MEB'den yeni uygulama! LGS ve YKS'ye giren öğrenciler...

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) harekete geçti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında uygulanan merkezi sınav ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) katılan öğrencilere tercih danışmanlığı hizmeti sunulacak.

30.06.2020 Salı 14:09
Güncellenme: 30.06.2020 14:14
AA
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı açıklamada,  çocuklara sonuç odaklılık yerine süreç odaklı olmanın  öğretilmesi gerektiğini  belirterek aslında en büyük ödülün, yolculuğun kendisi olduğuna dikkati çekti.
 
Geçen günlerde LGS merkezi sınavı ve YKS'nin yapıldığını anımsatan  Selçuk, şunları kaydetti:
 
"Bu sınavların sonuçları ve tercih aşamalarında çocuklarımızla  birlikteliğimize devam ediyoruz. Bakanlığımıza bağlı resmi okullarımız ile  Rehberlik ve Araştırma Merkezlerimizde 'tercih danışmanlığı birimleri' kuruyoruz.  Bu birimlerde, LGS ile YKS'ye katılan öğrencilerimize tercih danışmanlığı hizmeti  vereceğiz. Tercih danışmanlığı birimlerimiz, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden  hizmet verecek. Mezun durumda olan ya da internet erişimi bulunmayan  öğrencilerimize, koordinasyon kurullarının planlaması doğrultusunda RAM’lar  (Rehberlik ve Araştırma Merkezi) tarafından tercih danışmanlığı hizmeti  verilecek. Biz bu rehberlik süreciyle, ailelerimizin koşulları da dikkate  alınarak çocuklarımızın bir üst öğrenim kurumuna yerleştirilmesinde her bir  öğrenci için en sağlıklı ve doğru kararın verilmesine katkı sunmayı amaçlıyoruz."
 
Tercih Danışmanlığı Birimlerinin kurulmasına ilişkin kılavuz, MEB Özel  Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yayımlandı.  Buna göre, birimler aracılığıyla, öğrencilere ilgi, değer ve yetenekleri  doğrultusunda bir üst öğrenim kurumuna geçiş sürecinde rehberlik edilecek.  Öğrenci ve velilere, karar verme sürecinde gereken rehberlik hizmetleri  verilecek.  Birimlerin çalışma takvimi daha sonra açıklanacak.
 
  
 
 
 
 

HABER ÖNERİLERİ

MEB'den flaş karar! Tamamen değişti, öğretmenler ve...

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) resmen duyurdu! Ve başlıyor, 5 Temmuz'da...

21 Haziran 2 Temmuz arası ne olacak, telafi eğitimi planı? Pazartesi okul var mı, tatil mi?

Diyanet duyurdu! 21 Haziran'da başlıyor!

GÜNCELLENDİ! AÖF yaz okulu kayıt tarihi ne zaman 2021, tarihleri? AFÖ yaz okulu online mı olacak 2021, AÖF yaz okulu 2021 başvuru ve yeni kayıt tarihi!

MEB'den flaş karar! Değişti, tarih öne çekildi; 7, 8, 11 ve 12. sınıflar ile...

YKS ile ilgili flaş açıklama! 12. sınıf öğrencileri...

MEB'den son dakika kararı! Uygulama değişti, tüm okullarda artık...

MEB'den flaş karar! Uygulama değişti, tüm okullarda artık...

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan flaş açıklama! 5 Temmuz'a kadar...