Manisa’da TÜİK anketini yanıtlamayana ceza yağdı | GAZETE VATAN

Manisa’da TÜİK anketini yanıtlamayana ceza yağdı

MANİSA’da kapısını çalan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) personelinin hazırladığı anket sorularını cevapsız bırakan 6 ev ve 3 işyeri sahibine toplam 13 bin 671 lira para cezası kesildi.

30.12.2015 Çarşamba 20:44
Güncellenme: 30.12.2015 20:46
Konuya ilişkin bilgi veren TÜİK Manisa Bölge Müdürü Mehmet Akyol, "TÜİK personeli, hangi konuda anket yapacağını mektupla ev ya da işyeri sahibine bildiriyor. Mektupta anketörün hangi tarihte ve saatler arasında geleceği bildiriliyor. Anketörün kapısını çaldığı ev ya da işyerinde, ankete katılacak kişinin soruları yanıtlamak istememesi, kuruma güvenmediğini söylemesi gibi durumlarda para cezası uygulanıyor. Bu ceza bu yıl hanelere 1055 lira, işyerlerine ise 2 bin 511 lira olarak kesildi" dedi.
 
7 GÜN İÇERİSİNDE CEVAP VERMEYENLERE UYGULANDI
 
TÜİK olarak hane ve işyerlerine ilişkin birçok anket yaptıklarını belirten Akyol, anketlerin yıllık, aylık ve 3 aylık olmak üzere çeşitli periyodik aralıklarla yapıldığını kaydetti. Bilgi vermeyen hane ve işyerlerine tenkit yazısı gönderdiklerini belirten Akyol, "Tenkit yazısı kendilerine ulaştıktan 7 gün içinde cevap vermek zorundalar. Cevap vermediği takdirde o zaman cezai işlem uyguluyoruz. 2015 yılı itibariyle 6 hane ve 3 işyerine toplamda 13 bin 671 lira idari para cezası uygulandı" diye konuştu. 

HABER ÖNERİLERİ

Kırmızı listeye nokta atışı

Resmi Gazete'de yayımlandı! Sabah saatlerinde kritik atamalar

Türkiye'den ABD'ye davet

PKK'da tecavüz itirafı! Kod adı Sapık Abbas

Bakan Soylu'dan önemli uyarı: Bir tane alan bile...

FETÖ, 3 kardeşi de F-16 pilotu yapmış! Hepsi tutuklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Katar Emiri Al Sani'ye teşekkür mesajı

Bedelli askerlik için önemli görüşme!

Meteoroloji duyurdu: Sıcaklıklar artacak

Uçakla geldiler tabutla döndüler!