Arda Turan - Berkay davasında karar!

Futbolcu Arda Turan, şarkıcı Berkay Şahin ile kavga etmesiyle ilgili 3 ayrı suçtan toplam 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası aldı, verilen hükmün açıklanması ise geri bırakıldı. Mahkeme sanık Berkay Şahin hakkında ise ''hakaret'' suçundan ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. Turan cinsel taciz suçlamasından ise beraat etti.

11.09.2019 Çarşamba 10:57
Güncellenme: 11.09.2019 12:39
AA
Futbolcu Arda Turan ile şarkıcı Berkay Şahin bugün üçüncü kez hakim karşısına çıktı. Çağlayan'daki  İstanbul Adliyesi’nde görülen duruşmaya ilk gelen Berkay oldu. Berkay'ın yanında korumalarının da olması dikkatlerden kaçmadı.
İstanbul 41. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık-müşteki  Berkay Şahin ve avukatı katıldı. Sanık-müşteki Arda Turan'ın gelmediği duruşmada  avukatı hazır bulundu.  Duruşmada söz alan Berkay Şahin'in avukatı Ayşegül Mermer,   müvekkillerine yönelik "hakaret" suçu yönünden ceza verilmesine yer olmadığına  karar verilmesini talep etti.
 
Sanık Arda Turan'ın, müvekkiline yönelik kasten yaralama ve silahlı  eylemine yönelik alt sınırdan uzaklaşılarak ceza verilmesi gerektiğini belirten  Mermer, müşteki Özlem Şahin'e yönelik eylemine ilişkin de sanığa cinsel saldırı  yönünden ceza verilmesini istedi.  Turan'ın avukatı Şeref Dede ise müşteki Özlem Şahin'e yönelik eylemin  gerçekleştiği yönünde herhangi bir delilin bulunmadığını belirterek, yaralama  suçundan da haksız tahrik hükümlerinin gerçekleştiğini ifade etti.  Müvekkiline yönelik genel güvenliği tehlikeye düşürme suçunun da  oluşmadığını savunan avukat Dede, ruhsatsız silah taşıma suçunun takdirini  mahkemeye bıraktıklarını söyledi.
 
"Turan'dan özür bekliyorduk"
 
Taraf avukatlarının beyanlarının ardından son sözü sorulan Berkay  Şahin, ilk günden itibaren Arda Turan'ı kamuoyu önünde özür dilemesini  beklediklerini anlatarak, "Ancak bu gerçekleşmedi. Ayrıca burnum kırıldıktan  sonra ve hastanede o şekilde beklerken sanık Arda beni ararken kendisine yönelik  sözleri de o anki psikolojiyle söyledim." dedi.
 
 
 
Verilen kısa aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, sanık Berkay  Şahin'in, Arda Turan'a yönelik hakaret suçunun, kasten yaralama suçuna tepki  olarak işlenmesi nedeniyle bu suçtan ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti. Sanık Arda Turan'ın cinsel taciz suçundan beraatine hükmeden mahkeme,  ruhsatsız silah taşıma suçundan 1 yıl hapis ve 30 gün adli para cezası verdi.  Mahkeme, Arda Turan'ın sabıkasız geçmişi, dosya kapsamında anlaşılan  sosyal ilişkileri ile fiilden sonraki ve yargılama sırasındaki davranışlarını göz  önünde bulundurarak bu suçtan verilen cezayı, 10 ay hapis ve bin 750 lira adli  para cezasına çevirip verilen hükmün açıklanmasının da geri bırakılmasını  kararlaştırdı.
 
Arda Turan'a korku, kaygı ve panik yaratacak şekilde silahla ateş  etmek suçundan bir yıl hapis cezası veren mahkeme, sanığın fiilden sonraki ve  yargılama sürecinde gözlemlenen davranışlarını ve cezanın sanığın geleceği  üzerindeki etkilerini değerlendirerek bu suçtan 10 ay hapisle cezalandırılmasına  karar verdi. Mahkeme, Turan'a bu suçtan verilen hükmün açıklanmasının da geri  bırakılmasına hükmetti.
 
Turan'a, mağdur Berkay Şahin'i kasten yaralama suçundan 1 yıl hapis  cezası veren mahkeme, eylemden dolayı mağdur Berkay Şahin'de orta derecede kemik  kırığı meydana gelmesi nedeniyle verilen cezayı 1 yıl 3 aya çıkardı. Söz konusu suçtan verilen cezada takdiri indirim hükümlerini  uygulayarak Turan'ı 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptıran mahkeme, verilen hükmün  açıklanmasının geri bırakılmasını karara bağladı.
 
12 yıla kadar hapis isteniyordu!
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede,  müşteki-sanık Arda Turan'ın, "cinsel taciz", kemiklerin kırılmasına sebebiyet  verecek şekilde "kasten yaralama", korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda  "silahla ateş etme" ve "ruhsatsız silah taşıma veya bulundurma'' suçlarından 3  yıl 3 aydan 12 yıl 6 aya kadar, müşteki-sanık Berkay Şahin'in ise ''hakaret''  suçundan 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyordu.
 
BERKAY'DAN İLK AÇIKLAMA GELDİ
 
Mahkeme çıkışı konuşan Berkay şunları söyledi; Sanırım üç suçtan ceza aldı ortalama üç yıl. Bizim itiraz edeceğimiz şeyler olacak. Cinsel taciz ve adam yaralamaya teşebbüsten ceza almadı. Bunların itiraz yolu açık.
 
Bu karar kesin değil. Mahkeme bu kararı inceleyecek. Yaralama suçundan az ceza aldı. Cinsel taciz sucundan beraat etmesi doğru değil. Bu kadar suçun aynı kişi tarafından işlenmesi ve verilen ceza uygun değil. Benim kamuoyuna güvenim tamdır. Bu dava emsal teşkil edecektir.5 yıl boyunca hiçbir suça karışmaması gerekiyor. Ama bu ceza yeterli değil.  Kendisi son derece alkollüyken ‘kardeşim böyle bir şey yapar mıyım’ dedi. ‘Yengenin arkası dönüktü tanımadım’ dedi. Araya otuz kişi girdi barıştırmak için.  Ben bir 'özür' bekledim sadece. Hiçbir şey talep etmedim. Sadece özür dileyecekti.  Bu ceza benim için yeterli değildir, bir sabıkalı olsa da şu an benim için önemli değil. Özür dileseydi dava buralara gelmeyecekti.
 
EN YÜKSEK TAZMİNAT DAVASINI AÇACAĞIM
 
Arda Turan davanın ardından sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı, "Tüm kamuoyunun malumu olan ve yargılaması devam eden dava bugün neticelendi. Öncelikle; yaşanan olaylarda üstüme atılan çirkin "sözlü taciz" iftirasını temizlemek niyetiyle o anda yaptığım anlık hatalardan dolayı, ailemden, kulübümden, dostlarımdan ve en önemlisi beni bu güne kadar örnek almış bütün genç kardeşlerimden tekrar özür dilerim. Bunu en samimi duygularımla söylüyorum. Bununla birlikte, bu aşamada bazı açıklamalar yapmanın da zorunluluğunu duyuyorum" dedi.
Arda Turan, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bilinmesini isterim ki; insanoğlunun karşılaşacağı en zor durumlardan birinin, bir iftira karşısında, hem de böylesi ağır ve çirkin bir iftira karşısında haklılığını savunmaya çalışmak olduğunu tecrübe ettim. Adınıza ve ailenize iftira atarak çamur bulaştırmaktan başka bir şey düşünmeyenler karşısında gerçeği haykırmanın bazen yeterli ve ikna edici olamayacabileceğini yaşayarak gördüm. İlk gün ne söylediysem, bugün de aynısını söylemekle birlikte, bugün Türk adaleti de ilk gün söylediğimi, yaptığı yargılama ve verdiği hükümle bir kez daha tescil etmiş oldu. Ben, konuşulması bile beni rahatsız eden bu yargılama konusu 'sözlü taciz' suçunu işlemedim. İşlemem de mümkün değildir! Bugün itibariyle tüm kamuoyunu; bu iddiaların ortaya atıldığı günlerde söylenenleri, yapılan sözde haberleri ve mahkemeye dahi saygı duymayarak kendilerine uzatılan her mikrofonda devam eden yargılamayı etkilemeye yönelik beyanları verenleri hatırlamaya; bu olayı adeta kendilerini öne çıkarıcı bir reklam malzemesi olarak kullananların kimler olduğunu düşünmeye davet ediyorum. Allah'a şükürler olsun ki Türk adaleti bu ağır ithamların çirkin birer iftira olduğuna karar verdi. O dönemde bana bu iftirayı atanlara çanak tutanları, buna içten içe sevinenleri ve hatta dostundan şüphe edenleri kendi vicdanları ile baş başa bırakıyorum. Kendi vicdanlarında kendilerine karşı dileyecekleri özür, umarım ki bundan sonraki yaşamları için onurlu bir başlangıcın ilk adımı olur. Tüm bu olumsuzluklara rağmen söylemek isterim ki: ben yine de insanlara, güzele ve iyiye olan inancımı hiç kaybetmedim. Bu olaylardan kendi adıma da dersler çıkardığım muhakkaktır. Bundan hareketle; çok çalışıp, mesleğimi en iyi şekilde yapıp her zaman yanımda olan ailemi, sevgili eşimi, kulübümü ve dostlarımı gururlandırmak en büyük amacım olacaktır. Son olarak söylemek istediğim şey; bu olayın manşeti; üstüme atılan bu iftiralardan dolayı yaptığım hatalardan aldığım cezalar değil, taciz suçlamasından beraat ettiğimdir. Başımı; kendi huzurundan başka bir yerde eğdirmeyen Allah'a şükürler olsun."
 
 

Futbolcu Arda Turan ile şarkıcı Berkay Şahin bugün üçüncü kez hakim karşısına çıktı. Çağlayan'daki  İstanbul Adliyesi’nde görülen duruşmaya ilk gelen Berkay oldu. Berkay'ın yanında korumalarının da olması dikkatlerden kaçmadı.

HABER ÖNERİLERİ

Hülya Avşar 55 milyon TL'ye ada satın aldı!

Ceyda Düvenci: Fiyatlar uçmuş

Ceyda Düvenci: Fiyatlar uçmuş

Aylin Coşkun: Sürünüyorum

Acun Ilıcalı yeni uçak satın aldı! Fiyatı...

Paylaşımları dikkat çekti! Aşk mı yaşıyorlar?

Paylaşımları dikkat çekti! Aşk mı yaşıyorlar?

Sergen Yalçın ve Aslı Turanlı aşkı belgelendi!

"Ben ona resmen aşığım"

"Ben ona resmen aşığım"