Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 24'te sabit tuttu.

12.06.2019 Çarşamba 14:00
Güncellenme: 12.06.2019 14:57
AA
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para  Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz  oranını yüzde 24'te sabit tuttu. TCMB tarafından faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Merkez  Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplanan PPK'nın, politika faizinin  yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdiği bildirildi.
 
Duyuruda, son dönemde açıklanan verilerin ekonomideki dengelenme  eğiliminin devam ettiğini gösterdiği belirtildi.Dış talebin nispeten gücünü koruduğu, finansal koşullardaki sıkılığın  da etkisiyle iktisadi faaliyetin yavaş bir seyir izlediği ifade edilen duyuruda,  şunlar kaydedildi:
 
 "Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir. İç talep  gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü  desteklemektedir. Bununla birlikte kurul, fiyatlama davranışlarına dair riskleri  sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla sıkı parasal  duruşun korunmasına karar vermiştir. Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki  bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen  unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen  patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir."
 
Duyuruda, açıklanacak her türlü yeni veri ve haberin, kurulun geleceğe  yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği vurgulanarak, PPK  toplantı özetinin beş iş günü içinde yayımlanacağı bildirildi.Öte yandan AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete katılan 20 ekonomistin  16'sı politika faizinde herhangi bir değişiklik beklemezken, 4 ekonomist indirim  olacağını tahmin ediyordu.
 

HABER ÖNERİLERİ

Kredilerle ilgili flaş karar! BDDK duyurdu...

Temmuzdan itibaren arttı! Hesabınızı kontrol edin, 4 bin 800 lira...

'Helal' otelde büyük şok! Milyonluk vurgun...

Konut kredisi faiz oranları düştü! Bankalar...

Bir dönemin zam şampiyonuydu! Soğan artık bir lira...

Merkez Bankası'ndan flaş faiz kararı! 10 Temmuz'dan itibaren...

Merkez Bankası'ndan flaş faiz kararı! 10 Temmuz'dan itibaren...

BIST 100 salgın sonrası ilk defa 120 bini aştı

Haksız kesilen elektrik faturalarının bedelini faiziyle geri aldı

Haksız kesilen elektrik faturalarının bedelini faiziyle geri aldı