MEB uzaktan eğitimin kazanımlarını ölçecek

Milli Eğitim Bakanlığı, uzaktan eğitim sürecinde ortaokul ve lise öğrencilerinin kazanımları edinme düzeylerini tespit amacıyla "Çevrimiçi Kazanım Değerlendirme Uygulaması"nı hayata geçirecek.

30.06.2020 Salı 10:51
Güncellenme: 30.06.2020 10:52
AA
MEB Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü  tarafından illere gönderilen yazıda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile  mücadele kapsamında alınan tedbirler çerçevesinde uzaktan eğitim süreci  yürütüldüğü hatırlatıldı.
 
Bu kapsamda, uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin kazanımlarını  edinme düzeyleri belirlenecek.
 
Geliştirilen yazılım aracılığıyla ülke genelinde 1-7 Temmuz'da  "Çevrimiçi Kazanım Değerlendirme Uygulaması" yapılacak.
 
Uygulama resmi ortaokul ile imam hatip ortaokullarının 5, 6, 7 ve  liselerin 9, 10 ve 11'inci sınıflarında öğrenim gören öğrencilere yönelik olacak.  Öğrencilere, sınıf seviyelerine uygun olarak hazırlanan, bilgisayar, tablet ve  cep telefonundan katılabilecekleri çevrimiçi test uygulanacak.
 
Testi, 5'inci sınıflar 1 Temmuz, 9'uncu sınıflar 2 Temmuz, 6'ncı  sınıflar 3 Temmuz, 11'inci sınıflar 4 Temmuz, 7'nci sınıflar 6 Temmuz, 10'uncu  sınıflar 7 Temmuz'da saat 08.00-23.59 arasında "araştırma.meb.gov.tr" adresi  üzerinden yapabilecek.
 
Uygulama süresi tüm sınıf seviyelerindeki tüm testler için 40 dakika  olacak. Her testte 20 soru bulunacak. Uygulama sonunda doğru, yanlış ve boş  bırakılan soruların sayıları görülebilecek, ancak bu sonuç herhangi bir yerde not  veya puan olarak kullanılmayacak.
 
Her öğrenci, sistemin kendisine rastgele atadığı dersten katılacak
 
Ortaokul öğrencilerine Türkçe, matematik, fen bilimleri, sosyal  bilgiler, din kültürü ve ahlak bilgisi ve İngilizce, lise öğrencilerine ise Türk  dili ve edebiyatı, matematik, tarih, coğrafya, fizik, kimya, biyoloji ve  İngilizce testleri uygulanacak. Her öğrenci, sistemin kendisine rastgele atadığı  sadece bir dersten uygulamaya katılacak.
 

HABER ÖNERİLERİ

MEB resmen değiştirdi! Artık yasak...

YKS tercih işlemleri bu gece yarısı sona erecek

Okullar ne zaman açılıyor? İşte tüm detaylar

Bakan Selçuk açıkladı: Seyreltilmiş ve aşamalı eğitim nedir?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk açıkladı! 'Gelecek senenin tamamı...'

Üniversiteler açılacak mı? İlk karar geldi...

Artık e-Devlet'ten alınacak!

Okullar ne zaman açılacak? MEB duyurdu, milyonların gözü orada...

ÖSYM Başkanı açıkladı! Sınav başvurularında artık HES Kodu bilgisi istenecek

Üniversite harçları belli oldu!