Koş İstanbul koş

Yarın yapılacak olan Vodafone İstanbul Maratonu bu yıl 100’den fazla ülkeden 25 bin çipli atlet katılımına ev sahipliği yapıyor. 42 km, 15 km ve 10 km kategorilerinde düzenlenecek olan organizasyon IAFF’de (Uluslararası Maratonlar Birliği) Altın Kategori statüsünde yer alıyor.

11.11.2017 Cumartesi 02:30
Güncellenme: 11.11.2017 01:39
Bahar Saygılı (bahar@baharsaygili.com)
Her yıl bir sosyal sorumluluk mesajı veren organizasyonun bu yıl sloganı ise “Çocuklar için koş”. Binlerce gönüllü yürek, yarın adımlarını bu slogan için atacak. Sporun sosyal gücü dünyada gitgide artarken, ülkemizin en büyük spor organizasyonu olan İstanbul Maratonu spor ve sosyalliğe katkı adına çok kıymetli.
 
Son birkaç yılda İstanbul Maratonun yanında, İstanbul’da yapılan pek çok spor etkinliği bir hayli dikkat çekmeye başladı. Yol kenarlarında hepimizin gözüne çarpan etkinlik reklamları, basında yer alan haberler spora olan farkındalığımızı arttırıyor. Bu spor organizasyonların mimari ise Spor İstanbul Genel Müdürü İsmail Özbayraktar ve ekibi. İsmail bey ile maraton öncesinde bir araya geldik ve sohbet ettik. Anlattıklarının içerisinde beni en çok etkileyen birkaç etkinlikten bahsedecek olursam. Bazılarının katılımcısı olma fırsatımın olduğum, amacı Türkiye’deki yol yarışlarının katılımcı sayılarını arttırabilmek, yol yarışları katılımcılarına alternatif yarışlar düzenlemek ve koşmaya yeni başlayanları kısa mesafeli yarışlara adapte edebilmek olan “İstanbul’u Koşuyorum” sloganı ile yol yarışı serisi olan; “Fun Run Series” organizasyonları. Bu koşuların ilk startı şu an İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı yürüten Mevlüt Uysal’ın Başakşehir Belediye Başkanlığı döneminde verilmişti. Fun Run Series etkinliklerini Spor İstanbul sayfasından takip edebilir katılımcısı olmak adına şimdiden motive olarak işe başlayabilirsiniz. 
 
Yarın yarışacaklara önemli tavsiyeler
 
Bugün bunları yapın:
 
Bol su için ve güzel karbonhidrat içeren gıdalar tüketmeye özen gösterin. Bunlar; ekmek, pirinç, meyve, makarna ve patates vb.
Ağır yemeklerden kaçının.
Güzel bir uyku çok önemli. 6-8 saatlik bir uyku yarınki performansınıza oldukça olumlu yansıyacaktır.
 
Yarışma sabahı
 
Yarışma sabahı yine karbonhidrat içeren yarışma startınızdan en az 2 saat önce kahvaltınızı yapın. En az 1 lt kadar su için.
Yarışma çipinizi ve yarışma numaranızı unutmayın. 
Yanınıza telefon ve bir miktar para almanızda yarar var.
Yarışma sonrası çantanızda mutlaka bir yedek kıyafet koymayı unutmayın. Yarışma sonrası yorgunlukla beraber bağışıklığınız bir miktar düşeceği için hasta olmamak adına üzerinize hemen kuru kıyafetler giymeye çalışın.
Yarıştan keyif almanız için, mutlaka kendi temponuzda kalmaya özen gösterin. Hedef herkesin kendi yapabileceğini aşmak. Tek rakibinizde kendinizsiniz.

HABER ÖNERİLERİ

Uykuya dalamamak önemli bir uyku bozukluğudur

Paça mercimek çorbasından yararlı değil

50 yaşından sonra hamilelik için yumurta nakli gerekli

Hangi kahvaltılık gevrek gerçekten sağlıklı?

Mide küçültme ameliyatı hakkında her şey

"Ben de Türk'üm ve bunu gururla söyleyebilirim"

Sauna mı, hamam mı?

Cerrahi müdahale olmadan göz altı torbalarından kurtulun

Kalp kapağı artık ameliyatsız değişiyor

12 yaşındaki fenomen!