Moralinizi bozmayın anlaşmazlık geçici

Vize krizinin geçici olduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Şimşek, Washington’da iş dünyasına seslendi: Moral bozmayın. Ortaklığımız böyle krizlerin üstesinden gelir

13.10.2017 Cuma 02:30
Güncellenme: 13.10.2017 01:53
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize krizinin geçici olduğunu belirterek, “Türkiye ve ABD, yarım asrı aşkın süredir müttefik ve ortak. Ben aramızdaki ortaklığın böyle krizlerin  üstesinden gelecek güçte olduğuna inanıyorum” dedi. 
Uluslararası Para Fonu (IMF)-Dünya Bankası’nın yıllık toplantıları kapsamında Washington’da bulunan Şimşek, ABD Ticaret Odası’nda Amerikalı işadamlarıyla bir araya geldi. Şimşek, etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye ile ABD arasında yaşanan  vize krizine de değindi. Salonu dolduran Amerikalı işadamlarına vizelerin askıya alınma durumunun geçici olduğu yönünde telkinde bulunan Şimşek, şunları söyledi: 
“Öncelikle moralinizi bozmayın. Bu istenmeyen ve fazla abartılmış  anlaşmazlık geçici. Biz, açıkçası ABD Dışişleri Bakanlığı’nın rutin bir soruşturmaya verdiği tepkiye çok şaşırdık. Amerikalı diplomatların ve elçilik çalışanlarının güvenliği bizim birinci önceliğimiz. Bu konuda kesinlikle soru işareti yok.”
Türkiye ve ABD’nin yarım asrı aşkın süredir müttefik ve ortak olduğunu vurgulayan Şimşek, “Ben aramızdaki ortaklığın böyle krizlerin üstesinden gelecek güçte olduğuna inanıyorum. Çok açık olmak gerekirse biz bu ihtilaf durumunun bir saniye daha sürmesini istemiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Empati bekliyoruz
 
Şimşek, Türkiye ile ABD’nin, terör örgütü DEAŞ’ı yok etmek için halen birlikte çalıştığına dikkati çekerek, iki ülkenin savunma ve ekonomi başta olmak üzere birçok alanda birbirine ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.
Başbakan Yardımcısı Şimşek, çok kısa bir süre önce kanlı darbe girişimini tecrübe eden Türkiye’nin, müttefiklerinden yanlış bilgilere itimat etmek yerine daha fazla anlayış, dayanışma ve empati beklediğini bildirdi.
Yaşanan anlaşmazlığı çözmenin tek yolunun diyalogdan geçtiğini anlatan Mehmet Şimşek,  şöyle devam etti:
“Bugünleri arkamızda bırakmalıyız ve diyalog ilerlemenin tek yolu. Türkiye kimseyi keyfiyen tutuklamadı. Siyasi rehinelerimiz yok. Türk adalet  sistemine en azından doğru şekilde işleyeceği varsayımıyla yaklaşılmasını bekliyoruz.” 
 
10 yılın en iyi istihdam artışı
 
Mehmet Şimşek, Türkiye’nin büyüme hikayesinin sağlam bir şekilde devam edeceğini belirterek, “Bu nedenle gelecek 3 yıl için yüzde 5.5 büyüme hedefliyoruz. Bazıları bunu iyimser bulabilir. Biz onlara son 15 yıldaki reel büyüme ortalamamızın yüzde 5.6  olduğunu hatırlatmak isteriz” dedi. Başbakan Yardımcısı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yıl büyümemiz büyük ihtimal yüzde 5.5’e yükselecek. Bu, OECD ülkeleri arasındaki en iyi ve G20 ülkeleri arasındaki en yüksek üçüncü büyüme oranı olacak. Bu oldukça iyi bir sonuç. Büyümemiz sadece hızlı değil aynı zamanda kapsayıcı. İstihdam artışı yüksek. Bu yılın başından bu yana 1 milyonu aşkın kişiye istihdam yarattık.” 
İstihdam artışının son 10 yılın en iyi performansı olduğunu anlatan Şimşek, iyileşen  Türk iş gücü piyasasının iç talebi, toparlanan Avrupa ekonomisinin dış talebi güçlü tutacağını söyledi. 

HABER ÖNERİLERİ

Emekliye 355 TL zam yolu göründü

Bakan Albayrak: Piyasalarla kavga etmeyeceğiz

Kurban Bayramı tatilini 9 gün yaptılar bile!

SGK’dan emekli maaşlarına yapılan zamlara ilişkin açıklama

Kredi kartı kullananlar için çok önemli uyarı

24 Temmuz gerilimi

Hissedip Getir’di vurdu gol oldu

Türkiye bir daha bu kadar cazip olmaz

Rakıda “milliyetçilik” kavgası Mey ile Elda’yı mahkemelik etti

30 bin YTL’lik TV için kuyruk