Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Yeni Eğitim-Öğretim Çalışma Takvimi Modeli'ni açıklayacak

Eğitimin yol haritası açıklayacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakanlık Başöğretmen Salonu'nda Yeni Eğitim-Öğretim Çalışma Takvimi Modeli'nin tanıtımını yapacak. Yeni sistemde ara tatil sayısının artırılması gündemde.

15.05.2019 Çarşamba 07:36
Güncellenme: 15.05.2019 11:07
Milyonlarca öğrenci ve velinin beklediği gün geldi.Bir süredir okulların  çalışma takvimi üzerine yürütülen çalışmalar tamamlandı.Yeni Eğitim-Öğretim Çalışma Takvimi Modeli bugün açıklanıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakanlık Başöğretmen Salonu'nda düzenleyeceği toplantı ile ile yeni modali duyurucak. 
 
Yeni modele ilişkin ilk bilgiler de ortaya çıktı. Yeni sistemde tatil sayısının artırılması gündemde.Mevcut sistemde eğitim öğretim yılı 90'ar günlük 2 dönemden oluşuyor. 2 dönemin arasında ise 2 haftalık sömestr tatili yer alıyor. Milli eğitim bakanlığı buna iki kısa tatil daha eklemeyi planlıyor. Bu tatillerin 40-45 günde bir olması yani kasım ve nisan aylarına denk gelmesi bir hafta olması üzerinde duruluyor.180 iş günü olan eğitim süresinin yeni çalışma sisteminde de korunması bekleniyor.
Bölgere göre ayrı eğitim takvimi modeli de sözkonusu olabilir. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tatil sürelerinin bölgesel ihtiyaçlara göre düzenlenebileceğini de söylemişti. Selçuk, "Sadece bir tane yarı yıl olması gerekmiyor bölgenin ihtiyaçlarına göre üç sömestrlik bir okul da olabilir" demişti.

HABER ÖNERİLERİ

MEB ilan etti! Ve başladı, 31 Temmuz'a kadar sürecek...

2020-2021 İlkokul kayıtları ne zaman başlıyor? Çocuğum hangi okula gidecek?

Okullar 31 Ağustos'ta açılıyor mu? MEB'den flaş açıklama! Okulların açılacağı tarih belli oldu

KPSS sınavına kimler girebilir? Puanlar hangi alımlarda kullanılacak?

MEB harekete geçti, değişiyor! 2 yıl...

YKS'ye damga vuran soru! ÖSYM'nin Mabel Matiz sorusu sosyal medyada!

MEB duyurdu! Gelecek yıl da olacak...

MEB harekete geçti! Flaş yaz tatili kararı

Sınavdan yarım saat erken çıkan öğrencilere puan formülü

Eğitimcilerden AYT yorumları! YKS hakkında eğitimciler ne diyor? Eğitimcilere göre AYT zor muydu?