Lüks lokantada bile et 5 lira ucuzladı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) marketlere uygun fiyatla et satışıyla fiyatları regüle ettiklerini belirterek, “Fiyatlarda en lüks lokantalarda bile 5 lira civarında düşüş oldu” dedi.

13.01.2018 Cumartesi 02:30
Güncellenme: 12.01.2018 22:41
Bakan Fakıbaba, son dönemde gündem olan kırmızı et fiyatları ve ithalata ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Fakıbaba, “Et fiyatlarını regüle ettiğimiz kesin. Gittiğimiz her yerde şunu söylüyorlar, ‘Allah razı olsun, mutfağımız şenlendi.’ Öğrenci arkadaşlarımız teşekkür ediyorlar” dedi. 
 
Ciğer neden artıyor?
 
Bazı kesimleri kasıtlı olarak ayaklandırmak isteyen grupların da olduğuna dikkat çeken Fakıbaba, şunları kaydetti: “Ben onları da çok iyi görüyorum, anlayışla da karşılıyorum. Eskiden farz  edelim 10 lira kazanırken şimdi bu kârdan 5 liraya düştü. Bu bağlamda bazı sıkıntılar olabilir. Mesela diyorlar ki, ‘Ciğer fiyatları arttı’, ciğer fiyatlarındaki artışı anlamak mümkün değil.” 
Geçen yıl 1 milyon 250 bin ton et tüketildiğini kaydeden  Fakıbaba, bu rakamın 2018’de 1 milyon 350 bin ton olacağının öngörüldüğünü  bildirdi.
 
Et ithalatını piyasadaki fiyatları regüle etmek ve vatandaşların uygun fiyatla et tüketimini sağlamak amacıyla yaptıklarını vurgulayan Fakıbaba, 2 zincir mağazaya aylık 5 bin ton civarında gövde karkas eti satışı  gerçekleştirdiklerini, bunun da piyasa ihtiyacının yüzde 5’ine tekabül ettiğini  söyledi. Fakıbaba, esas amacın dar gelirli insanları proteinle buluşturabilmek  olduğunu ekledi. 
 
Kumanyadan çiftçiye 750 milyon lira
 
Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, Milli Savunma Bakanlığı ile askerlerin sağlıklı ve güvenli beslenmesini sağlamak  amacıyla imzaladıkları protokolle çiftçilere de çok büyük katkı sağlayacaklarını söyledi. Fakıbaba, “Ortalama 750 milyon liralık bir alışverişimiz olacak. Hem çiftçilerimiz hem daha kaliteli ve ucuz ürün aldığı için Milli Savunma Bakanlığı hem de bakanlık olarak hizmet ettiğimiz için biz kazanmış olacağız” dedi. Fakıbaba, Tarım ve hayvancılıkta desteklerin mazot, yem ve diğerleri olarak değerlendirilmesinin işletmelere daha büyük katkısının olacağına inandığını söyledi. Fakıbaba, Başbakan Binali Yıldırım ile bir araya geleceklerini ve konuyu kendilerine ileteceğini ifade ederek, “Bu destekleri biz, mazot, yem ve diğerleri şeklinde düzenleyebiliriz” dedi.

HABER ÖNERİLERİ

Vatandaşlardan tepki gelmişti! Fiyatı 8,5 TL oldu

Söylentisi bile fiyatları düşürdü!

İstanbul ve Kocaeli yerin altından da birleştiriliyor

Çalışanlar dikkat! Bunu yaparsanız kovulabilirsiniz

Türkiye için güzel haber! 20 milyar dolara çıkacak

Yerli otomobille ilgili flaş açıklama: Kimseyi kopyalamaya ihtiyacımız yok

Bakan Albayrak: Yeni Ekonomi Programı finans çevrelerinde güçlü karşılık buldu

Komşular için dükkanlar gece de açık olacak

Japon devi sektörü karıştırdı

TOKİ'nin indirim kampanyası cuma günü sona eriyor