Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 24'te sabit tuttu.

12.06.2019 Çarşamba 14:00
Güncellenme: 12.06.2019 14:57
AA
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para  Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz  oranını yüzde 24'te sabit tuttu. TCMB tarafından faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Merkez  Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplanan PPK'nın, politika faizinin  yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdiği bildirildi.
 
Duyuruda, son dönemde açıklanan verilerin ekonomideki dengelenme  eğiliminin devam ettiğini gösterdiği belirtildi.Dış talebin nispeten gücünü koruduğu, finansal koşullardaki sıkılığın  da etkisiyle iktisadi faaliyetin yavaş bir seyir izlediği ifade edilen duyuruda,  şunlar kaydedildi:
 
 "Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir. İç talep  gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü  desteklemektedir. Bununla birlikte kurul, fiyatlama davranışlarına dair riskleri  sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla sıkı parasal  duruşun korunmasına karar vermiştir. Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki  bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen  unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen  patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir."
 
Duyuruda, açıklanacak her türlü yeni veri ve haberin, kurulun geleceğe  yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği vurgulanarak, PPK  toplantı özetinin beş iş günü içinde yayımlanacağı bildirildi.Öte yandan AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete katılan 20 ekonomistin  16'sı politika faizinde herhangi bir değişiklik beklemezken, 4 ekonomist indirim  olacağını tahmin ediyordu.
 

HABER ÖNERİLERİ

Malulen emeklilikte yaş şartı yok

Meteoroloji ve uzmanlardan peş peşe uyarılar geldi! Günlerce sürecek

Türk-İş toplu sözleşme teklifini hükümete sundu

Kamu bankaları ortak ATM uygulamasına geçti

Enerji sektörüne 2019`da 250 milyon euro yatırım

Rolls-Royce, Siemens’in elektrikli uçak bölümünü satın aldı

Bahşiş ücrete eklenir tazminat hesabına girer

105 milyon liraya satılık ada

Danıştay'dan flaş karar! Kefil olanlardan...

Ruhsar Pekcan: 2 milyar liralık kredi desteği