Lokanta, restoran ve kafelere destek ödemesi yapılacak, Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu...

Lokanta, restoran ve kafelere müjdeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurdu. Erdoğan "Lokanta, restoran ve kafeler için, 2019 cirosu 3 milyon ve altı olan işletmelere destek ödemesine başlayacağız. Ödemeler 2000 liradan az ve 40 bin liradan fazla olmayacak’’ dedi.

27.01.2021 Çarşamba 12:46
Güncellenme: 27.01.2021 17:23

Salgın tedbirleri kapsamında, geçici süreliğine faaliyetlerine ara verilen mükelleflerin vergilerini ertelediklerini anımsatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin meclis grup toplantısında Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarlara kullandırılan Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli kredilerin bu yılın ilk 6 aylık döneminde ödenmesi gereken taksitlerinin ötelendiğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması şöyle; "10 milyon doz aşıyı ülkemize getirttik. Geliştiğini söyleyen birçok ülkeler aşı bulamıyor. 50 milyon dozun 10 milyonunu tedarik etmiş vaziyetteyiz. En kısa sürede hedef kitlenin tamamına ulaşacaktır. Tedbirlerden etkilenen kesimlere yönelik destek programlarımızı hem genişletiyor hem de sürelerini uzatıyoruz. Esnaflarımızı bugüne kadar yalnız bırakmadık. Bundan sonra da yalnız bırakmayacağız. Doğrudan esnaf ve kira desteği ödemeleri kapsamında, 3 ay süre ile aylık 1000 lira esnaf desteği, büyükşehirlerde 750 lira, diğer illerde 500 lira kira desteği yapmaya devam edeceğiz. Faaliyetlerine ara verilen mükelleflerimizin vergilerini erteledik. Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli kredilerin, bu yılın ilk 6 aylık dönemde ödenmesi gereken taksitlerinin ertelendiğini açıkladık."

"Yeni bir müjdeyi sizlerle paylaşmak istiyorum" diyen Erdoğan, şu bilgileri paylaştı:"Lokanta, restoran ve kafe gibi sektörlerde alınan tedbirler nedeniyle faaliyetleri kısıtlanan, 2019 cirosu 3 milyon lira ve altı olan, gerçek usulde vergilendirilen ticari işletmelere destek ödemesi yapacağız. Cirosu 2020 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 50 ve daha fazla azalan işletmelerimize 2 bin liradan az ve 40 bin liradan fazla olmamak üzere ciro kaybının yüzde 3'ü oranında destek ödemesi yapacağız. Bu yeni destek kalemimizin tüm işletmelerimize hayırlı olmasını diliyorum. Sosyal koruma kalkanı çerçevesinde bugüne kadar 46 milyar liralık bir kaynağı karşılıksız olarak her kesimden insanımıza aktardık. Salgının seyrinin endişe verici seviyelere çıkması, geçtiğimiz aylarda bizi daha sıkı tedbirler almaya ve uygulamaya yöneltti. Vaka ve hasta sayısının, salgının tehdit olmaktan çıkacağı seviyeye kadar gerilemesiyle yeniden normalleşme adımlarını atmaya başlayacağımız açıktır." Bunun için temizlik, maske, mesafe kurallarına sıkı bir şekilde uyulması gerektiğine işaret eden Erdoğan, aşılanan kişi sayısının, toplumda genel koruma sağlayacak rakamlara ulaşmasının da önemli bir kriter olduğunu vurguladı.

Bakan Elvan'dan destek paketi açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan esnafa destek paketi hakkında açıklamalarda bulundu.Bakan Elvan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Lokanta, restoran ve kafe sahibi esnaflarımız, Sn Cumhurbaşkanımız sizler için yeni müjdeyi açıkladı. 2019 cironuz 3 milyon TL'nin altındaysa, 2020 cironuz %50 ve üzerinde azaldıysa, 2 bin-40 bin TL arasında hibe vereceğiz. (tutar azalan cironun %3'üne göre hesaplanacak)" ifadelerini kullandı.

 
ESNAF AÇIKLANAN DESTEĞİ NASIL BULDU?
 
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 150-200 bin civarında esnafın destekten yararlanacağını söyledi. Palandöken açıklanan destek için, "Esnaf için olumlu. Yaraya bir nebze merhem olacak." ifadelerini kullandı. "Asıl amacımız iş yerlerinin mesafeli açılması." diyen Palandöken, HES koduna dikkat çekti. AVM'lere HES kodu ile girilmesini örnek gösteren Bendevi Palandöken, "Temennimiz HES kodu ile tamamen açılmak." diye konuştu.
 
 

HABER ÖNERİLERİ

Normalleşme sonrası 2 ilde alarm verildi! Yasaklar kalktı derken rekor geldi...

e-Devlet'ten hemen kontrol edin! Bu harfler varsa...

Koronavirüs Bilim Kurulu bugün toplanıyor

Sokak kısıtlaması ile ilgili flaş karar! 7, 14, 21 ve 28 Mart'ta...

Teröristbaşı Karayılan'a büyük şok! Teslim oldu

Sokağa çıkma yasağı ile ilgili yeni adım! Saatler değişecek ve...

Hukuk fakülteleri ile ilgili flaş karar!

Risk haritası iki ayda tepetaklak oldu! Hafta içi akşam yasağı neden kalkmadı? işte sebebi...

Ölümcül etkisi var! Sezyum 137 uyarısı, evden çıkmayın...

Yeni dönem başlıyor! 81 ile genelge gönderildi, ilk defa yarın yapılacak...