Nijerya'da 760 Boko Haram şüphelisi serbest

Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'da 760 Boko Haram şüphelisi, rehabilitasyon ve topluma kazandırma programına katıldıktan sonra serbest bırakıldı.

07.10.2017 Cumartesi 13:17
Güncellenme: 07.10.2017 13:22
AA
 
Nijerya ordusu adına açıklama yapan Albay Onyema Nwachukwu, Borno  eyaletinde örgüte yönelik düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 760  şüphelinin rehabilitasyon ve topluma kazandırma programı sonrası serbest  bırakıldığını belirtti.
 
Nwachukwu, Boko Haram şüphelisi olarak gözaltına alınan kişilerin  katıldığı Borno Rehabilitasyon Merkezi'ndeki programın olumlu sonuçlar verdiğini  ve rehabilitasyon çalışmaları sonucunda Boko Haram'ın ülkenin kuzeydoğusundaki  etkisinin azaldığını vurguladı.
 
Albay Nwachukwu, bölge halkına güvenlik güçlerine güvenmeleri ve  herhangi bir şüpheli durumu ilgili makamlara bildirmeleri çağrısında bulundu.
 
Ocak ayında bin 250, nisan ayında da 593 Boko Haram şüphelisi,  rehabilitasyon ve topluma kazandırma programının ardından serbest bırakılmıştı.
 
Son yıllarda düzenlenen etkili operasyonlara rağmen Boko Haram örgütü,  Afrika'nın en fazla nüfusuna sahip ülkesi olan Nijerya'da hala ciddi bir güvenlik  sorunu olarak varlığını hissettiriyor.
 
Nijerya'da 2000'li yılların başından bu yana varlık gösteren örgüt,  liderleri Muhammed Yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından 2009'da kitlesel  şiddet eylemleri düzenlemeye başladı.
 
   
 

HABER ÖNERİLERİ

Son dakika... ABD: Türkiye savaş açarsa biz de...

Kız çocuklarını cinsel ilişki işçiliğine zorluyorlar!

"Türkiye’yi durduramayız"

Öğrenciler kampüs bahçesinde cinsel ilişkiye girerken...

ABD’nin petrol üssü

DEAŞ'tan silahlı saldırı! 5 polis kayıp

ABD'den şaşırtan itiraf! Karşı koyacak gücümüz yok

Türkiye karşıtı toplantı yapmışlar! 5 ülke...

Bakan'dan son dakika açıklaması: Gönderiyoruz

Yalnız yaşlılar bilerek suç işliyor