Merkez Bankası Başkanı 4 yıl görevinin başında

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile TCMB Başkanı’nın görev süresi 5 yıldan 4 yıla indirildi. Başkan ve başkan yardımcıları Cumhurbaşkanı tarafından atanacak ve “Görevden alınabilir” hükmünden istisna tutulacak

11.07.2018 Çarşamba 02:30
Güncellenme: 10.07.2018 23:30
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve başlamasının ardından dün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı ve başkan yardımcılarının 4 yıllığına Cumhurbaşkanı tarafından atanması kararlaştırıldı. Başkan ve yardımcısı atandıktan sonra görev süreleri dolmadan görevden alınamayacak.
 
4 yıllığına atanacak
 
Aynı kararnameye göre, TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) üyeleri de Cumhurbaşkanı onayıyla atanacaklar. Resmi Gazete’nin önceki günkü mükerrer sayısında yayımlanan 703 nolu Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile TCMB Kanunu’ndaki, “(TCMB) Başkanı Bakanlar Kurulu kararıyla 5 yıllık bir dönem için atanır. Bu sürenin sonunda yeniden atanabilir” fıkrası yürürlükten kaldırılmıştı. Söz konusu KHK ile TCMB başkan yardımcıları için aranan “Meslekleriyle ilgili en az 10 yıl çalışma ve başkanın önerisi ile müşterek kararla 5 yıl süreyle atanma” ibaresi de kaldırılmıştı. Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yer alan ‘Üst Kademe Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre TCMB Başkanı ve yardımcıları 4 yıllığına Cumhurbaşkanı tarafından atanacak. 
 
Görevden alınamayacaklar
 
İlgili kararname ile görev süreleri 4 yıl olarak belirlenen TCMB Başkanı ve yardımcısı, PPK üyelerinin yanı sıra rektörler, TÜİK başkanı, ÖSYM başkanı, TRT Genel Müdürü, RTÜK hariç düzenleyici denetleyici kurum başkan ve üyeleri, TMSF Başkanı ve üyelerinin de aralarında bulunduğu üst yöneticiler “Görev süreleri sona ermeden Cumhurbaşkanınca görevden alınabilir” hükmünden istisna tutuldu. 
İstisna tutulanlar görev süreleri en fazla 4 yıl olarak belirlenenlerin yer aldığı 3 sayılı cetvelde bulunuyor. Aynı listede yer alan üst yöneticilerin istisna tutulduğu diğer hükümler ise görev sürelerini, atandıkları tarihte görevde bulunan cumhurbaşkanının görev süresi ile sınırlayan hüküm oldu. Bir istisna da ilgili kamu üst yöneticilerinin Cumhurbaşkanı’nın görev süresi bitiminde görevlerini sona erdiren hüküm oldu.
 

HABER ÖNERİLERİ

Konut satışları Haziran'da yıllık yüzde 22.4 arttı

Plajlar doldu taştı! Adım atacak yer yok

Bu bahisi kesin devlet kazanır

Müjde üstüne müjde! Emekliye iki ikramiye, gençlere 3 asgari ücret ve...

‘Milli servet’ dedik gözümüz gibi baktık

Microsoft net karını ve gelirini artırdı

F35’lerin fiyatı yüzde 6 ucuzladı

SGK'dan prim müjdesi geldi!

Bedelli askerliğe gidecek çalışanlar ne yapacak? İşte merak edilen soruların cevapları

Doktorlar ve diş hekimlerine güzel haber