Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkacak mı?

Kurban Bayramı yaklaşırken milyonlarca kişi bu sorunun yanıtını merak ediyor. 4 günlük bayram tatili 9 güne çıkarılır mı? Turizmciler Ramazan Bayramı'nda olduğu gibi 9 gün tatilden yana.

11.07.2019 Perşembe 11:03
Güncellenme: 11.07.2019 11:08
Kurban Bayramı yaklaşıyor. Kurbanlıklar yavaş yavaş satış için hazırlanırken Ramazan Bayramı'nda idari izinle birlikte 9 gün izin yapanlar şimdi de Kurban Bayramı'ndaki izni beklemeye başladılar. Bu yıl; kurban bayramında açıkta kalan gün sayısı iki. Bayram, 11 Ağustos Pazar günü başlayıp, 14 Ağustos Çarşamba günü (4’ncü gün) biteceğinden, o haftanın yalnız perşembe ve cuma günü açıkta kalacak. Dolayısıyla milyonlarca çalışan “Kurban bayramında da kesintisiz dokuz gün tatil olacak mı?” sorusunu soruyor. 
 
Hem turizmciler hem de vatandaşlar bayram tatilinin 15 Ağustos Perşembe ve 16 Ağustos Cuma'nın da eklenmesiyle birlikte 9 güne çıkarılmasını istiyor. Özellikle turizmciler tatilin 9 güne çıkarılmasıyla birlikte hareketliliğin de ciddi derecede artacağı görüşünde.
 
RAMAZAN BAYRAMI UZATILMIŞTI
 
3- 6 Haziran tarihleri arasındaki Ramazan Bayramı hükümetin aldığı karar sonrası 9 güne çıkarılmıştı. Ramazan Bayramı dolayısıyla bütün kamu çalışanlarının 3 Haziran Pazartesi yarım gün, 7 Haziran Cuma tam gün idari izinli sayıldıkları açıklanmıştı. 
 
ÖZEL SEKTÖRDE DE İDARİ İZİN VAR MI?
 
İdari izin yoluyla bayram tatilinin dokuz güne çıkartılması kamu kesimi için geçerli. Peki; özel sektörde durum ne? İşverenin kararıyla izinler netleşiyor. Büyük çoğunlukla özel sektör işyerleri de, çalışanları için kesintisiz dokuz günlük bayram tatili imkânı sağladı. Çalışanlarına dokuz günlük bayram tatilini müjdeleyen işverenler; arada kalmış çalışma günleri için çalışanlarını ‘yıllık ücretli izinli’ sayabilir. Veya sonradan bu arada kalan çalışma günleri kadar çalışanlarından ‘telafi çalışması’ yapılmasını isteyebilir. 
 
TELAFİ ÇALIŞMASI
 
İşverenler, iki ay içinde çalışılmayan süreler için telafi çalışması yaptırabilir. (İş Yasası Md.64) Telafi çalışmaları, günlük en çok çalışma süresini aşmamak koşuluyla gün de üç saatten fazla olamıyor. (Günlük çalışma süresi toplamda 11 saati aşamıyor.) Ayrıca tatil günlerinde telafi çalışması yaptırılamıyor. Çalışması karşılığı çalışana normal ücreti ödeniyor. Telafi çalışması yapılması yerine; işverenin sağladığı ilave iznin, yıllık ücretli izinden sayılmasına da (düşülmesine de) karar verilebilir.(Posta)
 

HABER ÖNERİLERİ

Bakan Pakdemirli açıkladı! ÇKS kayıtları 1 Eylül'e kadar uzatıldı

18 yaş altı gençler için uçuşlardaki o zorunluluk kaldırıldı!

Pensilvanya'daki FETÖ'cüler birbirini yedi! Dolandırdılar

YÖRSAN'ın iflas talebi kabul edildi

Merkez Bankası'ndan flaş faiz kararı! 10 Temmuz'dan itibaren...

Kredilerle ilgili flaş karar! BDDK duyurdu...

BDDK'dan vatandaşa kart kolaylığı! Limit 2 bin TL'ye çıkarıldı

Ticaret Bakanı Pekcan'dan flaş hibe desteği açıklaması!

Tapuda yeni dönem! Artık işlemlerde...

Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'ne 5 özel görüntüleme cihazı