Memura zam! Memur-Sen...

Memurları çok yakından ilgilendiren flaş bir gelişme yaşandı. Memur-Sen yönetimi, kamu görevlilerine seyyanen zam verilmesi talebini Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'a iletti. Memur-Sen'den yapılan açıklamada, sözleşmeli çalışanların kadro talepleri de gündeme geldi.

13.01.2021 Çarşamba 13:13
Güncellenme: 13.01.2021 13:18
AA
Memur-Sen yönetimi, kamu görevlilerine seyyanen zam verilmesi talebini Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'a iletti. Memur-Sen'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Genel Başkan Ali Yalçın ve beraberindeki Yönetim Kurulu üyeleri Hazine ve Maliye Bakanı Elvan tarafından kabul edildi.
 
Kabulde, kamu görevlilerinin alım gücünün düştüğüne dikkati çekerek seyyanen zam beklentilerini Bakan Elvan'a ileten Yalçın, şu ifadeleri kullandı: "Açıklanan 14,6'lık enflasyon söz konusu. Ancak sahada gerçek enflasyonun bu olmadığını biliyoruz. Gıda enflasyonu yüzde 19'u gördü. Vergilere bakıyoruz 9,21 arttı. Asgari ücret ise 21,56 oranında artırıldı. Bu rakamlar ışığında görüyoruz ki gerçek enflasyonun hesaplanması zor değil. Kamu görevlilerinin alım gücünün düştüğü herkesin malumu, seyyanen zam istiyoruz."
 
SÖZLEŞMELİLERİN KADRO TALEBİ DE AKTARILDI
 
Kabulde, kamuda sözleşmeli istihdam konusu da gündeme geldi. Yalçın, kamuda sözleşmeli statüsünün son bulması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: "Kamuda sözleşmeli sayısı 400 bini aştı. Kamudaki sözleşmeliler arasındaki özlük hakları farklılığı da 20'yi buldu. Bu konunun da gündeme alınması gerekiyor. Kamuda sözleşmeli memurluk son bulmalı, kamuda istihdam modeli 'kadrolu' olmalıdır."
 
Bakan Elvan'a sağlık çalışanlarının taleplerini de ileten Yalçın, "Sağlık çalışanlarına yapılan ek ödemelerde sorunlar var. Bu sorunların başında ise hala yapılmamış ek ödemeler var. Bu sorunlar giderilmeli. Sorunların giderildiği gibi belirsizlik de bitirilmeli." ifadelerini kullandı.
 
Yalçın, Belediyeler Kanun'a tabi yerel yönetimlerde çalışan sözleşmeli personele kadrolarının bir an önce verilmesini istedi.
 
 

HABER ÖNERİLERİ

2021 öğretmen maaşları ne kadar oldu? Kıdem yılına göre 2021 yeni öğretmen maaşları!

Üniversite hastanelerinde çalışan sağlıkçılara da ek ödeme yapılacak!

2021 Sağlık personeli nöbet ücretleri ne kadar oldu? Sağlık nöbet ücretleri 2021!

Öğretmenlerin il içi ve iller arası tayin başvuru süresi uzatıldı! MEB duyurdu!

2021 yılı mimar ve mühendis maaşları ne kadar oldu? İşte 2021 memur maaşları!

En düşük ve en yüksek memur ve memur emeklisi maaşı ne kadar oldu? 2021 yılı memur ve emekli memur maaşları!

İmam maaşı ne kadar? 2021 vaiz, imam ve emekli imam maaşı

Emekli maaş farkları ne zaman ödenecek? Memur maaş farkları ne zaman yatacak? Emekli memur maaş farkları hesaplara yatma tarihi…

2021 Polis maaşları ne kadar oldu? İşte 2021 polis maaşları!

Yeni memur maaşları 2021 belli oldu! Memur maaş zammı ne kadar, maaş hesaplama…