MEB'den yeni uygulama! LGS ve YKS'ye giren öğrenciler...

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) harekete geçti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında uygulanan merkezi sınav ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) katılan öğrencilere tercih danışmanlığı hizmeti sunulacak.

30.06.2020 Salı 14:09
Güncellenme: 30.06.2020 14:14
AA
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı açıklamada,  çocuklara sonuç odaklılık yerine süreç odaklı olmanın  öğretilmesi gerektiğini  belirterek aslında en büyük ödülün, yolculuğun kendisi olduğuna dikkati çekti.
 
Geçen günlerde LGS merkezi sınavı ve YKS'nin yapıldığını anımsatan  Selçuk, şunları kaydetti:
 
"Bu sınavların sonuçları ve tercih aşamalarında çocuklarımızla  birlikteliğimize devam ediyoruz. Bakanlığımıza bağlı resmi okullarımız ile  Rehberlik ve Araştırma Merkezlerimizde 'tercih danışmanlığı birimleri' kuruyoruz.  Bu birimlerde, LGS ile YKS'ye katılan öğrencilerimize tercih danışmanlığı hizmeti  vereceğiz. Tercih danışmanlığı birimlerimiz, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden  hizmet verecek. Mezun durumda olan ya da internet erişimi bulunmayan  öğrencilerimize, koordinasyon kurullarının planlaması doğrultusunda RAM’lar  (Rehberlik ve Araştırma Merkezi) tarafından tercih danışmanlığı hizmeti  verilecek. Biz bu rehberlik süreciyle, ailelerimizin koşulları da dikkate  alınarak çocuklarımızın bir üst öğrenim kurumuna yerleştirilmesinde her bir  öğrenci için en sağlıklı ve doğru kararın verilmesine katkı sunmayı amaçlıyoruz."
 
Tercih Danışmanlığı Birimlerinin kurulmasına ilişkin kılavuz, MEB Özel  Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yayımlandı.  Buna göre, birimler aracılığıyla, öğrencilere ilgi, değer ve yetenekleri  doğrultusunda bir üst öğrenim kurumuna geçiş sürecinde rehberlik edilecek.  Öğrenci ve velilere, karar verme sürecinde gereken rehberlik hizmetleri  verilecek.  Birimlerin çalışma takvimi daha sonra açıklanacak.
 
  
 
 
 
 

HABER ÖNERİLERİ

MEB resmen değiştirdi! Artık yasak...

Bakan Selçuk duyurdu! Cezaevinde Adalet Mesleki Eğitim Merkezi açıldı, bir ilk...

YKS tercih işlemleri bu gece yarısı sona erecek

Milli Eğitim Bakanı Selçuk açıkladı! 'Gelecek senenin tamamı...'

MEB o teklife karşı çıktı! Okullar açılacak mı? İşte 5 formül...

Okullar ne zaman açılıyor? İşte tüm detaylar

YÖK'ten son dakika açıklaması! Üniversiteler ne zaman açılacak? Tarih belli oldu!

Üniversiteler açılacak mı? İlk karar geldi...

Bakan Selçuk açıkladı: Seyreltilmiş ve aşamalı eğitim nedir?

Cumhurbaşkanlığı açıkladı! 24 ile atama yapılacak, sözleşmeli öğretmen maaşları belli oldu