NATO'dan çağrı: Saldırı yapamaz!

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "5. madde NATO'nun çekirdeğidir. Bunun ardındaki düşünce şudur; hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için. Potansiyel düşmanlar, bir saldırının tüm ittifaka yapılmış olduğunu ve buna tüm ittifakın cevap vereceğini bildiğinde herhangi bir saldırı yapamaz." ifadelerini kullandı.

02.12.2019 Pazartesi 13:14
Güncellenme: 02.12.2019 13:18
AA
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, tüm müttefiklere  kolektif savunma taahhüt eden NATO'nun 5. maddesinin ittifakın çekirdeğini  oluşturduğunu söyledi. 
 
"HERHANGİ BİR SALDIRI YAPAMAZ" 
 
Stoltenberg, Alman Birinci Televizyonuna (ARD) açıklamalarda bulundu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 5. maddeye ilişkin  açıklamalarının hatırlatılması üzerine Stoltenberg, şunları söyledi: 5. madde NATO'nun çekirdeğidir. Bunun ardındaki düşünce şudur;  hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için. Potansiyel düşmanlar, bir saldırının tüm  ittifaka yapılmış olduğunu ve buna tüm ittifakın cevap vereceğini bildiğinde herhangi bir saldırı yapamaz. Hep birlikte dünyanın en büyük askeri gücüyüz. 5.  madde anlaşmanın bir yükümlülüğü. Fransa'dan ve tüm müttefiklerinden bunun  yanında durmalarını bekliyorum.
 
"BİRLİKTE DURDUĞUMUZ MESAJI VERİLMELİ"
 
İttifak içinde farklı düşüncelere rağmen birlik çağrısı yapan  Stoltenberg, Londra'da gerçekleştirilecek NATO zirvesinden çıkacak mesajın da bu  yönde olacağını dile getirdi. Stoltenberg, "Londra'daki zirvede, ticaret, iklim dönüşümü, İran ve  Suriye'nin kuzeyindeki durum dahil tüm bu farklılıklara rağmen birlikte durduğumuz mesajı verilmeli. Temel konularda birbirimizi karşılıklı korumalı ve  savunmalıyız. Bugünkü gibi güvensiz bir dönemde NATO gibi güçlü ve çoğulcu  kurumların önemi artıyor. Farklı partileri, hükümetleri, bakış açıları ve  sorunları olan 29 farklı ülkeyiz ancak temel mesajda hemfikiriz; birlikte  duruyoruz." diye konuştu.
 
NE OLMUŞTU?
  
Macron, 6 Kasım'da The Economist dergisine verdiği röportajda, NATO'yu  eleştirerek, birliğin beyin ölümünün gerçekleştiğini söylemişti. NATO Antlaşması'nın bir üyeye yapılan saldırıyı tüm üyelere yapılmış  sayan ve ortak savunma öngören 5'inci maddesine olan inancının sürüp sürmediği  sorusuna da Macron, "bilmiyorum" yanıtını vermişti.

HABER ÖNERİLERİ

Ünlü iş adamı Refik Malkoç gözaltına alındı!

Meteoroloji'den hafta sonu için uyarı! Pazar gününe kadar devam edecek

Mısır, Akdeniz'de 7 bin kilometrekareyi Yunanistan'a bırakmış!

Dışişleri'nden Barış Pınarı Harekatı mesajı!

Spor salonunun soyunma odasında rezalet görüntüler!

Kumar oynayanlara verilen para cezası yükseltildi!

Terör örgütünün yeni planı ortaya çıktı

Doktorun evinde ölü bulunan Ayşe’nin yeni görüntüleri ortaya çıktı

Eski Tuğgeneral Murat Soysal ile eski Yarbay Hakan Çınar'ın cezaları onandı

SGK vurgununda flaş gelişme!