MHP lideri Bahçeli'den Tahran Zirvesi açıklaması

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Tahran zirvesiyle ilgili sosyal medya hesabından açıklamalar yaptı.

08.09.2018 Cumartesi 18:01
Güncellenme: 08.09.2018 18:21
Bahçeli'nin açıklamaları şu şekilde; 
 
Suriye’nin durumuna bakınız, bunu görürsünüz. Irak’a bakınız, buna şahit olursunuz. Genel olarak Ortadoğu’ya, Balkanlara, Afrika’ya odaklanınız aynısıyla karşılaşırsınız. Nitekim dalından kopan yaprakların, gövdeden koparılan dalların akıbetini sert esen rüzgârlar belirlemiştir.
 
İdlib bahanesiyle sahne alan küresel ve bölgesel güç mücadeleleri giderek şiddetlenirken, yönetilebilir istikrarsızlık ve dehşet verici kaos sarmalı tesir alanını genişletiyor. Suriye’de akan kan durmuyor, masumların canı üzerinden yapılan pazarlıklar bitmiyor.
 
Dünkü Tahran Zirvesi elbette anlamlı ve değerlidir. Suriye’de demokratik ve siyasi geçiş sürecinin behemehâl teminiyle ateşkes rejiminin tesisi kaçınılmaz ve beka düzeyinde bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacın karşılanmasında muhatap bütün ülkeler tarih ve insanlık önünde sorumludur.
 
Astana Mutabakatı, Soçi Zirvesi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 Sayılı Kararıyla birlikte Cenevre süreçlerinin etkili olabilmesi için Türkiye haricinde sahada ve masada bulunan diğer taraf ülkeler samimi ve yapıcı hareket etmek durumundadır.
 
Bir defa Suriye’nin geleceğinde Esad yer almamalıdır.Buna yönelik siyasi kararı da Suriye halkı vermelidir. Bu ülkenin bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne saygı ve riayet ise esas olmalıdır. Esad ile Putin İdlib’e bomba yağdırmaktan, ateşkes arayışlarını sabote etmek vazgeçmelidir.
 
İdlib’teki gelişmeler Türkiye’nin milli güvenliğini, Söğüt emanetini olumsuz düzeyde etkileyecektir. Bu itibarla yeni ve yoğun bir göç dalgasına asla müsaade edilmemeli, nüfus istiklalimizi daha fazla zora ve sıkıntıya sokacak adım ve kararlardan ihtiraz edilmelidir.

HABER ÖNERİLERİ

Tüm Türkiye'nin gözü kulağı Ankara'da! 5 şehir için...

Kabul edildi! Çalışma saatleri...

Adalet Bakanı Gül'den 'Demirtaş' açıklaması: Halen derdesttir

Deniz Baykal'ı kahreden ölüm haberi!

CHP'li Öztürk Yılmaz ihraç edildi

Ankara kulisi Gökçek'le kaynıyor!

Yerel seçimler 2019 anket sonuçları! Hangi ili kim kazanır?

Başkan Kocamaz, partisinden istifa etti

Son dakika: MHP'de büyükşehir belediye başkan adayları belli oldu

MHP'den Burhanettin Kocamaz'a istifa tepkisi