Milyonlarca kişiye müjde! O paraları geri alabilirsiniz

Emlak vergisinde ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs'ta sona erecek. Şartları sağlayan emekliler, engelliler, gaziler ve şehit yakınları bu vergiyi ödemeyecek. Ödemiş olanlar da geri alabilecek.

15.05.2019 Çarşamba 08:06
Güncellenme: 15.05.2019 08:09
Ülkemizde bazı dezavantajlı kesimlere devletin destekleri devam ediyor. Özellikle kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve engelliler gibi gruplara hem belli şartlarda parasal destek hem de bazı muafiyetler tanınarak hayatları kolaylaştırılıyor. Ülkemizde bazı dezavantajlı kesimlere devletin destekleri devam ediyor. Özellikle kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve engelliler gibi gruplara hem belli şartlarda parasal destek hem de bazı muafiyetler tanınarak hayatları kolaylaştırılıyor.
 
Bu istisnalardan birisi de emekliler, engelliler, gaziler ve şehit yakınlarına tanınan emlak vergisi istisnası. Belli şartlarda bu kişiler emlak vergisi ödemiyor. Yanlışlıkla ödenmiş vergileri de geri alma imkanı bulunuyor.
 
İşte bu istisnanın detayları: 
 
HER EMEKLİ YA DA ENGELLİ YARARLANABİLİYOR MU?
 
Hiçbir geliri olmadığını belgeleyen ya da sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emeklilerin, gazilerin, engellilerin, şehitlerin, dul ve yetimlerinin, işsizlerin bu istisnadan yararlanma hakkı bulunuyor.
 
AYNI EV İKİ KİŞİNİN ÜZERİNDEYSE NE YAPILACAK?
 
200 metrekarelik evde emeklinin ya da diğer hak sahiplerinin hissesi varsa, hisse oranları kadar vergiden muaf tutuluyorlar. 
 
YURT DIŞINDAN EMEKLİ OLANLAR DA HAK SAHİBİ OLABİLİYOR MU?
 
Vergi istisnasından sadece Türkiye'deki sosyal güvenlik kurumlarından emekli olanlar faydalanabiliyor. Dolayısıyla yurt dışından emekli olanlar emlak vergisi ödemek zorunda.
 
VERGİ İSTİSNASINDAN FAYDALANMAK İÇİN İLGİLİ KONUTTA OTURMA ŞARTI VAR MI?
 
Hayır. Bu evde oturmanız ya da kiraya vermiş olmanız hakkınızı kaybettirmiyor. Bu evde oturmayıp başka yerde kirada bulunuyorsanız da vergi ödemiyorsunuz.
 
ÖLÜM MAAŞI ALANLAR DA İSTİSNADAN YARARLANABİLİR Mİ?
 
Bankalarındaki paralarından dolayı kazanç elde eden emekliler de muafiyetten yararlanabiliyor. Eşinden dolayı ölüm aylığı alan emekliler de bu gelirleri olduğu halde emlak vergisi ödemiyor.
 
YANLIŞLIKLA ÖDENEN VERGİLER GERİ ALINABİLİR Mİ?
 
Evet, 5 yıllık geriye doğru zaman aşımı süresi içinde ödediğiniz fazla vergileri geri alabilirsiniz. Bunun için o dönemlerde de şartları taşıdığınızı gösterir belgelerle belediyeye müracaat etmelisiniz.
 
ARSASI OLAN EMEKLİLER BU HAKTAN YARARLANABİLİR Mİ?
 
Hayır, vergi istisnası sadece konutlar için geçerli. İşyeri olanlar da yararlanamıyor. (Takvim)
 

HABER ÖNERİLERİ

Kadınlara çifte maaş!

Bayram öncesi işsizlik maaşı hesaplarda!

Ve başladı! Plan hazır...

Yargıtay'dan kredi masraflarına ilişkin zaman aşımı süresi kararı

Yüz binlerce kişiyi ilgilendiriyor! İlk kez...

İhracat işlemlerinde "elektronik" dönem resmen başladı!

Bakan Turhan'dan Yeni Havalimanı metrosuyla ilgili açıklama

1915 Çanakkale Köprüsü Lapseki Keson İndirme Töreni yapıldı

Bayramda 10 milyar liralık hareketlilik

Hazine Bakanlığı'ndan Reuters'a sert tepki: Türkiye ekonomisini doğrudan hedef alıyor