MEB ilan etti! Ve başladı, 31 Temmuz'a kadar sürecek...

Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. Milyonlarca kişi bekliyordu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 'Benim meslek hayatımın hayalidir" diyerek tasarım ve beceri atölyelerini duyurdu. Öte yandan MEB, öğrencilerin yaz döneminde yabancı dilden uzak kalmamaları için başlatılan EBA Çevrim İçi İngilizce Yaz Okulu, 31 Temmuz'a kadar sürecek. A1 ve A2 düzeyinde 4 temel dil becerisini içeren dersler, kendi kendine öğrenmeye uygun e-etkinliklerden oluşuyor. EBA platformundaki İngilizce derslerine başlamadan önce kendi seviyelerini belirlemeye yardımcı olacak bir öz değerlendirme ölçeğiyle karşılaşacak öğrenciler, dil seviyelerine uygun düzeylere yönlendirilecek.

02.07.2020 Perşembe 17:47
Güncellenme: 02.07.2020 17:52
AA
MEB milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren iki projeyi duyurdu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Meslek liselerindeki üretim ve altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Mesela elektrikli otomobil, tarım, maske makinesi gibi alanlarda ihtiyacı karşılayacak iş garantili bölümler açıyoruz ve bunların sayısını artırmak, bu potansiyeli harekete geçirmek için çalışıyoruz" dedi.Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; Bakan Selçuk, 'Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları' kapsamında Karabük ve Aksaray'daki öğretmenlerle bir araya geldi. Videokonferans yöntemiyle gerçekleşen toplantıları, binlerce öğretmenin yanı sıra aileleri de evlerinde takip etti. Bakan Selçuk, Karabük programında meslek lisesi öğretmenlerinin; mesleki eğitimdeki çalışmalarla ilgili sorularını cevapladı. Selçuk, "Meslek liselerindeki üretim ve altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Otomasyon ve sürekli dönüşen bir teknoloji söz konusu. Biz bu doğrultuda sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde liselerimizde yeni bölümler açıyoruz. Mesela elektrikli otomobil, tarım, maske makinesi gibi alanlarda ihtiyacı karşılayacak iş garantili bölümler açıyoruz ve bunların sayısını artırmak, bu potansiyeli harekete geçirmek için çalışıyoruz" dedi.Bakan Selçuk, Türkiye'nin salgın döneminde meslek liselerinin başarısını G20 ülkelerinin eğitim bakanlarıyla da paylaştığını söyledi.
 
BAŞARILAR DİLEDİ
 
Bakan Selçuk, ikinci buluşmasını Aksaray'da görev yapan öğretmenler ile gerçekleştirdi. 2003'ten beri Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yapan son olarak personel genel müdürüyken Aksaray Valisi olarak atanan Hamza Aydoğdu da buluşmaya katıldı. Kentteki tüm meslektaşları adına Vali Aydoğdu, Bakan Selçuk'a 'Hoşgeldiniz' dedi. Bakan Selçuk, eğitimci bir valinin Aksaray'a önemli katkılar sağlayacağına duyduğu inancı belirterek Aydoğdu'ya başarılar diledi. Bakan Selçuk, tavsiye isteyen aday öğretmen Hande Ozan'a şu yanıtı verdi: "Öğretmenlik çocuklara bir şey öğretmekten ziyade öğretmenin kemale ermesidir. Olgunlaşan öğretmen çocuklara çok daha faydalı olur. Mümkün olduğunca yeni çıkan yayınları takip etmek, alandaki akademisyen ve uzmanlarla irtibat halinde olmak sizlere katkı sağlar. Ama alan bilgisi tek kanattır ve tek kanatla uçamazsınız. Diğer kanadınızda da bir takım sanatsal sportif beceriler konusunda derinleşmeniz lazım."
 
'TASARIM BECERİ ATÖLYELERİ MESLEK HAYATIMIN HAYALİ'
 
Programda, Dilek Akça'nın daha fazla atölye oluşturulması talebi üzerine Bakan Selçuk, "Tasarım Beceri Atölyeleri benim meslek hayatımın hayalidir. Mümkün olduğu kadar okullardaki uygun alanları atölyelere dönüştüreceğiz. EBA Yaz Okulu'nda da atölyeler ile çok güzel kuşaklar var. Evin bir köşesi de atölye olabilir önemli olan çocukların duyumsayarak üretim bazlı iş yapmaları. Böylelikle çocuklarımızın neye yatkın olduklarını çok daha erken dönemde deneyimleyerek öğrenmelerini sağlayacağız" dedi. 
 
MEB, EBA PLATFORMUNDA İNGİLİZCE YAZ OKULU DERSLERİ BAŞLATTI
 
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilerin  yaz döneminde yabancı dilden uzak kalmamaları için Eğitim Bilişim Ağı (EBA)  Çevrim İçi İngilizce Yaz Okulu başlattı. AA muhabirinin, Bakanlık yetkililerinden aldığı bilgiye göre, A1 ve A2  düzeyinde 4 temel dil becerisini içeren dersler, kendi kendine öğrenmeye uygun  e-etkinliklerden oluşuyor.  EBA platformundaki İngilizce derslerine başlamadan önce seviyelerini  belirlemeye yardımcı olacak bir öz değerlendirme ölçeğiyle karşılaşacak  öğrenciler, daha sonra dil düzeylerine uygun olarak A1 veya A2 paketine  yönlendirilecek. Her öğrenenin bireysel farklılıklarını desteklemek için iki pakete de  erişimde sınırlama olmayacak. Öğrenciler istedikleri paketi takip edebilecek, her  iki bölümden de ders izleyebilecek. EBA platformunda başlatılan İngilizce dersleri, 31 Temmuz'a kadar  hafta içi her gün yayınlanacak. Öğrenciler, bir önceki günün derslerini tekrar  edebilecek. Her dersin sonunda öğrenciler, yöneltilen sorulara göre edindikleri  yeterlilikleri değerlendirebilecek.   
 Eğlenceli etkinlikler, oyunlar, animasyonlar
 
İngilizce Yaz Okulu'ndaki etkinlikler, öğrencilerin eğlenirken  öğrenmesi temeline dayanıyor. Bu nedenle dersler, çeşitli oyunlar, dinleme  metinleri, videolar ve animasyonlar ile zenginleştirildi.İçerikler, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Yabancı Dil Eğitimi  Araştırma ve Geliştirme Merkezi (YDE ARGEM) koordinesinde, YEĞİTEK e-içerik  geliştirme ekibi ile Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü  ekiplerinden toplam 90 gönüllü İngilizce öğretmeninin desteğiyle hazırlandı.Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün katkılarıyla  içerik geliştirme ekibine, 10 ve 12 Haziran 2020 tarihlerinde Hacettepe ve  Pamukkale üniversitelerinden akademisyenler tarafından uzaktan hizmet içi  eğitimler düzenlendi.Derslerin oluşturulmasına başlanmadan önce YDE ARGEM tarafından  çalışmanın sınırlarını çizen ve öğretmenlere rehberlik edecek bir kılavuz  hazırlandı. Kılavuzda çalışmanın kapsamı, düzeyi, hedefleri, her bir derste hedef  olarak kullanılacak dil işlevleri, kelime listeleri, dil bilgisi yapıları ile  etkinliklerin incelenmesinde kullanılacak kriterler sunuldu.İçeriklerde öğretmenlerin Web 2.0 araçlarını kullanarak ürettiği özgün  ürünlerinin yer almasına dikkat edildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, dün başlatılan İngilizce yaz okulu  programına ilişkin, velilere yönelik Twitter'daki paylaşımında, yabancı dil  öğrenmeyi, çocuklarının öğrenmesini çok önemsediklerini bildiğine işaret ederek,  bu konuyu kendilerinin de önemsediğini ifade etti. Selçuk, EBA Çevrim İçi İngilizce Yaz Okulu programı ile öğrencilerin  dil düzeylerini ve gelişimlerini de izleyebileceklerini kaydetti.
 
 
 
 

HABER ÖNERİLERİ

MEB resmen değiştirdi! Artık yasak...

Bakan Selçuk duyurdu! Cezaevinde Adalet Mesleki Eğitim Merkezi açıldı, bir ilk...

YKS tercih işlemleri bu gece yarısı sona erecek

Milli Eğitim Bakanı Selçuk açıkladı! 'Gelecek senenin tamamı...'

MEB o teklife karşı çıktı! Okullar açılacak mı? İşte 5 formül...

Okullar ne zaman açılıyor? İşte tüm detaylar

YÖK'ten son dakika açıklaması! Üniversiteler ne zaman açılacak? Tarih belli oldu!

Üniversiteler açılacak mı? İlk karar geldi...

Bakan Selçuk açıkladı: Seyreltilmiş ve aşamalı eğitim nedir?

Cumhurbaşkanlığı açıkladı! 24 ile atama yapılacak, sözleşmeli öğretmen maaşları belli oldu