MEB harekete geçti, değişiyor! 2 yıl...

Milyonlarca kişi bekliyordu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tek tek duyurdu. Yeni yapıya geçiliyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, destekleme yetiştirme kurslarına ilişkin mevzuatı da değiştirilerek yeni bir yapıya geçileceğini bildirdi. MEB, ayrıca yıllık izinlerle ilgili 81 ile yazı yolladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzalı yazıda izin planlamasında dikkat edilecek hususlar anlatıldı.

22.06.2020 Pazartesi 16:29
Güncellenme: 22.06.2020 16:32
Okulların tatile girmesinin ardından Mille Eğitim Bakanlığı harekete geçti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni döneme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Salgın döneminde fiziksel sağlık kadar duygusal sağlığı da çok önemsediklerini ifade eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakanlığın eğitim ve öğretime ara verilmesinin ardından tüm illerde bir hafta içinde örgütlenerek öğrenci, veli ve öğretmenlerin ihtiyaçlarını karşılamak için Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Bilgilendirme Hattı kurduklarını söyledi. Velilerin hangi konularda rehberlik desteği istediğiyle ilgili araştırma yaptıklarını ve sonuçlarına göre içerik sunduklarını belirten Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar için "Özelim Eğitimdeyim" gibi aplikasyonlar hazırladıklarını, rehberlik konusunda dijital kitaplar yayımladıklarını, videolar ürettiklerini ve TRT EBA'da içerikler geliştirdiklerini anlattı. 
 
"Rehber öğretmenlere çok güzel haberlerimiz olacak" Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına ilişkin de çalışma yürüttüklerini aktaran Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Yönetmelikle ilgili öğretmenler, sivil toplum kuruluşları, akademisyenlerden görüş aldık. Yüzde 100 mutabakatla bir yönetmelik hazırladık, çok kısa süre içerisinde hayata geçecek. Okulda rehber öğretmenin günlük hayatı nasıl yürüteceği, rehberlik araştırma merkezlerindeki çalışmalar ile rehberlikle ilgili alınan eğitimlerin belgelendirilmesi konusunda yenilikler getiriyoruz. Sivil toplum kuruluşlarının bazı talepleri vardı, onları yerine getirdik. İnşallah, iki hafta içerisinde bununla ilgili kamuoyuyla paylaşımda bulunacağız. Bütün rehber öğretmenlerin talepleri konusunda çok güzel haberlerimiz olacak." dedi.
 
 
 Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencilere yönelik e-Rehberlik uygulaması bulunduğunu hatırlatarak, bu konunun da yeni yönetmelikte yer alacağına değindi. - Yeni ilkokul, ortaokul ve lise tasarımları Türkiye ve dünyanın zorlu bir dönemden geçtiğine işaret eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2023 Eğitim Vizyonu'nda, hangi işin ne zaman yapılacağının somut şekilde belirlendiğini, bu hedeflerden asla vazgeçmediklerini vurguladı. 
 
Eğitim Vizyonun takvimi ve uygulamalar konusunda corona virüs salgınının bazı sınırlamalar getirdiğine dikkati çeken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bazı konularda beklenenden daha çabuk mesafe alındığını dile getirdi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Mesela öğretmen eğitiminde beklentimizden yaklaşık 1 yıl, uzaktan eğitim, dijital altyapı ve benzeri konularda yaklaşık 2 yıl öndeyiz. Birdenbire bazı konularda öne geçtik. Ama örneğin okul öncesi eğitimin zorunlu olması konusunda, takvimimizi biraz zorluyoruz. Bu zorlukları nasıl yaşarız, nasıl üstesinden geliriz diye de ele alıyoruz." değerlendirmesinde bulundu. İlkokullar, ortaokullar ve liseler için yeni program konusundaki çalışmaların kapsamını biraz daralttıklarını bildiren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Çünkü tam bu işin belli bir noktaya geleceği dönemde birdenbire salgın başladı ve biz başka işlerle uğraşmak durumunda kaldık. Akademisyenlerimizin vakit ayıramaması gibi durumlar oldu. Biz ortaöğretimle, ilkokulla, ortaokulla ilgili 100'ün üstünde kuruluşa mektup yazdık, görüş istedik, salgından önce velilerimizi, öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi davet ettik, 'Nasıl bir ilkokul, ortaokul, lise programı, yaklaşım bekliyorsunuz' dedik. Uzmanlarla, okul müdürleriyle oturumlar yapıldı, buradan edindiğimiz içeriklerle biz ilkokul, ortaokul ve lisede önümüzdeki yıl için neler yapabileceğimiz hususunda bir çerçeve oluşturduk. İnşallah onu da kamuoyuyla paylaşacağız." dedi. 18 Mart'ta ataması yapılan öğretmenlerin kararnamelerinin yarından itibaren atandıkları illere gönderileceğini, ikinci 20 bin öğretmen atamasını da 1 Eylül'de yapacaklarını anımsatan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, destekleme ve yetiştirme kurslarına ilişkin yeni hazırlıklara dair "Destekleme yetiştirme kurslarında bu sene mevzuatını da değiştirerek yeni bir yapıya geçiyoruz. 'Bu kursları nasıl daha verimli kullanırız, salgının telafi hususunda ne şekilde işe yarayabilir' gibi soruların cevaplarını sahayla irtibatlı biçimde aldık. Ücretli öğretmenlerimizin, sisteme zaten bir desteği var ama destekleme yetiştirme kursları açısından bakıldığında onların bu desteğine daha çok ihtiyacımız olması ihtimali söz konusu olabilir. Sahaya bir bakalım, neye ihtiyacımız var görelim ona göre yol alırız." açıklamasında bulundu.
 
 
YILLIK İZİN YAZISI 
 
MEB'den Yıllık İzinler Yazısı Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından 18 Haziran 2020 tarihli resmi yazı yayınlandı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzalı resmi yazıda ''COVİD-19 salgınının ülkemizde yayılımının en aza indirilmesi amacıyla okullarımızda yüz yüze eğitim uygulamalarına ara verilmiş olup, çalışanlara yönelik olarak ise uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi çalışma yöntemler uygulanmıştır. Gelinen süreçte 2020/8 Cumhurbaşkanlığı genelgesi çerçevesinde yöneticiler hariç 60 yaş ve üzerinde olanlar ile Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu kronik hastalıkları nedeniyle idari izinli olanlar hariç olmak üzere gerekli tedbirler alınmak koşuluyla normal çalışma düzenine geçilmiştir. Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Yıllık izinlerin kullanılışı" başlıklı 103. maddesinin birinci fıkrasında "Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir." hükmüne yer verilmiştir. Bu bağlamda, 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı hazırlıklarının kusursuz yürütülmesi ve önümüzdeki günlerde yapılması planlanan Rehberlik ve Denetim faaliyetlerinden beklenen faydanın sağlanabilmesi için Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görevli tüm yöneticilerin yıllık izinlerinin anılan faaliyetlerde zafiyet oluşturmayacak şekilde planlanması noktasında gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir.'' ifadelerine yer verildi.
 
 

HABER ÖNERİLERİ

Milli Eğitim Bakanı Selçuk açıkladı! 'Gelecek senenin tamamı...'

Okulların nasıl açılacağı ile ilgili karar son hafta verilecek

YÖK duyurdu! 800 lira burs verilecek

Üniversite harçları belli oldu!

Artık e-Devlet'ten alınacak!

DGS'de corona önlemleri! Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sona erdi!

MEB duyurdu! Gelecek yıl da olacak...

Öğretmen önlükleri yeniden tasarlandı!

Eğitim sisteminde yeni dönem! Hibrit eğitim nedir? Okullar ne zaman açılacak?