar dopingi

Fazla kilo penisi küçük gösterir!

Sertleşmeyi güçlendiren tedaviler

Genç erkekleri bekleyen tehlike: Testis kanseri

3 günlük detoksla yağlarınızdan kurtulun!

2 bin adım kilo aldırmaz 6 bin adım uzun yaşatır 10 bin adım zayıflatır

Aşkı uğruna Osmanlı’yı bitiren kadın: Gertrude Bell